Zmiana rozmiaru tekstu

Proponuję, aby na forum była możliwość zmiany rozmiaru tekstu.
Jest u nas wielu użytkowników mających kłopoty ze wzrokiem z uwagi na wiek, schorzenia zdrowotne itd. Należy im zapewnić komfort odczytywanie tekstu.

Chodzi o udostępnienie na stronie internetowej mechanizmu polegającego na stopniowym powiększaniu rozmiaru tekstu.
Kontrolki zmiany wielkości czcionki A , A+, A++

"Czy to nie jest tylko zbędny gadżet? Przecież osoby z wadami wzroku mają dostosowany pod względem kontrastu i wielkości czcionki cały system, aby mogły komfortowo pracować. Możemy zadać pytanie: dla kogo taki mechanizm? _
_ Spójrzmy na użytkowników Internetu z większej perspektywy. Rodzajów wad wzroku jest bardzo dużo: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, nierozróżnianie barw, etc. Do tych grup użytkowników dodajmy problemy związane z wiekiem dojrzałym. Osobom starszym trudniej jest sprawnie poruszać się po zasobach internetowych. Osoby z wadami wzroku wcale nie muszą korzystać z oprogramowania powiększającego i często nie wiedzą, że mają możliwość powiększania tekstu w przeglądarce. Nie należy zakładać, że każdy, kto korzysta z Internetu doskonale zna swój system i wszystkie opcje przeglądarki."

Ctrl + “+” ?
Wg. mnie ciężko będzie ładować taką funkcję by potem jej szukać, bo ulokowana będzie gdzieś na uboczu :slight_smile:

A ja oddam głos, gdyż to bardzo ciekawa funkcja. :slight_smile:

Z reguły kontrolki zmiany tekstu znajdują się w prawej górnej części strony…

Zobaczymy co o tym sądzą zarządzający?
Funkcja ta moim skromnym zdaniem powinna być obligatoryjna, tak jak usuwanie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

Na stronach Urzędów widziałem takie coś, ale tak naprawdę każdy ma Ctrl+Scroll myszy do powiększania.

Myślę, że Ctrl+/- rozwiązuje problem na tyle, że nie ma sensu bardziej przy tym grzebać. Forum na na tyle nowoczesny layout, że zastosowanie powiększenia tekstu w przeglądarce nie powoduje “rozjazdu” strony, więc spokojnie da się w ten sposób z niego korzystac - właśnie to sprawdziłem.

Na ipadzie to nie działa :slight_smile:

To załóż okulary :wink:

Chyba: zdejmij :wink:

tomekb: “Myślę, że Ctrl+/- rozwiązuje problem na tyle, że nie ma sensu bardziej przy tym grzebać”

Zgadza się. Tylko, że wiele starszych osób po prostu o tym nie wie, z reguły są po kursach na których uczą się jedynie podstawowych zasad obsługi komputera. Zaś kontrolki są powszechnie znane.

Powiększanie znaków na monitorze powinno być obowiązkowym elementem kursu podstawowych zasad obsługi komputera dla osob starszych :wink:

Właśnie, powinno…

O, jednak się da na ipadzie (w trybie czytania):

OK, ale odkładając żarty na bok - możliwość zmiany rozmiaru tekstu jest (jako funkcjonalność przeglądarki, przez Ctrl+), wygląda to i działa całkiem dobrze, trzeba to tylko komunikować…

Ja jako osoba niedowidząca jestem za dodaniem możliwości zmiany wielkości fontów na forum.

Ja forum i stronę główną dobrychprogramów mam na stałe ustawione na powiększenie 110 %, bo niestety, ale oryginalna czcionka jest za mała. Kiedyś była większa i było ok., ktoś to zmienił no i teraz muszę korzystać z mojego powiększenia.

Dodam do tego jeszcze, że równie dobrze ten “ctrl +” i “ctrl –” działa w sposób “ctrl i obrót kółkiem myszy”.

Powiększanie za pomocą “ctrl +” i “ctrl –” / “ctrl i obrót kółkiem myszy” powiększa też grafiki, jak są w niskiej rozdzielczości to się robią “artefakty”, dodatkami (addons / extensions) też czasem ciężko wymusić by nie powiększało grafik.

Chyba w Firefoksie była taka opcja “powiększaj tylko tekst”, ale teraz korzystam ze Slimjeta, to nie pamiętam, a tu takiej opcji nie ma. Niestety. I faktycznie to bywa problem, bo też potrafi rozjechać stronę.
Np. na stronie dobreprogramy.pl przy powiększaniu strony nawet tylko do 110% kiedyś znikał przyciski (link) FORUM. Tak naprawdę to przechodził do następnej linii, a że był biały na białym tle, to “znikał”.

A co stoi na przeszkodzie i na wygodzie, żeby sobie ustawić minimalny rozmiar czcionki w slimie?
Przy powiększeniu 110 - http://prntscr.com/gnt1ma

A nie znika FORUM, nie znika:

To zdalna czcionka Roboto się nie pobrała - wtedy żadna systemowa nie ogarnia i litery są za duże.