Zmiana systemu operacyjnego w laptopie

Witam.

Kupilam niedawno laptopa, w sklepie zainstalowali mi system operacyjny…ale kupilam juz xp home legalny i chce go teraz zainstalowac na moim laptopie.

Weszlam w bios,tak jak to robilam w normalnym komputerze by zmienic boot na CD…i tu wlasnie zaczely sie rewolucje.

W laptopie bios jest Intela…i do tego ma malo opcji…

wogole nie moge sie doszukac tego by zmienic botowanie…

Czy ktos moze mi pomoc, gdzies jest jakas instrukcja bo mojego biosa ?

Bylam na stronce intela, ale tam jest malo jasno, cos niby znalazlam ale nie do mojego komputera.

A moze jest inny sposob by zmienic system (bez ustawien w bios) ?

Ale taki by nie miec 2 zainstalowanych na raz…tylko ten moj nowy…

Jesli jest taki sposob to prosze dosc jasno…bo dotychczas robilam to z ustawien w bios i mi wychodzilo.

Dziekuje.

ps: mam go dopiero 2 dni, wiec jesli beda potrzebne jakies dane np: plyty glownej…to postaram sie poszukac gdzies w srodku ( za pomoca Aida…jesli jest dobry):slight_smile:

YHmm czyli jak rozumiem jeśli wsadzasz płytkę do laptopa i resetujesz to nie masz możliwości wyboru bootowania z cd? Jakie są opcję w tym biosie do wyboru? Podaj konfig kompa :slight_smile:

Ja mam BIOS Intela na Laptopie ToshibaSatelite i jak chcesz bootować z płytki to klawis F12 naciskaj cały czas, i jak menu się wyświetli to wybierz CD/DVD i gotowe ;).

Ja mam maxdate i poprostu wkladam plytę,uruchamiam laptop i czekam na komunikat ze kliknięcie w klawiatóre spowoduje uruchomienie programu z plytki [czy coś podobnego].

jestem.

Z tego co moglam wygrzebac w aidzie :

INT69-intec core 2 duo, T5500(Mobile,1666 MHz -8x208)

pamiec-1024 mB, karta graf Mobile Intel 945GM, 128 MB

dysk samsung 160 GB,IDE

typ biosu .Phoenix.

Jesli chodzi o plyte glowna , to pokazuje ze nazwa jest nieznana…

Opcje BIOS:

Main,Adwanced,Security,Boot,Exit

w srodku w boot, pionowo sa 4 opcje (CD/DVD,HDD,FDD,LAN) mozna zmieniac ich miejsca polozenia, na wyzsze albo na nizsze)

W momencie uruchamiania systemu (po wlaczeniu komputera) pojawia mi sie czarny ekran z info, ze moge wybrac system XP PRO, albo system operacyjny niezidentyfikowany ,zainstalowany na dysku C.

Jak wybieram XP PRO, to uruchamia mi sie windows.

Jak wybieram ta 2 opcje, to przenosi mnie do czarnego ekranu z info …Ten komputer zostal zakupiony bez zadnej licencji,dlatego zainstalowano na nim system operacyjny wolnej dystrybucji…

C:\>

(i dalej nic)

Jak wkladam CD z wndowsem nowym, nie reaguje wogole, uruchamia sie jak zawsze.

Nie wiem czy to cos pomoze…Wam :slight_smile:

Złączono Posty : 14.01.2007 (Nie) 14:37

Piwollo .

Ale czy jak tak zrobie to nie bede miala teraz 2 systemow , starego i nowego ?

Juz raz tak namacilam w innym kompie i mialam 2 XP home, :oops:

Swoja droga sadzilam ze lapropy sa latwiejsze w “obsludze” :roll:

NO to cd/dvd powinno być na samej górze. Wkładasz płytę i on się pyta czy chcesz uruchomić boot z cd wciskasz dowolny klawisz i uruchamia się instalator wina xp. A z tym wyborem systemu to resztki po linuxie prawdopodobnie. Po formacie nie będzie się pokazywać.

jak juz bedziesz instalował nowego Windowsa to pamiętaj, żeby z menu przy instalacji wybrać format dysku (tego gdzie masz zainstalowane starego XP…)

wtedy nie będzie problemów z dublującymi sie systemami…

format to:

  • formatuj z systemem plików NTFS (szybkie)

  • formatuj z systemem plików FAT32 (szybkie)

  • formatuj z systemem plików NTFS

  • formatuj z systemem plików FAT32

  • pozostaw bez zmian

Najlepiej wybierz to trzecie :wink:

teraz mam system FAT32 …czyli rozumiem ze mam wybrac NTFS…?

tak wybierz ntfs

ok.

Biore sie za to, zobaczymy co z tego wyjdzie :slight_smile:

A jak wyjdzie to wroce i podziekuje.

Jak nie, to moze znow po jakas porade :slight_smile:

Jeśli na tym komputerze będzie tylko xp to NTFS. Co do bootowania to jak pisał szymoo2

dzieki:)

faktycznie tylko plytka instalacyjna XP-ka i wcisnac F12 :slight_smile:

dzieki najmocniej,wszystko gra ;):wink:

pozdrawiam:)