Zmiana systemu. Zaginęła jedna partycja dysku


(Shark13) #1

Witam

W miejsce Windowsa XP Pro zainstalowałem na swoim laptopie Windowsa 7. Poprzednio miałem dysk twardy podzielony na dwie partycje C: (dysk systemowy), oraz E: (dysk z moimi plikami). Podczas instalacji nowego systemu sformatowałem dysk C: i wskazałem go jako miejsce instalacji Windowsa 7. Partycji E: w ogóle nie ruszałem, aby zachować zapisane na niej dane. Instalacja przebiegła bez zakłóceń.

Po uruchomieniu Windowsa 7 okazało się, że w menu Komputer oprócz stacji dysków DVD RW (D:) , znajduje się tylko jedna partycja dysku twardego - Dysk Lokalny( C:). Brakuje drugiej partycji - Mój Dysk. Na dodatek ta jedyna partycja dysku jaka mi pozostała: ma pojemność mniej więcej połowę pojemności całego dysku twardego. W niektórych opcjach systemu np. defragmentacji dysku można nadal wybrać dysk C: lub dysk o nazwie Mój Dysk (ale nie posiadający oznaczenia literowego). Stą,d wnioskuję, że zagubiona partycja istnieje, i jest gdzieś ukryta, a zapisane na niej dane nie zostału utracone.

Ponieważ nie jestem zaawansowanym użytkownikiem, proszę o pomoc osoby bardziej ode mnie obeznane z tematyką, jak odzyskać dostęp do zagubionej partycji dysku i zawartych na niej danych.


(Kamilmlody5) #2

Miałbyś może dostęp do Partition Magic w pełnej wersji? Dzięki niemu można łatwo naprawić twój problem. Chyba że istnieje jakiś inny program w 7 który to umożliwia(niezbyt się znam na tym nowym os'ie)


(Shark13) #3

Jak się zorientowałem to Partition Magic mie działa na Windows 7. Może ktoś wskaże właściwy program który odnajdzie mi tę zagubioną partycję?


(Kris-is) #4

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html Spróbuj tym. Pobierz, zainstaluj i sprawdź czy będzie widoczna ta partycja, którą chcesz odzyskać. Jak będzie widoczna, to klikasz na niej prawym przyciskiem myszy i wybierasz coś w stylu "Drive letter" i przypisujesz jej jakąś literę, zatwierdzasz zmiany i chyba powinno być OK po restarcie kompa...


(Fanboj O) #5

Start-Panel sterowania-Narzędzia Administracyjne-Zarządzanie komputerem-Zarządzanie dyskami.

Tam być może odnajdzie się zaginiona partycja.


(Shark13) #6

Fanboj 0: dotarłem we wskazaną lokalizację. Jest tam Mój Dysk (bez literki) jako Zdrowy: (System , Aktywna, Partycja podstawowa). Co teraz z tym zrobić?


(Kris-is) #7

Kliknij na tej partycji Prawym Przyciskiem Myszy i sprawdź czy masz aktywną opcję: "Zmień literę dysku i ścieżki" (albo jakoś podobnie).


(Shark13) #8

Tak "Zmień literę dysku i ścieżki" jest aktywne.


(Kris-is) #9

No to wychodzi, że możesz przypisać literkę tej partycji i po restarcie chyba powinno być OK... tzn. powinna być widoczna w systemie, a co z danymi na tej partycji dowiesz się jak już uzyskasz dostęp do niej.


(Shark13) #10

Przypisałem literkę E: zrobiłem restart systemu. W menu "Komputer" pojawił się drugi dysk twardy Mój Dysk E: tylko z opisem NTFS. Brak informacji o jego wielkości i wolnym miejscu. No i jest odmowa dostępu. Jak można uzyskać normalny dostęp?


(system) #11

Jeśli chodzi o odzyskanie danych to sprawdż tym

http://traxter-online.tk/opis-dystrybuc ... t-388.html


(Shark13) #12

TURANKANTOR13: spojrzałem na podaną stronkę i nie wiem, czy nie jestem zbyt mało doświadczonym użytkownikiem do tej operacji i na dodatek program w całości po angielsku. Może jednak znajdzie się cos prostszego?

-- Dodane 05.05.2011 (Cz) 15:24 --

Czy jak EASEUS odzyska mi utracone dane z z zagubionej partycji to także odzyskam brakującą pamięć? Teraz mam na kompie dostępną połowę pamięci (partycja C:) niż kiedyś, a druga połowa pamięci wyparowała razem z całą partycją.


(system) #13

Może ten będzie lepszy

http://www.dobreprogramy.pl/TestDisk-Ph ... 12758.html


(Shark13) #14

A mogę TestDisk użyć pod Win7?


(system) #15

powinno dać rade

tutaj masz opis

http://www.bezpieczenstwosystemow.pl/in ... pic=2948.0


(Shark13) #16

EASEUS Partition Master 8.0.1 sprawdzony i odpada. Biorę się za kolejny programik.


(system) #17

Jeszcze taki masz

http://www.strongrecovery.com/pl/index.html


(Shark13) #18

Sprawdzam EASERUS Partition Recovery 5.0.1, ale coś mi nie wychodzi, Może ktoś mi podpowie jakie kroki po kolei robić,


(system) #19

Może bedzie pomocne

http://www.easeus.com/resource/partitio ... ftware.htm


(Shark13) #20

Strongrecovery ma opcje odzyskiwania plików tylko w wersji płatnej. Wersja darmowa nie ma niestety takiej możliwości.

-- Dodane 05.05.2011 (Cz) 21:13 --

ERASEUS Partition Recovery nie znajduje plików do odzyskania więc zaczynam sprawdzać zalecanym dalej EASEUS Data Recovery Wizard.