Zmiana UID przez konsolę

Witam,

zainstalowałem obok Ubuntu 7.10 Fedorę 8 ze współdzielonym /home. Powinno być wszystko ok, ale nie jest. Mianowicie na obu systemach /home/andrew należy do użytkownika andrew i jest pod niego podpięty, ale na żadnego nie mogę się zalogować. Znalazłem tego powód. Na Ubuntu mój UID to 1000, a na Fedorze 500. Na Ubuntu nie mogę się zalogować na roota (bo system blokuje, w końcu od tego jest ‘sudo’), a na Fedorze nie ma opcji zmiany UID. Dlatego chcę go zmienić z terminala, ale nigdzie nie mogę znaleźć komendy. Mógłby mi ktoś pomóc? Z góry dzięki :mrgreen:

Jeśli już się zdecydowałeś na takie wynalazki to może pobaw się uprawnieniami katalogu domowego, jednym słowem chmod 777

Poza tym, to nie windows i naucz się chociaż podstaw obsługi unixa/linuxa

hehe, próbowałem już wcześniej, ale nie działa

Znam podstawy xD po prostu tej jednej komendy szukam.

jeśli każdy plik i katalog w Twoim katalogu domowym ma ustawiony chmod 777 to nie ma możliwości żebyś nie mógł się zalogować. Oczywiście gdm i gnome może nie działać, ale konsola musi. Poza tym skoro root w fedorze może to przeglądać, to jeśli dobrze ustawicz prawa dostępu to to musi działać. Najpierw odpal konsolę, potem pobawisz się pierdołami typu gnome itd. Sprawdź również dwa razy wszystkie pliki konfiguracyjne w w Twoim katalogu, może jest tam kupa błędów.

Poza tym dla systemu to nie ma żadnego znaczenia czy użytkownika na fedorze nazwałeś andrew jak na ubuntu czy inaczej.

Na konsoli normalnie się loguje, wyskakuje tylko błąd, że nie może uzyskać dostępu (mimo 777) do /home/andrew i ustawia katalog domowy na /. Ale działa.

daj wynik ls -l /home/ i ls -l /home/andrew/

oczywiście zrób to pod fedorą

ls -l /home/

/home/andrew/

Zmień UID w systemie, w którym ten user ci nie działą na UID z drugiego systemu. Możesz to zrobić poprzez edycję /etc/passwd.

Następnie trzeba pobawić się też grupami.

używanie tego samego katalogu domowego w róznych dystrybucjach nie jest dobrym pomysłem ale jak już musisz, to trzeba ustawić taki sam numeryczny uid (i gid) w passwd w obu dystrybucjach a potem za pomocą ‘chown’ zmienić ownera na ten numer plikom w katalogu domowym.

i żadne chmod 777, nigdy.

@piotrek2, dzięki, o to mi chodziło