Zmiana rutera na przełącznik(switch)

Witam.

Mam ruter Netgear ADSEL2+ DGN 1000 , może ktoś wie gdzie w ustawieniach rutera zmienić żeby zadziałał jako przełącznik (switch).

Hej,

Na dobrą sprawę wystarczy podłączyć kabel do jednego z portów LAN routera i pozostałe 3 porty będą działać na zasadzie switch’a.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie działa? (posiadam internet w sieci kablowej udostępniany poprzez modem). Chodzi o połączenie: Internet-modem-ruter-3 komputery.

Hej,

Trzeba było od razu tak napisać. Niestety, zła wiadomość - tak działać, jak chcesz, na pewno nie będzie. Najprościej ujmując switch nic Ci nie da, bo modem nie posiada serwera DHCP, który przydzielałby adresy IP i dokonywał translacji NAT. Połączenie, o którym pisałem, oczywiście działa, tyle że w danej chwili tylko jeden komputer może korzystać z sieci, bez względu na to, do którego portu LAN podłączysz kabel sieciowy. Jeśli chcesz korzystać z zasobów sieci na 3 komputerach jednocześnie, zostaje zakup router’a xDSL do sieci kablowych bądź - ewentualnie - tworzenie połączenia poprzez jeden z komputerów.

Pozdrawiam,

Dimatheus

W złej wiadomości można znaleśc i dobrą , wspomniałeś o serwerze DHCP i to mnie zainspirowało do dokładnego sprawdzenia ustawień i ustawieniach rutera w sekcij LAN SETAP po odznaczeni ptaszka w pozycji Use Router as DHCP Server mam niezależne rozdzielenie sygnału inter.

Dzięki i pozdrawiam.

Możliwe, że twój ISP przydziela adresy prywatne, więc jego serwer DHCP przypisał Tobie kilka adresów, w innym przypadku bez routingu lub NAT by się nie obyło.

Pozdrawiam!

Hej,

Dokładnie. Pytanie tylko, czy przypadkiem nie odbije się to później na rachunku za internet - niestety niektórzy operatorzy korzystają na przypisywaniu kilku adresów IP, gdy ktoś nie ma routera.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie odbije się na rachnku, umowa z operatorem sieci jest jasna telewizja + internet 15MB na światłowodzie, na okres 15 miesięcy opłata stała. Kontaktowałem się z operatorem i potwierdził to.

Pazdrawiam!

rumot59

Hej,

Czyli można powiedzieć, że operator świadczy jeszcze usługi dodatkowe. W każdym bądź razie najważniejsze, że sprawdzone - by później nie było niespodzianek. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus