Zmiana Visty (preinstal.) na czystą Vistę - sterowniki SATA

Witam serdecznie,

Ostatnio zamieniałem na notebooku TOSHIBY preinstalowaną Vistę HP na XP Pro (ze zintegrowanymi sterownikami kontrolera). Dysk formatowałem i partycjonowałem jak zawsze za pomocą Gparted. Teraz moje pytanie dotyczące zamiany preinstalowanej Visty na Vistę: czy przy formatowaniu dysku za pomocą instalatora Visty (nie Gparted) również będę musiał integrować z płytą instalacyjną nowej Visty sterowniki SATA by wystartować?

PS.

Pytam ponieważ, na notebooku TOSHIBY najpierw chciałem zainstalować również Vistę - ale tak czy siak sterowniki kontrolera trzeba było integrować, więc zainstalowałem XP bo miałem już “gotowca”.

Pozdrawiam!

Nie, ponieważ instalator Windows Vista ma sterowniki SATA zintegrowane w sobie.

Czyli gdybym wcześniej nie formatował dysku za pomocą Gparted tylko narzędziem instalatora Windows, to problem z niewykrywaniem dysku by nie wystąpił?

Serdeczne dzięki! :slight_smile:

Nie jest ważne za pomocą jakiego narzędzia formatujesz dysk, ważne jest jaki system instalujesz.

Standardowy XP nie posiada sterowników SATA i należy je dodać w “jakiś” sposób - dyskietka na początku instalacji lub integracja z płytą instalacyjną za pomocą nlite.

Rozumiem. Zmyliło mnie to, że przy próbie instalacji Visty na sformatowany dysk, miałem taki sam problem jakby był to XP bez sterowników do kontrolera. Dlatego zapytałem :slight_smile:

Vista też czasami wymagała dodatkowych sterowników do kontrolera - wszystko zależy od tego co to za płyta główna/laptop