Zmiana systemu z Ubuntu na Mint a dane z partycji Home

(lazlow87) #1

Jestem użytkownikiem systemu Xubuntu 16.04 i chcę zmienić system na Mint Cinnamon 18.2 ale nie wiem czy dane z partycji Home zostaną na swoim miejscu. Czy będzie można odczytać partycję Home w nowym systemie?

(nintyfan) #2
  1. Zawsze lepiej zrobić kopię najważniejszych danych
  2. W zarządcy partycji (powinieneś wybrać zaawansowane ustawienia, mimo iż domyślne powinny wystarczyć - lepiej dmuchać na zimno) zaznaczasz, by nie formatował partycji home
    3, Przed rozpoczęciem procesu instalacji sprawdzasz UID swojego katalogu domowego lub użytkownika w pliku /etc/passwd
  3. W menadżerze partycji zaznaczasz, by montował partycje z zawartością katalogu /home, pod /home
  4. Wybierasz inną nazwę użytkownika (podczas instalacji)
  5. Po zakończeniu instalacji, logujesz się na root-a, dodajesz nowego użytkownika o nazwie z poprzedniego systemu, z UID, jaki wcześniej zapamiętałeś
  6. Kasujesz użytkownika wygenerowanego przez instalator
  7. Wylogowujesz się z root-a
  8. Logujesz się normalnie do systemu

(pocolog) #3

Nie spytałeś nawet, jaki ma rozkład partycji. Jeśli wszystko trzyma na jednej to nie będzie tak łatwo.
Niepotrzebne jest też takie zamieszanie z użytkownikami. Ubuntu i Mint z tego co się orientuję głównego użytkownika tworzą pod numerkiem 1000, więc jak utworzy ten sam login to przejmie stare pliki, jak nie to wyda polecenie chown lazlow87:lazlow87 /home/lazlow87/ -R
Z resztą się zgadzam :wink:

(Domker) #4

Pokaż rezultat:
sudo df -Th
a także:
sudo fdisk -l

(nintyfan) #5

Faktycznie - mój błąd.
Natomiast, co do UID-ów, to dystrybucje Debianopochodne zaczynają chyba numerację kont użytkowników od numeru 500, a nie 1000.

(marcin82) #6

Nie. Dawniej niektóre dystrybucje “redhatowate” ustawiały pierwszemu użytkownikowi UID 500. Debianowate zaczynały od 1000. Obecnie prawie wszystkie nadają 1000.

(christ0) #7

Oczywiście że kolega marcin82 ma całkowitą rację kilkukrotnie zmieniałóem distro z minta na ubu a nawet z KDE na Plasmę i instalowałem tego samego usera z tym samym hasłem i wszystkie dane ba nawet ustawienia przechodzą bez problemu oczywiście pod warunkiem posiadanej oddzielnej /home i zaznaczanie przy instalacji nowego systemu uzywaj ale nie formatuj /home.
Pozdrawiam