Zmiana systemu Windows 7 (upgrade) z wersji 32 na 64 bit a licencja

Witam, kupiłem używany komputer z zainstalowanym Windows 8 Pro 32 Bit. Windows 8 został zainstalowany z upgrade z systemu Windows XP Professional (poprzedni właściciel kupił sam klucz upgrade przez internet). Jak wyczytałem w internecie, klucz upgrade nie jest przypisany do wersji 64/32 bit a sam system jedynie “dziedziczy” bitowość po poprzednim systemie z którego był robiony upgrade. Ponieważ wersja 32 bit mocno ogranicza system (np. “znikało” mi ok. 1GB ram z moich 4GB), zadzwoniłem na infolinię MS czy można dokonać zmiany bitowości systemu. Konsultant powiedział mi właśnie to, że klucz upgrade nie jest przydzielony do konkretnej wersji bitowej,i jedynie co muszę zrobić to, zainstalować “na czysto” wersję 64 bit Windows 8 Pro, i klucz powinien działać. Wysłał mi też na email instrukcję jak to zrobić

(nazwisko konsultanta skróciłem)

 

Tak też zrobiłem, ale dla bezpieczeństwa na innym dysku (ale na tym samym komputerze, inny dysk na wypadek gdybym coś zepsuł), faktycznie klucz się bez problemu aktywował, ale nie chcę stracić licencji więc pytam się, co powinienem teraz robić, usunąć tą wersję 32 bit z komputera, jakoś ją deaktywować, co mam zrobić? Proszę o pomoc.

 

Edit: Jeszcze dodam, że na tym systemie 32 bitowym został on zaktualizowany do 8.1 ale czytałem, że to działa tylko jak service pack więc jeśli klucz był na 8 to trzeba zainstalować 8 nie 8.1.

Wystarczy, że usuniesz tą wersję 32-bit i wszystko będzie w porządku.

Czyli mogę np. po prostu tamten dysk wyjąć z komputera i tyle?

Niby tak, bo system będzie uruchominony tylko jeden na jednym komputerze. Jednak dla świętego spokoju po prostu sformatuj partycję systemową gdzie masz ten system 32-bit zainstalowany. Wtedy nie będziesz miał żadnych wątpliwości czy łamiesz, czy nie łamiesz warunków licencyjnych.

Aha, dzięki ci wielkie :slight_smile: To jeszcze jedno pytanie: czy jest jakiś prosty sposób na przeniesienie danych, sterowników plików itp z poprzedniego dysku na nowy? Chodzi mi tutaj bardziej o programy a dokładniej programy moich rodziców, mają jakieś programy do pitów w których mają swoje rozliczenia itp by mnie chyba zabili gdybym to stracił

Z tym możesz mieć problem, bo jak skopiujesz aplikacje to może Ci wyskoczyć błąd, że są one przeznaczone pod system 32-bit a nie 64-bit albo może Ci wyskoczyć błąd, że brakuje jakiegoś wpisu w rejestrze. I w konsekwencji będziesz musiał i tak zainstalować je na nowo. Możesz spróbować je skopiować ale tak jak pisze może się to nie udać. Chyba łatwiej będzie zainstalować programy na nowo i skopiować tylko te pliki, które przechowują dane, które wprowadzili twoi rodzice.

Tak, możesz i powinieneś usunąć system z tego dysku, ponieważ nie możesz mieć dwóch instalacji.

 

To już pytanie na osobny wątek. Co do PITów, sprawdź czy program ma możliwość utworzenia kopia zapasowej danych i/lub exportu. Do PITów najlepiej używać oficjalnej aplikacji, dostarczanej przez Ministerstwo Finansów, tj. e-Deklaracje, chociażby z tego względu, że program daje gwarancję dostarczenia deklaracji na czas, inne aplikacje mogą zawierać błąd, który sprawia, że deklaracja nie dociera na serwery US lub nie dociera na czas i US nie uznaje reklamacji odnośnie nieoficjalnych aplikacji. Program e-Deklaracje ma możliwość właśnie utworzenia kopii zapasowej profilu użytkownika i można ją sobie bez problemu przenosić.

Tak poza tym, PITy warto wydrukować, a przynajmniej te, które są jeszcze ważne do konktroli (PITy trzeba przechowywać przez 5 lat, liczone od 31 grudnia danego roku, w którym nastąpiło rozliczenie, czyli w praktyce 5 lat i 8 miesięcy), bo jeśli wersja elektroniczna zaginie, to może być problem przy kontroli. Nie wiem jak działają inne aplikacje, ale jeśli używacie e-Deklaracji, warto zapisać sobie chociażby numery monitorujące, bo PITy i tak przechowywane są na serwerach, a numer monitorujący daje możliwość pobrania UPO.