Zmiana taktowania pamięci RAM

elo. pare minut temu zauwazylem ze wydajnosc w grach spadla mi. odrazu cpu-z i zobaczylem ze mam dram frequncy 256 a powinienen mec 400 ! w biosie mam tak samo ale moge zmienic spowrotem na 400. tylko ja sie troche boje bo podnosilbym prawie o taka sama wartosc. moge zmienic ? nic sie nei spali czy cos? w koncu moje pamieci sa 400 mhz czyli efektywnie 800 mhz. moge zmienic ??? uznaja mi na gwarancji jakby cos sie spalilo ? a wgl dlaczego mi sie zmienilo?

Ustaw. Jeżeli coś będzie nie tak komputer się zrestartuje albo nie włączy wcale.

żeby było jasne nie ponoszę odpowiedzialności na twój sprzęt i robisz to na własną odpowiedzialność

Może nie ustawiaj w biosie od razu a w systemie: w opcjach zasilania - przestaw na “Wysoką wydajność” bądź coś w tym stylu a twoje “problemy” z dynamiczną zmianą taktowania powinny ustąpić. :smiley:

Możesz, a nawet powinieneś.

Nic się nie spali. Najwyżej komputer nie wystartuje i trzeba będzie zresetować BIOS (o ile sam z siebie tego nie zrobi)

Jeszcze raz powtórzę - nie ma co się spalić. Jeśli jednak masz wątpliwości - to podaj dokładną specyfikację komputera (model i producent płyty głównej, procesor, pamięci), wówczas będzie można się wypowiedzieć precyzyjnie.

Np. BIOS przywrócił ustawienia domyślne, ponieważ : bateria była za słaba, wystąpił jakiś błąd w trakcie konfiguracji PnP, nastąpiło jakieś mikrozwarcie …

@ Xemidra - zmień kolor czcionki na zgodny z regulaminem

@ biomen - o automatycznej zmianie taktowania szyny CPU (w laptopach) słyszałem - ale zmiana taktowania pamięci (bądź “coś w tym stylu”) ? To jakaś nowa technologia ?