Zmiana win xp na seven a utrata pliów z dysku D

Witam

Chciałbym zmienić aktualnie zainstalowanego windowsa xp proffesional na win 7. Jednakże mam kilka dylematów i pytań:

  1. obecnie dysk mam podzielony na dwie partycje, dysk C 19 GB i dysk D 129 GB. Czy dysk C wystarczy żeby spokojnie zainstalować win 7 i potrzebne programy i sterowniki?

  2. na dysku D mam sporo ważnych i potrzebnych plików, nie chciałbym ich stracić. Czy zmiana systemu tego nie spowoduje, jak np zmiana wielkości partycji?

  3. będe instalował win x86 jaką wersję wybrać żeby była jak najbardziej optymalna? Starter (x86) - Home Basic (x86) - Home Premium (x86) - Professional (x86) - Enterprise (x86) - Ultimate (x86) ??

z góry dziękuje za pomoc

  1. Nie wiem. Kiedyś testowo dałem mu 100GB, to się rozpasł do ponad 20GB.

  2. Jeśli nie będziesz kombinował przy partycji, to nie.

  3. Starter jest dla netbooków i krajów rozwijających się. Jaki masz budżet? Kupujesz OEM czy BOX, a może Upgrade??

  1. Jakie to programy. Bo ok 20gb powinno starczyć.

  2. Na dysku D wszystko zostanie, chyba że za mało może być miejsca to lepiej zmieniać rozmiar jakimś programem, a nie tym od windowsa.

  3. Win 7 Home Premium powinno być ok.

Niekoniecznie.

@topic

Poza tym, do czego wykorzystujesz komputer? To też ma znaczenie, bo jeśli nic specjalnego, to można wziąć coś tańszego.

  1. co do programów to nic mega ciężkiego. na pewno mozilla, jakies kodeki, no i kilka podstawowych programów typu utorrent, ccleaner, gg, office, i kilka innych

  2. co do ceny to zobaczę. ze względu na specyfikacje kompa: 2 gb ram ddr, athlon 64 x2 3800+, gf 6600GT będzie wykorzystywany do filmów, muzyki i internetu. sporadycznie jakaś gra. Raczej pod tym kątem prosiłbym o pomoc w wyborze wersji…

1). Przecież programy możesz też na D instalować. Sam W7 powinien się na 19G zmieścić. Z programami… może być problem. Mam kilkudniowego W7 z podobnymi programami co Ty (Google Chrome, Thunderbird (bez pobierania maili, same nagłówki), wtw, totalcmd, jdownloader, foobar, skype, libreoffice, eset) i już rozrósł się do 25G.

2). Przy zmianie wielkości partycji (pomniejszenie D) nic się nie stanie. Ale jeśli będziesz zwiększał rozmiar C, to szlag trafi, bo bloki trzeba będzie przesuwać.

3). Home Premium wystarczy.

ok więc napewno nie będe zmieniał wielkości partycji, wole nie igrać z ogniem :smiley:

a czy nie każda wersja win 7 potrzebuje innej wielkości?

Czysta winda zajmuje max 8GB…Z palcem w kieszeni Ci wystarczy 19GB jak będziesz co jakiś czas czyścił dysk…

Przed instalacją z poziomu XP utwórz 3PARTYCJE ,najlepiej z 20-30GB żebyś miał miejsce na kilka gier.

Później jak będziesz instalował siódemkę,usuwasz partycje C i tą trzecią nową i robisz jedną dużą,format i masz partycje C ile chcesz

8GB W7? :smiley: Nie bardzo. Weź pod uwagę, że dochodzą jeszcze faftyliony aktualizacji, SP1… kolejne aktualizacje. 19G powinno wystarczyć, ale może po jakimś czasie sie mało okazać.

http://windows.microsoft.com/en-US/wind … quirements

Rozumiesz co znaczy czysta?

A wiesz, że system się aktualizuje?

btw. ja nie chcę się z Tobą kłócić, bo nie twierdzę że nie masz racji.

czyli ze spokojnym serce mogę instalować na tych 19 GB, dzięki. i pomawiam pytanie:

no bo w końcu czymś się różnią…

Odwołując się do samych informacji podanych przez Microsoft. Wersje Windows7 32 bitowe potrzebują 16G, wersje 64 bitowe - 20G. Nie jest podane, że dla Home Basic potrzeba mniej niż dla Ultimate. Z praktycznego punktu widzenia nie będę się wypowiadał bo od początku użytkuję Home Premium.

Win 7 ultimate max 8g reszta powinna mniej zajmować…Powiększ chociaż trochę partycje systemową…nie wiem co tam będziesz instalował,zawsze lepiej mieć zapas

Jak nie chcesz powiększać partycji to bez gier po kilka GB napewno wystarczy…

Dodane 12.09.2011 (Pn) 18:05

To że Microsoft podaje 16GB nie znaczy że tyle zajmuje.Zajmuje ok 8 i to jest 100% pewne,mowa o czystym sytemie,świeżo po instalacji.

Później się rozrasta,przywracanie systemu,śmieci,i inne bzdety potrafią sporo zająć ale można to wyczyścić.

Te 16GB które podaje MS to chyba właśnie po to żeby później nie było płaczu że dysk cały zapchany

U mnie partycja syst zajmuje teraz 23GB…W tym sporo programów,zdjęć,filmów troche.Same nero 1GB+ok 10GB gier

Może mi ktoś wyjaśnić czemu Windows się tak rozrasta?

Mój Debian po aktualizacjach i pierdylionie zainstalowanych aplikacji zajmuje 6,5GB… Oczywiście ze środowiskiem graficznym (GNOME).

Na czysto zajmował jeszcze mniej.

W tym przypadku jest to czysta ciekawość, proszę o nie wywoływanie flejmu.

no właśnie, z tego co wiem to win 7 miał się zaśmiecać dużo wolniej iż xp…

Bo winda to będzie zawsze jeden wielki syf

nie chce zakładać nowego tematu więc zapytam tutaj, jak ma się sprawa ze sterownikami w win 7? wszystkie sterowniki instalują się automatycznie po podłączeniu do internetu? mam na myśli przede wszystkim stery do płyty głównej, karty graficznej, i karty muzycznej…?

A w żadnym wypadku. I prędko pewnie czegoś takiego nie będzie…

czyli trzeba instalować samodzielnie ?