Zmiana taktowania RAM - laptop lenovo s340

Witam, ostatnio po wymianie pamięci w laptopie spadło strasznie taktowanie.

Pamięć posiadam 8gb 2666mhz a taktowanie na poziomie 400/500mhz pokazuje w CPU-z. ( aktualnie więcej )

Zakładka SPD non stop pozostaje pusta.

Problem pojawił się gdy zmieniłem z 8gb na 16gb - przy 16gb także było niskie taktowanie, ale okazało się że pamieć była niewłaściwa więć wróciłem do starej ale taktowanie pozsotało nadal niskie.

W biosie nie mam możliwości zmiany, a bios także był resetowany.

Proszę o pomoc.

Wartości które widzisz na zrzutach z CPU-Z są prawidłowe dla pamięci taktowanej 2666MHz.

Teraz za to znów tak :

Wejdź w zakładkę SPD i zobacz co tam się wyświetla na wszystkich slotach.

5 55

No to faktycznie coś jest nie tak. Na twoim miejscu wyjąłbym wszystkie kości jakie masz w laptopie i włożył na początek tylko jedną do slotu nr 1 i zobaczył jak odczyta je cpu-z.

Mam jeden slot w którym mam 4GB, a 4GB wbudowane jakby w płycie głównej.
Laptop to Lenovo S340 14 AMD Ryzen 5

Wszystko jest jak najbardziej OK!
Urządzenia mobilne mają również dynamiczne taktowanie pamieci. Najprawdodpobniej ta pamięc którą wyjałes 16GB też była ok. Generalna zasada, jak pamięc jest wykryta przez BIOS oznacza to ze wszystko ok. Taktowanie zostanie dobrane odpowiednio do potrzeb systemu i np zmniejszone z 2666 na 2400Mhz.

Ryzen 4500u w Acerze:


Normalnie te akurat modele laptopa Lenovo fabrycznie miały zainstalowany ram o częstotliwości 2400 MHz, skąd przekonanie że posiadasz kości 2666 MHz, nic na to nie wskazuje. Zrób zdjęcie oryginalnej kości. Program CPU-Z nie jest doskonały może nie obsługiwać Twojego sprzętu poprawienie skoro nie rozpoznaje zainstalowanych w laptopie kości.

Na stronie producenta jest ze mój model obsługuje 12gb, a spojrzałem ze na stronie zakupu i było 20gb dlatego wróciłem do 8gb aby nie mieszać i kupię jedna kość 8gb plus 4gb jakby które mam zintegrowane…

Problem właśnie pojawił się gdy włożyłem ta kość 16GB… a za nic nie wiem jak w biosie zmienić taktowanie bo nie widzę tych funkcji

Myślę że twój laptop pomimo tego że na stronie producenta faktycznie jest podane do 12GB ram, spokojnie działałby z dodatkową kością 16GB DDR4 2666 MHz. W większości sprzętów program CPU-Z rozpoznaje całkiem dobrze nawet wlutowane moduły pamięci, dzięki czemu można dokupić dokładnie identyczne kości jak te wlutowane, choć technicznie nie ma to już takiego znaczenia jak kiedyś. Spróbuj sprawdzić taktowanie pamięci innym oprogramowaniem np. HWiNFO lub AIDA64 skoro z CPU-Z w SPD nie widzi twoich kości to może pokazywać głupoty i wprowadzać Cię w błąd. W zasadzie co program to różne odczyty z sensorów, więc lepiej się upewnić.

W programie AIDA pokazuje następująco :


Spójrz na Efektywna częstotliwość taktowania w AIDA64, pamięć wcale nie pracuje z prędkością 2666 MHz tylko 2400 MHz, co by świadczyło że taktowanie zostało dostosowane do słabszej wlutowanej kości. Ponieważ aż dwa programy nie potrafią poprawnie rozpoznać platformy, to nie przejmowałbym się tak wskazaniami z CPU-Z. Wszystko jest raczej ok i pamięć działa jak powinna ale ograniczeniem jest tu wlutowany ram i nie ma sensu kupować szybszych kości bo i tak nie będą działać z pełną wydajnością. Jeśli już chcesz rozbudować ram w tym laptopie to wystarczą kości o taktowaniu 2400 i myślę że kość 16GB spokojnie ruszy.

Dziękuje bardzo za odpowiedź oraz pomoc :slight_smile: