Zmiana Win98 -> Linux i praca w siexi z WinXp

witam,

Mam następującą sytuację. W firmie mam kilkanaście komputerów, większość na Win Xp Pro. 2 z nich to jeszcze win 98. I te właśnie komputery chciałem zmienić na Win XP bo 98 już daaaawno nie aktualizowana a poza tym antywir na tych stacjach już nie wspiera Win 9x/Me. Jako, że wszędzie wszyscy szukają oszczędności, szefostwo nie zgadza się na zakup nowych Windowsów, tłumacząc to tym, że osoby na nich pracujące korzystają właściwie tylko z Worda/Excela, internetu i drukarek. Pomyślałem w takiej sytuacji o zmianie tych systemów na jakąś dystrybucję Linuksa np. Ubuntu. Mam jednak kilka pytań z tym związanych, zanim zacznę jakiekolwiek zmiany.

Tak jak pisałem komputery używane będą do pracy w Wordzie/Excelu (teraz mają OO 3.0), internetu i drukarek lokalnych/sieciowych. Konfiguracja kompów to Athlon Xp 2000+, 512/1GB RAMu, dyski 80GB więc raczej pociągną Linuksa. Jako, że Linuksa nigdy nie używałem, poniższe pytania mogą się komuś wydać banalne. Mimo tego proszę o rzetelne odpowiedzi.

1 - czy wybrana przeze mnie dystrybucja Ubuntu nadaje się do takiej pracy? Od razu mówię, że NIE interesuje mnie system w którym trzeba tysiące rzeczy ręcznie kompilować/konfigurować/montować żeby cokolwiek poza samym systemem działało. Po prostu nie mam na to czasu, żeby bawić się w ręczne ustawianie podstawowych parametrów. Poszukuję systemu gotowego do pracy prawie od razu po zainstalowaniu, im mniej wykorzystywania konsoli tym lepiej, im więcej opcji do “wyklikania” tym lepiej. Dobrze też, żeby interfejs/sposób działania systemu nie odbiegał zbytnio od Windowsów - użytkownicy to w 99% panie po 50-tce, które nowości to raczej uczyć się nie będą chciały

2 - komputery muszą działać w sieci z Windowsami XP. Brak jest jakichkolwiek serwerów, domen, itp. prosta sieć typu p2p. Będzie potrzeba odczytywania/zapisywania plików na udostępnionym zasobie z Windowsa Xp (katalog z partycji NTFS, dostęp po podaniu loginu/hasła). Czy można w jakiś sposób dołączyć linuksa do takiej sieci? Czy nie będzie problemów z zapisem na udostępnianym zasobie?

3 - czy będzie jakiś problem z podłączeniem się pod drukarki USB (najczęściej hp 1020), udostępnione poprzez Win XP?

4 - upewnię się tylko - internet (neostrada) puszczony przez router - nie powinno być problemów, ustawiam adresy ip, dns, bramy i powinno śmigać?

5 - antywirus - nie wiem nie znam się. Ponoć linuksa wirusy się nie imają, jednak wolałbym mieć zainstalowany jakiś antywirus. Co polecacie?

z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Na Linuksie nie zainstalujesz tego natywnie, możesz próbować poprzez Wine (darmowy) lub przez CrossOver Office (płatne). OpenOffice będziesz miał od razu.

Praktycznie wszystko będzie ok. poza windowsowym wyglądem - Ubuntu korzysta w Gnome, a bardziej windowsowate jest KDE, więc albo Kubuntu, albo Ubuntu + KDE, albo Gnome + motywy windowsoupodabniające.

Poczytaj o Sambie. Za jej pomocą bez problemu zrobisz to o czym piszesz.

Tutaj też z pomocą przyjdzie Ci Samba.

Bez najmniejszych problemów.

Nigdy nie używałem więc nie polecę żadnego.

Raczej :shock: to i tak za dużo jak na Linuksa :smiley:

Nadaje się jak najbardziej ale zamiast Ubuntu wybrałbym Debiana, ma mniejsze wymagania i będzie szybciej chodził i w ogóle stabilniej. Debian jest równie łatwy jak Ubuntu i wszystko w nim można wyklikać i tak samo instalować, w końcu Debian jest ojcem Ubuntu :slight_smile:

Zainteresuj się takim czymś jak Samba , domyślnie dostępne w Ubuntu i Debianie i w sumie większości dystrybucji bez potrzeby dodatkowej instalacji. Do obsługi NTFS wystarczy sterownik wbudowany w jądro ale on z tego co kojarzę wspiera tylko odczyt, w tym wypadku należy użyć sterownika ntfs-3g.

Nie powinno być, HP na szczęście wspiera większość modeli swoich urządzeń, zresztą możesz sprawdzić czy udostępnia sterowniki pod GNU/Linux, jeśli tak to najprawdopodobniej będą już w systemie i nie trzeba będzie pobierać i instalować, jeśli to nie najnowsze urządzenia, wystarczy wtedy tylko podłączyć drukarkę i skonfigurować tylko.

Przez router w ogólnie nie ma problemu, wystarczy podłączyć kabelek i powinno działać.

Antywirus zbędny ale nie oznacza, że nie można korzystać. Antywirus będzie Ci służył nie do ochrony Linuksa tylko do skanowania plików, które będziesz wysyłał i uruchamiał pod Windowsem, do wyboru masz kilka:

  • [*:35wu8iq1] Darmowe: