Zmiana Win XP SP3 na Win7 - czy opłacalna na moim sprzęcie?

Witam mam problem czy przy takim sprzęcie opłaca sie zmieniać system operacyjny z Windows XP sp 3 na Windows 7 i nie wiem dokładnie jaki dodatek jest lepszy home premium czy professional dla gracza ?

Płyta Gigabyte GA-M61pme-s2 AM2 NF6100 VGA Box

Procesor AMD PHENOM Quad Core (cztero rdzeniowy) 9550 AM2+(95W) BOX

Ram pamięc DDR-2 3Gb

zasilacz:iso switching power supply

Model: ISO-450PP

350W

Radeon HD 5570 512MB

Nie ma to znaczenia, jeśli nie potrzebujesz rozwiązań z wersji Pro to wystarczy ci Home Premium (różnice pomiędzy wersjami link).

System Windows 7 będzie znacznie więcej zużywał pamięci na starcie (ok 1.3 GB), jeśli to ma znaczenie.

Pod względem grania nie ma znaczenia, jednak nie Windows 7 ale Windows 8/32-bit byłby najsprawniejszy dla tej płyty głównej i takiej zamontowanej pamięci. Nie piszę tego “na czucie”, lecz w oparciu o testy podobnej płyty głównej Gigabyte GA-M52L-S3P, z 2 GB RAM, 2-rdzeniowym Athlonem i kartą graficzną HD4670, a więc znacznie gorszym sprzętem.

Odnośnie Windows 8 to nie wiem czy będzie lepszy ponieważ nie mam i nie miałem.

Masz porównanie.

Mój komputer:

nx912_Moj-komputer.jpg

Zainstalowany Windows XP SP3 oraz Windows 7 Ultimate 32 bit. SP1 - brak problemów :slight_smile:

Windows 8 dużo lepiej zarządza RAM’em niż dwa wymienione systemy i nieco sprawniej rusza. Moja dziewczyna na Lapku (2x1,5ghz, 1GB RAM) miała WinXP. Po roku tak strasznie pzymulał, że zainstalowałem jej Win8. Nie dość, że uruchamia się w kilkanaście sekund, to po pół roku nie czuć żadnego spowolnienia.

Co do Win7 /XP - kwestia tego, czy zależy ci na DX11 (mimo, iż Twoja karta i tak jest słaba i będzie jej w dx11 ciężko). Jeśli nie grasz w najnowsze gry i nie masz parcia na nowego DirectX’a, to nie warto zmieniać. I bez różnicy która wersja - każda będzie dla gracza sprawować się tak samo (prócz Starter).

zastanawiałem się czy by nie zainstalować sobie Windowsa 7 Ultimate 32 bit ponieważ ma więcej funkcji od home i niczym więcej się nie różni za bardzo :slight_smile:

Szkoda funduszy, chyba że koniecznie potrzebujesz rozwiązań typu Bitlocker, DirectAccess, etc.

Jeśli Cię stać zapłacić tak dużą kwotę za system z funkcjami, których nawet nie poznasz a nie mówiąc już o ich używaniu, to oczywiście kupuj( :wink: i instaluj Ultimate.

Przy tej karcie grafiki zostałbym na WIN XP i DX9 bo na świeże tytuły hulające na efektach z dx10 czy dx11 nie ma sensu się porywać.

Ponawiam bo “pan” moderator wyciął za OffTopic (tyle że nie wiem w którym miejscu ale to jego słodka tajemnica moderki). Chcesz ładować hajs w nowy system z tym konfigiem to twoja sprawa, ja nie widzę sensu pchać się w Siódemkę czy Ósemkę. Kwestie z przymulaniem systemu XP, można między bajki włożyć, najkrócej bez wysypania XPek działał mi prawie trzy lata, każdy system z czasem robi się ociężały zwłaszcza jak ktoś umiejętnie go zaśmieca. Na laptopie koleżanki działa ponad 5 lat od momentu kupna, raz w roku podrzuca mi go do odsyfienia, poza tym nie instaluje bezmyślnie wszystkiego jak leci.

p.s. Nie piszesz co powoduje u ciebie chęć zmiany systemu więc ciężej odpowiadać ale opcję GRY już ci wyłuszczyłem za pierwszym razem.