Zmiana rozmiaru partycji

Witam,

po upgradzie z 7 do 8.1 postanowiłem w końcu podzielić dysk z sensem, teraz jest ok 200GB na C i 250GB na D. 

Wiem powiecie powinienem podczas upgrade podzielić, ale to właśnie upgrade był i nie było dysku jak podzielić. Chcę zostawić na C z 50 GB(wystarczająco chyba patrząc na to że system to 25 i drugie tyle chcę na najpotrzebniejsze programy). Dlatego że potrzebuje na tym samym kompie też Ubuntu, muszę potworzyć i dla niego partycje. Lepiej je stworzyć teraz czy podczas instalacji(myślałem żeby po prostu zwolnić miejsce na partycji i zostawić nie przydzielone), bo nie do końca wiem jak z tymi Linuxowymi mam się babrać, inny system plików itp. Na C mam wolne 150 GB miejsca, przez zarządzanie dyskiem zwolnić mogę z C tylko 5 gb. Dysk po defragmentacji. Czy mogę w jakiś inny sposób go zmniejszyć nie tracąc przy tym danych ? I druga sprawa, w WIN7 miałem partycję recovery, teraz zauważyłem że wygląda to w zarządzaniu dyskami inaczej niż zwykło, wklejam screena. W sumie to tylko 25 gb więc chyba warto było by zrobić z niej użytek i doprowadzić do stanu właściwego(o ile nie jest ok, bo mówię wydaje mi się :))

Z góry dziękuję za pomoc 

post-259039-0-04088100-1403019559_thumb.

może stać cię na dysk SSD 60gb. nie są strasznie drogie, wtedy mógłbyś mieś duży dysk na magazyn.

Chciałbym bardzo tak zrobić, ale niestety nie mam miejsca na drugi dysk. Chyba ze zamiast napędu a wtedy tracę trochę na uniwersalności. W sumie są hybrydy ale mam już jeden dysk wyjęty 320 GB. Wiec nie chce raczej przerabiać na kolejny zewnętrzny. Jest jeszce opcja działania tylko na SSD tylko i przez USB 3.0 magazyn ale mój laptop jest bardziej stacjonarny. Wiec zabawa z odlaczanymi dyskami raczej mało komfortowa jest.