Zmiana rozmiaru partycji

dobry, mam taki oto problem: otóż mam na dysku (320gb) jedną partycję - systemową - i chciałbym ją zmniejszyć. system (win vista 32 home premium sp2) z wszelkimi programami zajmuje 55gb, ale z poziomu narzędzi administracyjnych systemu mogę zmniejszyć partycję tylko o 100gb. czy da się zrobić obraz systemu, potem sformatować dysk, utworzyć 2 partycje (np. 100gb i 200gb) i przywrócić system z obrazu na tą mniejszą partycję? jeśli tak to jaki program polecacie (najlepiej darmowy)? myślałem o macrium reflect, ale nowe wersje chyba mają ograniczone przywracanie systemu (można tylko zastąpić partycję systemową tą z kopii zapasowej - chodzi o rozmiar partycji), przynajmniej w darmowej wersji (ponoć wersja 4 programu miała więcej opcji przywracania).

Przed zmianą rozmiaru wyłącz swap, hibernację i zdefragmentuj dysk - wówczas powinno dać radę zmniejszyć tak jak zakładasz.

wyłączyłem hibernację i swap i dalej mogę zmniejszyć tylko o 100gb (defragmentację robiłem wcześniej). chyba walnę po prostu format dysku i ustawię te partycje jak chcę.

Na początek - nie 320gb tylko 320 GB

Co do sposobu zmiany rozmiaru partycji - kombinujesz jak… - jest od groma darmowych, sprawdzonych programów do tego celu - użyj Easeus Partition Master

I co jeszcze? komputer też ma wyłączyć? :wink:

Nie czytaj tych bzdur i nie rób zbędnych czynności

“Format”? Taka czynność nie istnieje w informatyce, jest za to formatowanie, po którym dysk jest pusty.