Zmiana Windowsa 7 na XP

Witam! Zacznę od tego, że na partycji C posiadam Viste, a na D kuzyn zainstalował mi Windowsa 7 który nie przypadł mi do gustu (w końcu to wczesna beta). Postanowiłem więc zainstalować na dysku D Windowsa XP. Płytka się zbootowała, dysk D sformatowałem po czym wybrałem aby to na dysku D znalazł się XP. Instalator skopiował pliki XP-ka i komp się zresetował aby mógł odpalić się właściwy instalator XP… i tu zonk :shock: Zamiast bootloadera (w którym miałem do wyboru Viste albo Seven’a) pojawia się standardowy napis “Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD…” a zaraz po nim "Błąd odczytu dysku, naciśnij ctrl+alt+delete aby zrestartować " Nigdy nie bawiłem się w naprawę bootloadera (nie miałem nigdy okazji), ale dowiedziałem się, że komenda fixmbr i fixboot powinna załatwić sprawę. Przy pomocy płytki instalacyjnej XP (oryginalna, od Visty też) uruchomiłem konsole odzyskiwania. Zostałem zapytany do której instalacji chcę się zalogować (czy do C:/Windows czy do D:/WINDOWS) Wybrałem tą drugą- D:/WINDOWS - i tu pytanie czy zrobiłem dobrze… nie wiedząc co dokładnie robię wpisałem komendę fixmbr a nastepnie exit. Po restarcie otrzymałem ten sam komunikat tyle, że w wersji angielskiej “A disk read error occurred, press ctrl+alt+del to restart” Następnie w konsoli odzyskiwania wpisałem fixboot, ale to nie pomogło…

  1. Czy konsole odzyskiwania powinienem odpalić z płyty XP, Visty a może 7?

  2. Do której instalacji się zalogować (w konsoli odzyskiwania)?

  3. Czy używam prawidłowych komend?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi :slight_smile:

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świat zarówno użytkownikom dobreprogramy.pl jak i redakcji :smiley:

Wciśnij spację aby przejść dalej, ale jak juz jest Vista to nie zainstalujesz XP. #-o

Na spacje nie reaguje :? Słyszałem, że da się zainstalować XP po Viście na innej partycji tylko, że do bootloadera trzeba dodać wtedy informacje o Viście bo Xp nadpisuje bootlodera Visty :-o

Nie chcę się spierać, ale nie uaktualnia się nowszego systemu do starszego. To moze wcisnij inny klawisz.U mnie działa spacja.

Niestety ale mogę dać tylko ctrl+alt+del :? A myślisz, że format by pomógł? Bo to w sumie błąd bootloadera a formatując dysk chyba go nie usunę, nie? Anyway, dzięki za zainteresowanie tematem :smiley:

Na 95% jestem przekonany, że pomoże. Warto spróbować.Nie zajmie Ci to więcej niż godzinkę :smiley:

I pamiętaj, najpierw XP a później Vista

Core2Duo 2GHz GeForce 9300M G 3GB Ram 320 GB SATA

Ok, zobaczymy co z tego wyjdzie… hehe :smiley: Chociaż obawiam się, że z bootloaderem i tak będą problemy :slight_smile: Jeszcze raz dzieki- będę informował jak tam przebiega format :smiley:

OK.Powodzonka

W Vista nie ma czegoś takiego jak fixmbr.

Czyli mam konsole odzyskiwania odpalić z płyty Visty, tak? i wtedy na która instalacje się zalogować- C:/Windows czy D:/WINDOWS. Dzięki za zainteresowanie (z formatem jeszcze poczekam do wieczora) :smiley:

Konslola z Visty i dalej to co zacytowałem.

Ok, wielkie dzięki :smiley: Płytkę zbootowałem wybrałem napraw komputer, i teraz mam do wyboru Windows 7 (lokalizacja-nieznany dysk lokalny) i WIndows Vista (Dysk lokalny C). Wybrać Windows 7, tak? Jeszcze jedno pytanko… dedit.exe /export “C:\Boot\BCDBackup”

bcdedit.exe /import “C:\Boot\BCDBackup” -> restores the store czy ten pogrubiony fragment też wpisać?

Działa :smiley: Wielkie dzięki mistrzu :smiley: Teraz tylko na D zostały mi chyba te pliki od instalacji XP i w bootloaderze mam jeszcze Win 7 do wyboru. W tym pierwszym pomoże chyba sformatowanie dysku D przez kliknięcie PPM i formatuj, tak? A żeby usunąć wpis odnośnie Win 7 to spróbuje zaraz programem EasyBCD :slight_smile: Jeszcze raz wielkie dzięki :smiley:

A skąd Twój kuzyn miał Seven’ a ?? Chciałbym go ściągnąć :slight_smile:

Otwórz plik Boot.ini z partycji podstawowej (jest ukryty i systemowy) i usuń z niego wiersz dotyczący Windows 7.

Na tym forum znajdziesz linka FTP do 7 http://www.windows7.pl/forum/ Nie podaje bezpośredniego linka ponieważ jest to beta z “wycieku” :smiley:

Ok, dzieki- udało mi się to zrobić programem EasyBCD :slight_smile: WESOŁYCH ŚWIĄT! !!

Dzięki :slight_smile: .