Zmiana wielkości i polożenia partycji na dysku z kilku dystrybucjami Liniksa

Witam!

Chciałbym zapytać o wskazówki dotyczące możliwości manewrowania partycjami na dysku w przypadku, gdy zainstalowanych jest kilka dystrybucji. Otóż załóżmy, że przebrnąłem przez konfigurację w sposób prawidłowy i działa system wyboru dystrybucji przy starcie komputera. Teraz załóżmy, że zmieniłem zdanie i chcę zrezygnować z którejś z dystrybucji. Pojawiają się w związku z tym problemy:

  1. Jak usunąć wybraną dystrybucję nie dewastując przy tym możliwości uruchamiania pozostałych z listy wyboru oraz zaktualizować tę listę po takim zabiegu?

  2. Czy można odzyskaną po osunięciu jednej dystrybucji przestrzeń dyskową rozdzielić w sposób dowolny pomiędzy partycje pozostałych dystrybucji?

  3. Czy ma znaczenie, czy partycja usuwanej dystrybucji znajduje się w skrajnych położeniach dysku, czy też jest to obojętne?

  1. Usuwasz i tyle. Co do aktualizacji wpisów, to zależy jakiego bootloadera używasz. Najpopularniejszy teraz jest Grub, wiec poczytaj o update-grub.

  2. W dowolny nie. Możesz to miejsce przydzielić sąsiadującym partycjom.

  3. Znaczenie w czym?

Partycja dyskowa jest niczym innym, jak jednolitą powierzchnią dysku zawartą pomiędzy swoim początkiem i końcem (granicami). Te granice można dowolnie przesuwać - o ile jest wolne miejsce na dysku. Jak pozbyć się jednej z dystrybucji? To banalnie proste. Załóżmy, że masz 3 dystrybucje na dysku - A, B, i C. Postanowiłeś pozbyć się tej B. Logujesz się do dystrybucji A i instalujesz w MBR jej bootloader (nazywa się on GRUB). Robisz to poleceniem

sudo grub-install /dev/sda (jeżeli twój dysk to /dev/sda) 

Nie musisz tego robić jeżeli już masz w MBR bootloader zainstalowany z dystrybucji A. Następnie usuwasz wszystkie dane z partycji z niechcianą dystrybucją - możesz to zrobić poprzez zwykłe usuwanie w menedżerze plików albo formatując tę partycję. Teraz musisz nakazać bootloaderowi GRUB aby łaskawie zechciał zauważyć, że jedna z dystrybucji zniknęła:

sudo update-grub

Od tego momentu masz na dysku tylko dwie dystrybucje i zaktualizowaną listę ich wyboru. Nie ma znaczenia czy wyrzucana z dysku dystrybucja leży na partycji znajdującej się na początku, w środku, czy na końcu dysku. 

To jest ogólny schemat postępowania. Jeżeli kasowana dystrybucja została zainstalowana na więcej niż jedna partycji, to usuwasz dane ze wszystkich tych partycji.