Zmiana timingów na prawdziwe (RAM)

Witam. Ostatnio sprawdziłem, że mój RAM ma za małą częstotliwość i taktowanie. Było to spowodowane płytą główną która ustawiła sobie automatycznie czasy, tak więc tutaj nic nie robiłem.

Teraz pytanie. Co mam zmienić w Biosie, aby RAM był ustawiony do częstotliwości jemu przeznaczonych?

W DRAM Reference clock są 3 opcje: Auto/200/266 (coś koło tego)

Daję też zrzut na ustawienia, chyba od procka… (Może też płyta obniżyła)

Mój zestaw:

Pamięć Kingston HyperX 4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (KHX1600C9D3/4G)

Płyta główna MSI ZH77A-G43 Intel H77 LGA 1155 (2xPCX/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3/CROSSFIRE) (ZH77A-G43)

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX660 2048MB DDR5/192bit DVI/HDMI/DP PCI-E (wer. OC - OverClock) (GV-N660OC-2GD)

Procesor Intel Intel Core i5-3350P 3,10 GHz (BX80637I53350P) LGA1155

I dodatkowe pytanie. Czy dokupując sobie kolejną kość RAMu (ta sama) będzie ona działała w trybie dual? Wersja OEM działa na RAM i wiatraczki do obudowy (wiem że może być parę części wymienionych, ale czy ten system mi to wyłapie i zapisze jako modernizację) [czuję że na wiatraczki nie, ale warto się upewnić :-D]?

https://drive.google.com/folderview?id= … sp=sharing Już tak dawno nie uploadowałem zdjęć że zapomniałem stron… Daję linka do folderu na moim dysku razem ze zdjęciami z BIOSa

ECO Mode jak patrzyłem nie zmieniał ustawień. Wszystkie 3 opcje są na tych samych parametrach. Potrzebne mi są po prostu prawidłowe czasy i ustawienia dla RAMu.

parametry pamięci ustawia się w biosie

ale ustawienia ramu są dobre “Bież. częstotl. DRAM” pokazuje 1600MHz takie jest taktowanie pamięci i takie powinno być jest ok

timingi twojej pamięci też są dobrze ustawione na ostatnim screenie widać tCL 9, tRCD 9, tRP 9, tRAS 24 czyli też jest ok

Przecież masz 1600 Mhz, w czym sprawdzałeś że jest za wolny? jak np w cpu-z który pokazuje że jest połowa tego to ram zawsze się liczy x2.

Pamięci masz nawet ‘‘podkręcone’’ http://www.kingston.com/datasheets/KHX1600C9D3_4G.pdf

tRAS 24 zamiast 27

Ram to loteria, ale przy kości o tych samych parametrach pewnie tak.

OK. Dziękuję. Temat do zamknięcia.

Myślałem że Jak bios na AUTO ustalił mi 11-11-11-11-29 i 1333 to pozostałe ustawienia RAM też dał słabsze… Dzięki jeszcze raz za pomoc :slight_smile:

skąd ty to wziąłeś bo zżera mnie ciekawość

screny które dałeś pokazują 9-9-9-24 i 1600

Jak kupiłem kompa (składany) po odpaleniu 3dMarka widziałem za słaby wynik. W biosie miałem ustawienia Auto, które same ustawiły mi te czasy, chodź mój RAM ma 9-9-9-24 i 1600.

Po środku masz ustawiony aktualnie czas, a po prawej opcje które ty wybierasz. Ja tylko przywróciłem czas do CL9 bo wiem że tak taktuje mój RAM, ale tam gdzie AUTO wszystko zostawiłem.

Po prostu muszę się dowiedzieć czy te ustawienia które wpisał BIOS są dobre, czy też zawyżone jak mój CL11 z ustawienia AUTO.

Częstotliwość z AUTO też mi ustawiło na 1333, i samodzielnie zmieniłem na 1600.

Do czego służy DRAM Reference Clock? Jaka powinna być wartość dla mojego RAMU (bo to chyba ram)?