Zmiana Win 7 Starter na Win XP

Witam,

Mam taki problem, że cały system w notebooku Asus Eee Pc strasznie wolno działa. Wyczytałem na forum, że dla tego sprzętu warto zmienić system operacyjny na Windows XP. Czy to prawda? Oraz jaki XP byłby dla niego najlepszy? Home? Professional? 32, 64 bitowy? I o co chodzi z tymi “iksami” jak np. x 86?

Poszukaj sobie jaka różnica jest między Professional a HE i sam sobie odpowiedz, któy będzie dla Ciebie lepszy. Co do tego czy x86 czy x64 to zależy czy ten notebook ma 4 lub więcej GB RAMu, czy mniej - jeżeli ma 2 lub 3GB, to x86, jak 4 i więcej x64. X86 i X64 to jest to samo, co system 32 i 64 bit.

Dodane mniej niż minutę temu

Proszę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura_procesora

http://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura_32-bitowa

http://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura_64-bitowa

Miłej lektury. :wink:

Procesor: Intel Atom 1.66 GHz

Ram: 1GB

Więc raczej niewiele prócz podstawowych rzeczy będę mógł zrobić tj. jak Word, przeglądanie internetu, słuchanie muzyki, czasem obejrzenie jakiegoś filmu.

Zależy mi na tym, żeby nie obciążało za bardzo systemu, więc chyba Home (chyba, że macie jakiś lepszy pomysł? W ogóle dobrze, że zmienię z Win 7 Starter na Win XP?).

Przy jednym GB możesz zainstalować x32 - zresztą i tak nie pójdzie Ci x64. Po mojemu to nie jest za dobry pomysł, ponieważ 7 jest o wile, wiele lepszym systemem niż XP to raz, a dwa to już wyłącznie kwestia czasu jak wsparcie dla XP całkowicie wygaśnie i przestaną wychodzić na niego nowe programy. Skoro głównie korzystasz z neta i pakietu biurowego, oraz oglądasz filmy, moim zdaniem najlepszym wyjściem byłoby wrzucenie na tego notebooka Linuxa Ubuntu, albo jakiegoś innego, chociaż moim zdaniem najlepiej Ubuntu, ponieważ on jest najbardziej przyjaznym systemem dla początkujących użytkowników oraz jest polska społeczność, która w razie czego może pomóc rozwiązać każdy problem.

tak jak piotr najlepiej jakiegoś linuksa

najlepiej ubuntu,kubuntu,xubuntu zależy jaki wygląd preferujesz takiego weźmiesz polecam posprawdzać

Może przyczyną wolnego działania są jakieś infekcje albo złośliwe programy?

Jaki masz model Asus Eee Pc?

Jest co najmniej 8 modeli.

Chodzi o to czy są dostępne sterowniki pod XP dla danego modelu.

Windows XP Home i PRO niewiele się różnią.

Ja bym jednak stawiał na całą masę zbytecznego, preinstalowanego oprogramowania.

Kolega mógłby spróbować walnąć formata, postawić Windows 7 na czysto (w wersji 32-bit oczywiście) i zaobserwować, czy będzie poprawa.

Jeśli w dalszym ciągu nie będzie satysfakcjonująco szybko, no to sugerowana jest instalacja Windows XP (pod warunkiem, że producent udostępnił sterowniki dla tego systemu), albo jakiegoś Linuxa, co proponowano też wyżej. Sam posiadam Linux Mint 12 na swoim netbooku (MSI Wind U135DX) i jestem bardzo zadowolony. Nawet z KDE4 na pokładzie śmiga przyzwoicie płynnie. No i wszystko działa jak powinno, w sensie nie ma żadnych problemów ze sterownikami itd.

a może przez crapware tak wolno działa

poczytaj to

http://www.pcworld.pl/news/376935/Crapw … mieci.html

mateo1990 , będzie gorzej działać, niż Linux. Niestety 7 potrzebuje minimum 2GB RAMu aby działać poprawnie. Chyba, że autor zdecyduje się dokupić jeszcze 1GB to już będzie inna gadka.

Dokupować ramu nie będę. Formatowałem Windowsa. Z początku (kilkia dni) działał w miarę sprawnie. Jedyne co na nim zainstalowałem to firefox i avast.

Optymalizacja Windows 7 (za zbedne-programy-laptop-asus-k50inseries-t493114.html)

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … -3175.html

Optymalizacja Windows XP:

http://www.fixitpc.pl/topic/46-optymali … indows-xp/

optymalizacja-odchudzanie-windowsa-opis-krok-kroku-t76580.html

http://www.fixitpc.pl/topic/43-optymali … indows-xp/

wylaczanie-komunikatow-windows-tutorial-t78171.html

Jeżeli w ostatnim poradniku czegoś nie widzisz, bo czcionka jest za mała, to skopiuj tekst ze strony, otwórz Notatnik i wklej tekst.

Polecam też wykonywać kopie zapasowe. Jest żart że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy dopiero będą je robić. Do wyboru metoda windowsowa Odzyskiwanie systemu. Narzędzia Windows XP albo narzędzia firm trzecich, np. bezpłatny Paragon Backup & Recovery 2012 Free - obrazy dysków (żeby odczytać potrzebujesz programu Adobe Reader X http://www.dobreprogramy.pl/Adobe-Reade … 11539.html albo np. Foxit Reader http://www.dobreprogramy.pl/Foxit-Reade … 14318.html i http://www.dobreprogramy.pl/Foxit-Reade … 21793.html). Tak to działa. Przykładowo instalujesz i konfigurujesz system, uruchamiasz komputer z płyty Paragona, tworzysz obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive. W razie problemów uruchamiasz komputer z płyty Paragona i odtwarzasz obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możesz zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe masz) i w razie gdyby system padł, to uruchamiasz komputer z płyty Paragona i odtwarzasz obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robisz obraz raz i zapominasz do czasu awarii.

Pozdrawiam!

A jeśli wrzuciłbym Linuxa na tego notebooka, to najlepiej jakiego? Mówiliście Ubuntu ale czytam i jest jeszcze odmiana Ubuntu specjalnie dla Notebooków, Lubuntu, Xbuntu. I jak to tam wygląda ze sterownikami? WiFi, TouchPad i inne rzeczy będą działać?

Generalnie różnice są w środkowisku - Ubuntu ma Gnome, Xubuntu ma XFCE,Lubuntu ma LXDE, KUbuntu ma KDE, tak więc sam musisz popatrzać, które będzie Ci odpowiadać. Kubuntu od razu odradzam, bo jest trochę zasobożerne i możesz mieć lagi na nim, tak więc sprawdź sobie pozostałe i sam zadecyduj co będzie odpowiednie dla Ciebie. Ze sterownikami nie powinno być problemu - wszystkim zajmie się instalator, a jeżeli chodzi o grafę, system wyrzuci informację o możliwości instalacji sterowników zewnętrznych i wtedy wystarczy kliknąć w chmurkę, wskazać sterowniki do instalacji, zatwierdzić wybór podać hasło root’a i resztą zajmie się już apt, czyli program zajmujący się instalacją oprogramowania pod Debianem i również Ubuntu, ponieważ Ubuntu to w pewnym sensie brat Debiana, ponieważ on bazuje na kodzie Debiana.

O kurcze. Czytam tak na tej Wikipedii itd. i niewiele z tego rozumiem. Dla słabszych komputerów, jak np Xubuntu to np. dla mojego (specyfikacja powyżej) czy np takiego 10latka co działał na Win 98? Może jakieś krótke streszczenie tych systemów z ust profesjonalistów tak, żeby zwykły laik zrozumiał? Byłbym wdzięczny.

I co to te hasło do roota?

Głównie jak czytam to chodzi o “zasobożerność” systemów. Więc chyba Lubuntu by najbardziej dla mnie pasował. Ale co też bym kosztem tego systemu stracił (w porównaniu z Ubuntu)?

I jest jeszcze Eeebuntu… To jest to samo co Ubuntu, tylko z uwzględnieniem sprzętu Eee PC?

nie jestem specjalistą(ani chyba nikt nie jest z tego działu)ale odpowiem na twoje pytania

1.To są pod dystrybucje jedyne różnice między nimi jakie są to:zainstalowane oprogramowanie i wygląd samego systemu

2.Hasło do rota to jest zwyczajne hasło dzięki któremu można instalować oprogramowanie oraz wprowadzać poważne zmiany w systemie okienko o wpisanie hasła wyskakuje dopiero wtedy kiedy program musi skorzystać z tych plików.Na linuksie każdy program uruchomisz ale żaden nie wprowadzi zmian w systemie bez podania hasła.Ta technologia jest podobna do UAC z win7 ale jest dużo lepsza.

3/4.Tak jak wspominałem jedynie czym się różnią dystrybucje to zainstalowanymi programami i wyglądem.Eeebuntu ma minimalistyczny wygląd bo ekran jest mały.

PS Różne środowiska graficzne(wygląd) mają różne wymagania

Root to jest konto, które posiada najwyższe uprawnienia - coś takiego jak to ukryte konto Administrator w Windowsie. Ze względu na bezpieczeństwo Linux jest tak skonstruowany, że normalnie pracujesz na koncie użytkowika i w momencie jak chcesz zainstalować program, albo zrobić coś, co wymaga uprawnień administratora system pyta o to hasło i po poprawnym podaniu hasła czynność jest wykonywana z poziomu tego konta.