Zmiana Systemu Operacyjnego

Mam problem. Chciałbym zainstalować Windowsa 10, a na komputerze mam Linux Mint 18.02. Instalacje Windowsa mam w formacie .iso. Jak mógłbym zainstalować Windowsa? Wiem, że jest aplikacja setup w .iso ale w .exe. Dziękuję za odpowiedź.

Plik ISO musisz nagrać na płytę.
W programie do nagrywania płyt wybierasz opcję NAGRAJ OBRAZ.
Wtedy powstanie płyta BOOTOWALNA, która umożliwi instalację systemu.
Ustawiasz BIOS tak, aby uruchamiał z napędu DVD. Instalujesz.

Chcesz zainstalować, zamiast Linuxa, obok, czy tylko przetestować?
Jeżeli przetestować to zainstaluj sobie VirtualBox, podpinasz ISO i instalujesz na wirtualnym dysku twardym.

Wygląda to wtedy tak (oczywiście na pełny ekran można przełączyć):

Nie, chcę zainstalować zamiast Linuxa.

A dało by się to zrobić na pendrive?

Tak.
Pod Linux zrób tak (ale wykasuje to wszystkie dane z pendrive):
sudo fdisk -l
Sprawdż sobie pendrive jakie ma oznaczenie. ( /dev/sdX )
Po rozmiarze rozpoznasz.

Następnie nagraj ISO tym poleceniem na pendrive:
sudo dd if=/home/$USER/nazwa_pliku.iso of=/dev/sdX bs=4M status=progress && sync

Gdzie nazwa_pliku.iso to nazwa pliku obrazu Windows ISO (w katalogu domowym), a “X” litera pendrive, którego wcześniej sobie sprawdziłeś poprzednim poleceniem.

@Domker
Podane przez Ciebie polecenia formatują już PenDrive z partycją aktywną?

Nie - ryje obraz w postaci ISO 1:1 na nośniku USB. Można w ten sposób bootować jak z napędu CD. Działa dla zwykłego BIOS jak i UEFI.

O! To nie wiedziałem.
Ja osobiście zawsze wykorzystuję do tego celu DISKPART.
Byłem przekonany, że wymagana jest partycja aktywna.
Robię tak od czasów, kiedy zobaczyłem w sieci poradnik @Docent na ten temat (gdzieś na technet, albo coś podobnego - lata temu).

Ale jeżeli masz rację, to najprościej będzie mu rozpakować ten obraz i skopiować zawartość na Pena.

Ja mam w biosie “boot USB - CD” zgaduję że tej by trzeba użyć? Z innych mam USB - FDD i USB - HDD (to używam jak zrobie windowsową aplikacją / diskpart)

Pod Windows tak przygotowany pendrive jest widziany jako partycja RAW.
Na każdym UEFI BIOS to nie działa, ale zwykle widzi jako USB-CDROM.

1 polubienie

Jeśli na dysku jest tylko grub, to trzeba usunąć gruba i przywrócić bootloadera windowsowego. Ja robiłem według poradnika roobala i bez problemu po mincie 17 zainstalowalem windowsa na komputerku bez napędu.

Możesz przez dd ale prościej jest przez unetbootin na przykład, można ściągnąć pod każdy OS instalator. Podajesz ścieżkę do pliku ISO i klikasz start i gotowe.

https://unetbootin.github.io

Ważne jednak, żeby pendrive był sformatowany w NTFS, bo niektóre pliki instalatora mają powyżej 4GB. Albo exFAT, ale zdaje się linuxy tego nie obsługują.

Bootloadera nie musisz podmieniać, instalator windowsa to ogarnie. Przerabiałem to jakiś tydzień temu na starym laptopie.

Jeżeli jakiegoś systemu plików system nie obsługuje to prędzej będzie to Windows niż Linux.
A w Androidzie to, co niby masz - obsługuje exfat, kernel Linuxowy, więc logiczne, że Linux też obsługuje.

No może obsługuje, nie wiem, nie chciało mi się bawić w szukanie informacji i sformatowałem w NTFS. Efekt niemniej ten sam.