Zmiana ustawień TP-LINK TL-WR740N

Witam! !!

Od jakiegoś czasu w wyżej wymienionym routerze nie działa mi internet po wi-fi. Konputer jest podłączony do routera kablem, internet jest dostarczany po LANIE a nie po WANIE. Dzwoniłem do firmy, która zaopatruje mnie w internet (radiówka) ale jakoś nie kwapią się z pomocą. Stwierdziłem, że po prostu przełączę kabel pod WAN’a i wyłączę DHCP( dobrze robię?) i wpiszę adresy “na sztywno” (Static IP a nie Dynamic) jednak w tym przypadku nie było wcale internetu. Co mam zrobić, by internet w końcu działał po kablu w komputerze i na wi-fi?

Podaj ustawienia komputera, na którym internet działa i z tego miejsca będziemy kombinować :slight_smile: chodzi mi o IP/MASKĘ/BRAMĘ/DNS.

Z komputera mam pobierane automatycznie, na routerze tam samo tylko MUSZĘ UZUPEŁNIĆ na kompie luki w DNS’ach (http://ifotos.pl/zobacz/dns1jpg_nwwnhaq.jpg/). Chciałem to ustawić w routerze (http://ifotos.pl/zobacz/dns2jpg_nwwnhqp.jpg/), ale nawet przy zaznaczonej opcji “Use These DNS Servers” nie działa i muszę ustawiać w karcie sieciowej ;/

Jak komputer ma działać na tych DNS z automatu to te DNS musisz podać w ustawieniach serwera DHCP tplinka a nie w ustawieniach WAN (zauważyłem, że ustawienie DNS po stronie WAN niejako działa tylko w obrębie routera, a klienci często już mają problem nie wiem czy to kwestia błędu w sofcie tplinków, ale jest tak od niepamiętnych czasów i zawsze ustawiam to po stronie DHCP i problem znika). Sprawdza się to o wiele lepiej.

DHCP > DHCP SETTINGS > Primary DNS, Secondary DNS > Save

I restart routera :slight_smile:

Ustawione tak jak mówiłeś, dalej nie działa na Wi-Fi, komputer po kablu normalnie ;/ (http://ifotos.pl/zobacz/dns3jpg_nwwnnws.jpg/)

Pokaż okno jakie dane odbiera komputer od routera, na którym net działa oraz jakie dostaje od WiFi oraz daj screena z menu Status (całego) na routerze :slight_smile:

@up http://ifotos.pl/zobacz/dns4jpg_nwwsxph.jpg/

Nie pokazałeś jakie adresy dostał komputer, na którym jest internet oraz na tym co nie ma, a też o to prosiłem.

Nie ma większego znaczenia czy DNS będą skonfigurowane na interfejsie WAN czy w ustawieniach DHCP. DHCP przeważnie przekazuje DNSy te same, które są na interfejsie WAN. Sam korzystam z TP Linka, a problem, który opisuje struart , prawdopodobnie dotyczy sytuacji, gdzie jako DNS podawany jest adres bramy domyślnej.

Zacznijmy od tego w jaki w ogóle sposób podłączasz się do internetu, bo piszesz coś o kablach, a twierdzisz, że to radiówka. Jeśli masz radiówkę, to masz na dachu/zewnątrz budynku antenę czy może klienta AP? Skupiliście się na DNSach, a wygląda na to, że nikt nie zwrócił uwagi na napis, w dodatku napisany czerwonym kolorem WAN port is unplugged. W tym przypadku wygląda to na problem warstwy drugiej w modelu odniesienia ISO/OSI, czyli filtracja MAC, niewłaściwy protokół warstwy drugiej lub problem wartswy pierwszej w modelu odniesienia ISO/OSI, czyli uszkodzony kabel, uszkodzony port routera, brak kabla, ewentualnie brak sygnału nośnej.

Co to znaczy po LANie? Masz kabel sieciowy, antenę, klienta AP czy może coś jeszcze innego? Jeśli jest to kabel sieciowy, to podłączasz go do portu WAN routera, jeśli byłby to kabel WAN, to musiałbyś posiadać router z interfejsem WAN (łącze szeregowe) lub inne urządzenie sieciowe, umożliwiające podłączenie takiego kabla.

