Zmiana Windows XP na 7

Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym zmienić XP na 7 i w związku z tym mam kilka pytań:

  1. Czy opłaca się wgl. zmieniać (pewnie będą odpowiedzi abym poczytał na google, czytałem lecz nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania, chodzi mi o plusy i minusy)?

  2. Czym różni się XP od 7?

  3. Jaka jest wydajność w grach i na necie?

  4. Czy można zainstalować 7 obok XP a następnie usunąć (bez uszkodzenia boot’u)?

Mój sprzęt:

Proc.: AMD Sempron 140

Karta graf.: Nvidia GeForce 9400GT

Ram: 3GB (1x 1GB, 1x 2GB)

Dysk: 500GB

Bardzo proszę o odpowiedzi w tym temacie.

Windows 7 jest wydajniejszy. Jedno co powiem to wszystko ok aby hulał 7,nie wiem jak z tym twoim prockiem. Niech sie ktoś bardziej obeznany wypowie 3GB RAM w miarę wystarczy.

Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że Win 7 jest wydajniejszy niż Win XP. Mam porównanie, bo kilka razy na danym sprzęcie instalowałem Win XP a potem Win 7, robiłem podobne operacji i dało się zauważyć:

  • duże opóźnienia reakcji systemu na polecenia uruchomienia programu, itp. (zapewne przez UAC);

  • wolniejsze kopiowanie, wypakowywanie i kasowanie plików (weryfikacja uprawnień i praw dostępu);

  • wolniejszy dostęp do zasobów sieciowych;

Poza tym Win 7 na moim sprzęcie (patrz stopka) zużywa o 20% energii więcej niż Win XP (zamiast 140W było 170W) - na gołym systemie ze sterownikami.

Oczywiście na nowym i szybkim sprzęcie nie ma sensu instalować Win XP, ale na takim sprzed 2-3 lat (i starszych) jednak Win XP da większy komfort pracy. Inna sprawa to gry, które wymagają DirectX 10 i/lub Win 7.

Win 7 pójdzie normalnie na Sempronie 140. Miałem kiedyś Win 7 zainstalowany na Athlonie XP 3200+ (Barton, Socket A) i byłem w szoku :o jak swobodnie system pracował na tym :slight_smile:

Czytałem, że niektóre funkcje/dodatki w Windows 7 można wyłączyć a to powinno znacznie poprawić wydajność. Czyli ogólnie mówiąc opłaca się zmieniać na 7 czy nie?

Komputer jest niezbyt wydajny, zdecydowanie zostałbym na XP.

  • ano można, no chyba, że nie można (np. komputer w pracy). :stuck_out_tongue: