Zmiana systemu windows 8.1 na xp

Witam,

Mam taką sprawę. Chciałabym zainstalować windowsa xp (mam na płycie) na laptopie z windowsem 8.1 (kupiony był z wgranym 8). Nie wiem tylko jak. W tym temacie jestem całkowicie zielona, więc prosiłabym by ktoś wytłumaczył mi - jak laikowi co mam zrobić krok po kroku. Na drugim laptopie instalowałam ubuntu zamiast 8.1 i poszło bez problemów, tutaj niestety nigdzie nie znalazłam instrukcji jak to zrobić - wszędzie albo porady jak zmienić xp na 8 lub jak zainstalować xp obok drugiego systemu. Sęk w tym, że chcę się całkowicie pozbyć 8.1 i mieć tylko xp. Uprzedzając wszelkie wiadomości o braku wsparcia itp. - laptop ma popsutą kartę sieciową, więc z internetem łączy się tylko przez kabel. Do internetu i wszystkich innych spraw używam nowszego laptopa z zainstalowanym ubuntu. Ten z xp potrzebny mi jest tylko do obsługi kilku starszych programów, które chodzą na starszych windowsach (niektóre testowałam na 7 w trybie zgodności i niekoniecznie chciały współpracować, za to na xp śmigają). Xp mam na płytce, jest to dokładnie wersja Windows XP Media Center Edition z 2005 roku. Laptop kupiony był z 8, jakiś czas temu na siłę zakualizował mi się do 8.1, kilkakrotnie cofałam tą aktualizację bo 8.1. W paru miejscach czytałam, że kupując komputer z wgraną 8 nie można się jej pozbyć. Nie wiem ile w tym prawdy, bo ubuntu bez problemu zainstalowało się na drugim laptopie, który też miał wgraną 8. Doszperałam się informacji, że aby pozbyć się całkowicie 8 i wgrać starszego windowsa muszę zmienić kilka dodatkowych opcji w Biosie. Jakich? I na jakie?

Bardzo proszę o szybką pomoc i jak najprostsze wytłumaczenie.

Pozdrawiam!

Zacznij od podstaw, i podaj przynajmniej model laptopa. Co do braku wsparcia - to nie tylko jest to kwestia karty sieciowej, ale i pozostałych urządzeń - konkretnie - sterowników do nich. Ostatnia wątpliwość - to Windows XP Media Center. To trochę wygląda tak, jakbyś chciała wejść z deszczu pod rynnę …

Podaj więcej szczegółów jaki posiadasz laptop i sprawdz w na stronie producenta laptopa czy są sterowniki pod xp

Sprzęt nowy nie jest, ma już koło 4 lat. Czy z deszczu pod rynne… Do normalnego użytkowania i tak korzystam tylko z linuxa. Tutaj zależy mi by móc odpalić tryb zgodności z 98. Na 8.1 nawet większość nowych programów nie chce chodzić, a co dopiero stare. Media Center się pod tym względem sprawdzał, ale komp na któym go miałam niedawno padł całkowicie. Nie potrzebuję żeby chodził szybko, wydajnie itp. Potrzebuję uruchomić na nim coś raz na jakiś czas. Żaden windows nie jest moim zdaniem dobrym systemem, ale wolę mniejsze zło :wink:

 

Model to HP 650,

Na stronie producenta zalecają 7 lub 8

Sterowniki pod xp są.

Systemy Windows 7 i 8 są wydajniejsze od XP,są też znacznie bezpieczniejsze. XP nie ma już aktualizacji. Nie widzę żadnych powodów żeby instalować XP ale widzę dużo żeby tego nie robić.

Ja jakoś tej wydajności nie potwierdzam. Nowe systemy to pożeracze pamięci ram, dysków, itd.

Osobiście zostałem zmuszony do zainstalowania 7 tylko po to by zagrac w bf3.

żaden program czy system nie pożera ram bierze tyle ile mu potrzeba do wydajnego działania, Windows jest tu bardzo skalowalny i w brew pozorom bierze mniej niz się wydaje, bierze więcej jak jest wolne miejsce ładuje wstepnie biblioteki, które mogą być potrzebne ale w tej chwili nie są.

7 używa ram zupełnie inaczej niż XP, używa więcej, tak ale nie wiele więcej, jak ktoś nie wie o czym pisze to niech nie pisze wcale

RAM nie jest poto żeby stał odłogiem wolny i żaden obecny system tak się nie zachowuje żeby go trzymać wolny tylko właśnie wykorzystać jeśli mu wolno

Nie lepiej XP zainstalować na Virtualboksie i ewentualnie wgrać Siódemkę?

Nie rozumiem ludzi męczących się z XP w momencie gdy już Vista powoli zaczyna się szykować do emerytury…

System ten jest spasiony bardziej niż 7/8, czasy lekkiego XP mieniły wraz z nadejściem SP3.

 

Ponadto nowoczesny sprzęt jest przez XP niewspierany. Dysk na SATA? Szukaj sterowników, które nowsze systemy mają zintegrowane. Dysk SSD? XP go zajedzie na śmierć po kilku miesiącach. Więcej niż ~3.5GB RAMu? zapomnij. (pomijam niedostępną nigdzie wersję 64bit). Do tego dochodzi brak wsparcia, gdzie po roku system jest jak ser szwajcarski, a 0daye latają po każdym “hakierskim” forum… Już nie wspominając o oprogramowaniu, którego nie uruchomisz, bo mało kto teraz pisząc cokolwiek myśli o tym relikcie przeszłości.

XP to sito z dużą ilością luk, a potem narzekanie na wirusy i czyste konto w banku. Co za idiota poleca jeszcze XP. Albo 7/8 albo Linuks.

Patrząc na podzespoły tego laptopa, to jedynym wyjściem jakie tutaj widzę, to zainstalowanie Windowsa 7 w wersji x64, skoro Ósemka nie odpowiada. Tutaj to XP-ka można co najwyżej na maszynie wirtualnej, takiej jak np. VirtualBoksie, uruchomić, żeby odpalić jakieś tam starsze aplikacje, które nie działają na nowszych Windowsach. Także, jak zostało tutaj słusznie zauważone, ten Twój wymysł, to jak przejście z deszczu pod rynnę. Tworzenie sobie niepotrzebnie samemu problem.

Eh ludzie czytanie ze zrozumieniem :stuck_out_tongue: Ja mam świetnego, nowego Della z Linuxem, którego używam na codzień, więc w ogóle nie wiem po co ta dziwna dyskusja. Ten HP to już złom po przejściach, chciałam mieć na nim xp, bo komputer i tak nie ma nawet opcji łączenia się z internetem, a ja raz na ruski rok potrzebuję czegoś do trybu zgodności z 95 i 98. Żadnych nowych programów, żadnego normalnego użytkowania. Do tego mam Della z Linuxem! Windows 7 strasznie muli i nie odpalał mi tych starych programów. Liczyłam że ktoś mi powie JAK sobie poradzić z tą blokadą w BIOSIE na windowsie 8, zamiast mi udowadniać, że 8 jest lepsze, bo nie jest. 8 to jakaś skrajna pomyłka, przebili nawet dziadowską Vistę. Jak mówiłam, ja w ogóle nie uznaję windowsa jako systemu do używania, ja chcę tylko móc gdzieś odpalić tryb zgodności z 95 :P. Naprawdę trzeci raz piszę w kółko to samo i nadal nikt nie widzi, że to nie jest komputer do normalnego użytku, a xp nigdy nie zobaczy internetu!

Ale widzę, że nie ma co… może gdzie indziej znajdę odpowiedź na pytanie.

Niemniej dziękuję kasu. Jak się nie uda wgrać normalnie to spróbuję z VirtualBoxem. :slight_smile:

 

Pozdrawiam!