Zmiana Win7 na XP

Witam,

na początek chciałbym się przywitać, bo jestem nowy i zaznaczyć, że jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o sprawy związane z komputerem :P, a dokładniej moja wiedza kończy się na tym jak zainstalować grę/ program i go użyć (jeśli jest łatwy w obsłudze ;)).

Wracając do istoty tego o co mi chodzi, zwracam się do Was z prośba o pomoc, w sprawie zmiany Windowsa 7 na Windowsa XP.

Chodzi dokładnie o to, że ponad 2 lata temu kupiłem laptopa firmy DELL, w którym był fabrycznie zainstalowany Win 7 Home Edition 64 bit. Były z tym systemem problemy, które poprzednio ( na Win XP) rozwiązywałem formatem kompa, jednak w tym przypadku nie było to możliwe ze względu na brak płyty z systemem, więc musiałem się bawić w usuwanie wszystkich plików i przywracanie systemu do stanu fabrycznego z obrazu systemu ( nie usuwało nawet plików zainstalowanych programów, stad kasowanie plików).

Z braku lepszej możliwości bawiłem się tak przez 1,5 roku, potem zepsuł się dysk twardy, który został wymieniony na nowy z wgranym systemem Win 7 HE 64 bit (w ramach gwarancji). Przez pół roku było ok, ale w tej chwili znowu coś szwankuje, system muli, złapałem jakiegoś wirusa (ponoć usunięty- tak mówi antywir).

Ogólnie chciałem znowu przywrócić system, ale "ynteligenci"z firmy DELL, wgrali mi wersje systemu bez możliwości “przywrócenia systemu z obrazu systemu”, płytki jak się można łatwo domyślić też nie dostałem.

Po tym przydługim wstępie chce zadać zasadnicze pytanie: Czy mogę sformatować dysk twardy, aby usunąć wszystko wraz z tym parszywym Win 7 i wgrać Win Xp z płyty ?

Zadając to pytanie jestem świadom, że prawdopodobnie istnieje taka techniczna możliwość, moje wątpliwości budzi jednak to, czy będzie ten system pracował stabilnie na nowszym sprzęcie (będzie czytał/widział wszystkie podzespoły)? Ogólnie rzecz ujmując, czy są jakieś przeciwwskazania, aby uczynić coś takiego, czy może to negatywnie wpłynąć na prace kompa itp. ?

Tak na chłopski rozum- W7 jest bardziej wymagający (z tego co czytałem) niż W XP, więc komp powinien śmigać jak marzenie, jednak jak już powiedziałem jestem laikiem i mam wątpliwości, które postarałem się wskazać wyżej.

Mój sprzęt to:

- dell m5010

- Win 7 home premium 64 bit

-3gb ram

-amd athlon ii p320 dual-core 2,10 ghz

-ATI Mobility Radeon HD 4250

Z góry dziękuję za pomoc :).

Jeśli umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.

Spisz klucz z naklejki do Windows 7 na przyszłość. Poszukaj sterowników do Windows XP do swojego sprzętu i instaluj XP.

Co prawda dotyczy 7: Zmiana systemu preinstalowanego na czysty Windows. W tym temacie znajdziesz opisaną jedną z możliwych przyczyn dlaczego Twój system działa wolno.

Gdy zainstalujesz XP albo na nowo 7, wykonaj kopię zapasową.

Proponuję Paragon Backup & Recovery 2012 Free: Paragon Backup & Recovery 2012 Free - obrazy dysków (instrukcja w pliku PDF: instrukcjaparagon.pdf, program do odczytu instrukcji Adobe Reader Adobe Reader X 10.1.4 lub Foxit Reader Foxit Reader 5.3.1 Build 0606). Przykładowo instalujemy i konfigurujemy system, uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem), tworzymy obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive**.** W razie problemów uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem) i odtwarzamy obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możemy zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe mamy) i w razie gdyby system padł, to uruchamiamy komputer z płyty Paragona i odtwarzamy obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robimy obraz raz i zapominamy do czasu awarii.

Albo do wyboru metoda wbudowana w system Odzyskiwanie systemu. Narzędzia Windows XP. W przypadku Windows 7 Wykonywanie kopii zapasowych i przywracanie (więcej w Google pod hasłem: kopie zapasowe Windows 7)

Pozdrawiam.

mam klucz z naklejki :slight_smile:

szczerze powiedziawszy mam dość 7-emki i chciałbym wrócić do dobrego XP, ale dzięki za link, przejrzę

w przypadku 7 rozumiem, ale czemu XP skoro mam płytę ??