Internet to “radiówka” z anteną na dachu. W sformułowaniu “internet po kablu” chodziło mi o to, że mój komputer stacjonarny jest podłączony do routera kablem, a nie jak laptop, telefon czy konsola po wi-fi. Druga sprawa to “WAN port is Unplugged”. Taki komunikat pokazuje mi się odkąd monterzy instalowali u mnie antenę, ustanawiali połączenie itp. Wtedy router nie chciał pobrać danych od nich z portu WAN (tego niebieskiego) i monter przełączył kabel od internetu do portu LAN i wszytko zaczęło działać (DHCP). Problem zaczął się wtedy gdy u dostawcy neta zaczęły się krzaczyć DNS’y. Wtedy musiałem tak jak inni pracować na DNS’ach od googla. (8.8.8.8, 8.8.4.4). Wpisałem je do routera, brak internetu na wi-fi. Wpisałem je w karcie sieciowej w komputerze, laptopie, konsoli, internet był. Teraz już niby wszystko jest naprawione, ale u mnie dalej nie działa internet na ich DNS’ach na ŻADNYM z wyżej wymienionych urządzeniach. Po kontakcie z firmą od internetu poradzili mi zresetować router, normalnie podpiąć kabel od anteny do WAN’a i powinno się wszystko pobrać od nich, pobrał się adres IP, brama itp. lecz nie DNS’y. Wpisałem (DNS od googla) w “DHCP > DHCP SETTINGS > Primary DNS, Secondary DNS” ja radził struart. Wtedy router wysyłał te DNS’y do urządzeń lecz i tak trzeba było je wpisywać statycznie bo internetu jak nie było tak nie było. Nie wiem czy to wina routera czy firmy. Mam prędkość łącza 375kB/s, max prędkość na tych DNS’ach wynosi 280KB/s. Może router się zepsuł? Nie wiem.

Jeżeli konfigurujesz WR740N bez portu WAN to działa jako typowy AP - LINK

Nie odpowiedziałeś na pytanie? Na dachu masz antenę czy AP? Jak nie masz pojęcia, to zrób zdjęcie tej anteny, jeśli masz taką możliwość, albo zrób zdjęcie tego kabla od antenty. Jeśli podłączasz coś do portu WAN, to prawdopodobnie ISP filtruje MACi, dlatego nie masz dostępu do internetu, podłączając do portu LAN, podłączasz do przełącznika, wówczas tylko jeden z komputerów może korzystać z internetu, chyba że ISP przydziela Ci kilka adresów IP?

Mam taką skrzynkę, chyba to AP, kabel zwykły ethernet zakończony rj-45.

W takim razie ten kabel podpinasz do portu WAN, podpinasz komputer stacjonarny do portu LAN, logujesz się do routera zaglądasz do Network>MAC Clone i w polu Your PC’s MAC Address powinien się pojawić MAC adres karty sieciowej komputera stacjonarnego, jeśli tak jest, klikasz przycisk Clone MAC Address, jeśli tak nie jest, przepisujesz go ręcznie w polu WAN MAC Address i klikasz Save, aby zapisać zmiany. Przechodzisz do Network>WAN i konfigurujesz zgodnie z zaleceniami ISP.

W routerze zmień adresację, bo możliwe, że pokrywa się ona z adresacją AP, adres IP routera możesz zmienić np. na 172.18.0.1. Najlepiej będzie, jak podłączysz ten kabel sieciowy od antenty/AP bez udziału routera do komputera, ruchomisz wiersz poleceń i podasz wynik polecenia :arrow: kopiowanie-wynikow-polecen-wiersza-polecen-windows-t499881.html

ipconfig /all

wówczas będzie można dokładniej napisać Ci, jak powinieneś skonfigurować router.

Zrobiłem jak mówiłeś, kod z konsoli: http://wklej.to/zDvNr

  1. Podepnij kabel z internetem do portu WAN w routerze, drugim podłącz komputer do portu LAN.

  2. Network > MAC Clone i w WAN MAC Address wpisz: 1C-6F-65-5D-14-EA > SAVE

  3. Network > WAN :

  • WAN Connection Type: Static IP

  • IP Address: 192.168.1.102

  • Subnet Mask: 255.255.255.0

  • Default Gateway: 192.168.1.254

  • Primary DNS: 8.8.8.8

  • Secondary DNS: 8.8.4.4

  • SAVE

  1. Network > LAN :
  • IP Address: 192.168.2.1 (żeby odróznić LAN od WANA możesz też dać np 172.18.0.1 jak podał roobal)

PO TEJ OPERACJI ZMIENI SIĘ ADRES ROUTERA, NA TEN KTÓRY WPISZESZ ŻEBYŚ SIĘ NIE ZDZIWIŁ :slight_smile:

  • SAVE

I powinno pójść.

Dla świętego spokoju można jeszcze:

  1. DHCP > DHCP Settings :
  • Default Gateway: taki sam jak w Network > LAN (punkt 4)

  • DNS 8.8.8.8, 8.8.4.4

  • SAVE

Jeżeli port WAN sprawny to musi iść w takiej konfiguracji :slight_smile:

Dziękuję !!

Wreszcie wszystko działa jak powinno. Gdy nie ma tych googlowskich dns’ów internetu nie ma(do konkretnych adresów IP pingi lecą normalnie, ale do adresów typu www.google.com pingu nie ma) coś u dostawcy chyba musi być zepsute. Dzięki wszystkim za pomoc!!

Pozdrawiam.

Możesz spróbować DNSy TP 194.204.152.34/80.50.50.50 jeżeli te googlowskie Ci nie pasują :slight_smile: