Zmiana systemu z Ubuntu na Mint a dane z partycji Home

Jestem użytkownikiem systemu Xubuntu 16.04 i chcę zmienić system na Mint Cinnamon 18.2 ale nie wiem czy dane z partycji Home zostaną na swoim miejscu. Czy będzie można odczytać partycję Home w nowym systemie?

  1. Zawsze lepiej zrobić kopię najważniejszych danych
  2. W zarządcy partycji (powinieneś wybrać zaawansowane ustawienia, mimo iż domyślne powinny wystarczyć - lepiej dmuchać na zimno) zaznaczasz, by nie formatował partycji home
    3, Przed rozpoczęciem procesu instalacji sprawdzasz UID swojego katalogu domowego lub użytkownika w pliku /etc/passwd
  3. W menadżerze partycji zaznaczasz, by montował partycje z zawartością katalogu /home, pod /home
  4. Wybierasz inną nazwę użytkownika (podczas instalacji)
  5. Po zakończeniu instalacji, logujesz się na root-a, dodajesz nowego użytkownika o nazwie z poprzedniego systemu, z UID, jaki wcześniej zapamiętałeś
  6. Kasujesz użytkownika wygenerowanego przez instalator
  7. Wylogowujesz się z root-a
  8. Logujesz się normalnie do systemu

Nie spytałeś nawet, jaki ma rozkład partycji. Jeśli wszystko trzyma na jednej to nie będzie tak łatwo.
Niepotrzebne jest też takie zamieszanie z użytkownikami. Ubuntu i Mint z tego co się orientuję głównego użytkownika tworzą pod numerkiem 1000, więc jak utworzy ten sam login to przejmie stare pliki, jak nie to wyda polecenie chown lazlow87:lazlow87 /home/lazlow87/ -R
Z resztą się zgadzam :wink:

Pokaż rezultat:
sudo df -Th
a także:
sudo fdisk -l

Faktycznie - mój błąd.
Natomiast, co do UID-ów, to dystrybucje Debianopochodne zaczynają chyba numerację kont użytkowników od numeru 500, a nie 1000.

Nie. Dawniej niektóre dystrybucje “redhatowate” ustawiały pierwszemu użytkownikowi UID 500. Debianowate zaczynały od 1000. Obecnie prawie wszystkie nadają 1000.

Oczywiście że kolega marcin82 ma całkowitą rację kilkukrotnie zmieniałóem distro z minta na ubu a nawet z KDE na Plasmę i instalowałem tego samego usera z tym samym hasłem i wszystkie dane ba nawet ustawienia przechodzą bez problemu oczywiście pod warunkiem posiadanej oddzielnej /home i zaznaczanie przy instalacji nowego systemu uzywaj ale nie formatuj /home.
Pozdrawiam