1)jakbym miał Xp wgrane to bym zrobił format, ale problem w tym, ze mam 7 :confused:

  1. heh, wiem, że można zrobić kopię zapasową, ale teraz jej nie zrobię, bo jest za dużo syfu na kompie, a dysku nie mam

Zależy mi głownie na tym, żeby się dowiedzieć czy wszystko będzie hulać jak trzeba jak wgram Win Xp na mój sprzęt (mam laptopa, a Win Xp mam chyba pod stacjonarny jeśli to ma znaczenie). Po prostu mam dość Win 7, który wg mnie jest fatalny i wolałbym wrócić do XP. Jednak mam klucz z tyłu lapka, do WIN 7, więc jeśli da się coś wykombinować z tym (np. wziąć kopie WIN 7 i wpisać ten key, tak żeby czytało wersję jako oryginalną) to też OK.

Dzięki za pomoc.

Instalujesz system, instalujesz aktualizacje, instalujesz sterowniki, instalujesz programy, konfigurujesz. Robisz kopię zapasową. Gdy system padnie, odtwarzasz kopię (kopia zawiera system ze sterownikami, programami itd.). Jeżeli nie masz kopii, to instalujesz na nowo system, sterowniki, programy itd. W zasadzie istnieje możliwość wykonania kopii niezależnie jaki system jest zainstalowany na komputerze. A kopia 7 którą teraz masz jest chyba z dodatkami producenta.

Możesz spróbować załatwić czystą 7 (bez dodatków producenta laptopa), potem sterowniki itd.

Możesz zainstalować XP. Ty decydujesz. :wink:

zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

Tak jak mówię:

  1. W przypadku jeżeli zdecydujesz się na Windows 7
  • załatwiasz czystą 7

  • instalujesz czystą 7

  • instalujesz sterowniki, programy itd.

  • cały czas korzystasz z klucza, który znajduje się pod spodem laptopa, sam tak robię, wszystko opisałem tutaj zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

  • opcjonalnie wykonujesz kopię zapasową

  1. W przypadku jeżeli zdecydujesz się na Windows XP
  • załatwiasz XP

  • instalujesz XP

  • instalujesz sterowniki, programy itd.

  • potrzebujesz oczywiście legalnego XP, nie wiem czy masz takiego czy nie, jeżeli pytasz to zapewne masz

  • opcjonalnie wykonujesz kopię zapasową

Niezależnie czy zdecydujesz się na XP czy na 7, sprawdź czy są na necie sterowniki, najlepiej zgraj je sobie. O tym też piszę w temacie zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

Ok, wielkie dzięki za pomoc, powoli zaczynam to ogarniać, ale mam jeszcze taka wątpliwość

1)dlaczego legalnego ? (pytam z ciekawości)

  1. rozumiem ze jak mam win xp, czysty, czyli w zasadzie na stacjonarny, to po zainstalowaniu sterowników nie będzie żadnych problemów z kompem ?

  2. sterowniki są różne na różne systemu czy jednakowe (może głupie pytanie ale sie w ogole na tym nie znam :D)?

Jeszcze raz dzięki za pomoc :).

ad. 1 tak mi się napisało, nie wnikam

ad. 2 jak to “na stacjonarny”? jeżeli masz XP na licencji OEM to chyba nie możesz przenieść XP z jednego komputera na drugi. Jeżeli masz XP na licencji BOX to możesz przenieść XP z jednego komputera na drugi.

Najpierw sprawdź czy są sterowniki - zainstaluj XP - zainstaluj sterowniki - zainstaluj aktualizacje - zainstaluj programy - itd.

ad. 3. raczej różne, jeszcze sterowniki z Visty można spróbować uruchomić pod 7, ale sterownika spod 7 w XP mógłby być problem

Nie ma za co.

chodziło o to, ze system jest “czysty”, tzn chyba nie ma na nim nic jeśli chodzi o ładowanie baterii itp.

Aha.

Systemy preinstalowane, dołączane wraz z laptopami posiadają preinstalowane oprogramowanie. Zobacz: http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html Dlatego ja po zakupie laptopa (jednego z Vistą, drugiego z 7), od razu skombinowałem płytę z czystym Windows i zainstalowałem z użyciem klucza spod naklejki, usunąłem partycje recovery tworząc nowy układ partycji na dysku, zainstalowałem sterowniki. Swoje doświadczenia opisałem w temacie: zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html Czysty system naprawdę działa - względnie - lepiej aniżeli z dodatkami producenta. Jeżeli posiadasz legalną 7, daj jej szansę. :wink:

właśnie w tym problem, ze mam klucz spod laptopa, ale nie mam płyty z systemem i nie za bardzo mam ja skąd wziąć (temat czytałem ten który poleciłeś :P- nie mam znajomych z płytka, ściągnąć nie ściągnę z Microsoftu ani żadnego innego miejsca, bo na moim necie to z 2 doby potrwa :P).

Więc paradoksalnie licencję mam wykupioną, ale nic mi to nie daje :/.

Możesz poprosić kolegę, który posiada szybkie łącze, aby ściągnął dla Ciebie system. Wkrótce zaczyna się rok szkolny - szkoły posiadają szybkie łącza, nauczyciel informatyki mógłby służyć pomocą. Albo kontakt z działem wsparcia producenta laptopa.

szkołę to ja już opuściłem :P, ale z tego co widziałem Microsoft udostępnia co prawda obraz systemu, jednak 3,1 gb wydaje się trochę mało jak na system operacyjny, więc może na zły link wszedłem ( ale z tym obrazem systemu to chyba będzie problem taki jak opisuje niżej)

jeśli chodzi o dział wsparcia DELL, dzwoniłem przy okazji naprawy dysku twardego i chyba jest tylko możliwość doraźnej reinstalacji systemu (płytek z systemem chyba nie dają), biorąc pod uwagę możliwość utworzenia zaraz po reinstalacji wspomnianej przez Ciebie kopii systemu, jest to pewne rozwiązanie, jednak program DELL’a pomimo przywrócenia WINa z obrazu systemu, zostawia stare pliki (np. zainstalowanych programów jeszcze przed przywróceniem systemu). Nie wiem jak działa program, który Ty mi zaproponowałeś, jednak mi zależy na osiągnięciu takiego efektu, jaki by był gdybym normalnie zrobił format dysku i ponownie zainstalował system (ew. jeszcze do tego sterowniki), więc zależy mi, żeby został sam goły system, a cała reszta jaka była wcześniej na kompie poszła w pi*** :wink:

Normalne. Moja 7 Home Premium PL x64 zajmuje coś ponad 2 GB.

Obraz ISO, który nie zawiera wszystkich edycji (Home Premium, Professional, Ultimate itd.) i nie zawierają wszystkich wersji językowych nie mają dużej wielkości. Pamiętaj, że legalnie jest zainstalować system w takiej edycji, na którą posiadasz licencję. W laptopach zwykle jest to Home Premium. Jaką masz edycję? Patrz naklejkę pod spodem laptopa.

Nie podoba mi się to. Czyli oni instalują Ci system z dodatkami producenta. Potem możesz albo przeczyścić sobie trochę ten system z dodatków producenta odinstalowując programy producenta albo nie. Potem wykonujesz kopię zapasową. To jednak nie to samo co metoda druga opisana tutaj: zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

Kombinujesz obraz czystego systemu (czystego, bez dodatków producenta, np. pożyczasz płytę od kolegi który posiada kupiony system), instalujesz system z kluczem spod naklejki, instalujesz sterowniki, programy (firefoksa), itd.

Chyba idę spać. Poczytaj temat, do którego podałem link, mój wpis na blogu na ten temat i felieton Tomka.

Pozdrawiam.

windows 7 home premium

Nie podoba Ci się w sensie, polityka firmy DELL, czy że ja coś pokręciłem :stuck_out_tongue: ??

Tak, tak to wygląda, ze ja im dam kompa, a oni w ramach gwarancji mi go sformatują i przywrócą do stanu w jakim był jak go kupiłem (windows 7 home premium+ sterowniki+ dodatkowe programy od DELL).

Właśnie tak myślałem, że coś innego (mówiąc Twój program miałem na myśli to -> Paragon Backup & Recovery 2012 Free - obrazy dysków), bo to co opisujesz jako drugą metodę jest zwykłym sformatowaniem dysku (usuwa wszystkie pliki razem z systemem) wraz z ponowna instalacją, a kopia zapasowa działa inaczej niestety (przynajmniej u mnie- opisane niżej).

Tak jak piszesz, kopia zapasowa to niestety nie to samo co reinstalacja systemu po formacie dysku. Przynajmniej w moim przypadku, korzystając z kopii systemu, wszystkie pliki zainstalowanych wcześniej (jeszcze przed przywróceniem systemu) programów zostają na dysku ( z tym, że nie widnieją jako zainstalowane, po prostu zajmują miejsce na dysku i trzeba je usuwać ręcznie)

w sumie u mnie dużo śmieci nie ma- tylko sterowniki+ program do odzyskiwania systemu (chyba, że czegoś nie zauważyłem)

czyli normalny format dysku i potem normalne instalowanie systemu, dobrze rozumiem ? bo jeśli tak, to u mnie głównym problemem tutaj jest zdobycie dysku z systemem (czystym)

czytałem wszystko :slight_smile:

Witam. Mówisz, że przy prędkości Twojego łącza to potrwa 2 doby. Myślę, że tyle jeszcze byłbyś w stanie wytrzymać i pobrać obraz (jak nie masz innej możliwości), w końcu 2-3 dni aż tak bardzo nie zbawią, a masz czysty system bez zbędnych programów producenta.

albo pobierasz windows i póżniej instalujesz

albo

oddajesz do serwisu oni instalują a ty później usuwasz crapware prawie jak nowy będzie pracował

http://www.pcworld.pl/news/376935/Crapw … mieci.html

Tak:

-kombinujesz płytę z czystym Windows

W ten sposób masz czysty (bez programów/dodatków producent) system, masz jego kopię i wszystko ok.