Zmiana Visty (preinstal.) na czystą Vistę - sterowniki SATA

(Laszjwrz) #1

Witam serdecznie,

Ostatnio zamieniałem na notebooku TOSHIBY preinstalowaną Vistę HP na XP Pro (ze zintegrowanymi sterownikami kontrolera). Dysk formatowałem i partycjonowałem jak zawsze za pomocą Gparted. Teraz moje pytanie dotyczące zamiany preinstalowanej Visty na Vistę: czy przy formatowaniu dysku za pomocą instalatora Visty (nie Gparted) również będę musiał integrować z płytą instalacyjną nowej Visty sterowniki SATA by wystartować?

PS.

Pytam ponieważ, na notebooku TOSHIBY najpierw chciałem zainstalować również Vistę - ale tak czy siak sterowniki kontrolera trzeba było integrować, więc zainstalowałem XP bo miałem już "gotowca".

Pozdrawiam!

(Pablo79) #2

Nie, ponieważ instalator Windows Vista ma sterowniki SATA zintegrowane w sobie.

(Laszjwrz) #3

Czyli gdybym wcześniej nie formatował dysku za pomocą Gparted tylko narzędziem instalatora Windows, to problem z niewykrywaniem dysku by nie wystąpił?

Serdeczne dzięki! :slight_smile:

(Cedar) #4

Nie jest ważne za pomocą jakiego narzędzia formatujesz dysk, ważne jest jaki system instalujesz.

Standardowy XP nie posiada sterowników SATA i należy je dodać w "jakiś" sposób - dyskietka na początku instalacji lub integracja z płytą instalacyjną za pomocą nlite.

(Laszjwrz) #5

Rozumiem. Zmyliło mnie to, że przy próbie instalacji Visty na sformatowany dysk, miałem taki sam problem jakby był to XP bez sterowników do kontrolera. Dlatego zapytałem :slight_smile:

(Cedar) #6

Vista też czasami wymagała dodatkowych sterowników do kontrolera - wszystko zależy od tego co to za płyta główna/laptop