Zmiana WinXP Pro na Win XP Home a STEROWNIKI

Mam zamiar przeinstalować system w kompie stacjonarnym z XP Pro na XP Home, ale…

  • mam płytkę instalacyjną od innego komputera bez klucza produktu: czy mogę go skadś uzyskać??

  • nie posiadam żadnych płyt ze sterownikami do tego kompa- czy można zgrać te które są już zainstalowane na dysk przenośny?? Lub czy ewentualnie komp po wgraniu nowego XP bez żadnych sterów połączy się bez przeszkód z netem za pomocą kabla Ethernet i ściągnie te sterowniki??

  • czy przy takiej zmianie (z XP Pro na XP Home) nie będzie problemu, by przeinstalować/formatować tylko dysk systemowy?? Chcę żeby na dysku D dane pozostały nienaruszone.

  1. Po co ta zmiana?

  2. większość (jeśli nie wszystkie) sterowników Prof i Home to te same sterowniki

  3. Sterowniki najczęściej dostępne są na stronie producenta płyty głównej, poszukaj wszystkich przed formatowaniem obecnego systemu, nagraj na CD lub pendrive i śpisz spokojnie.

  4. Klucz masz do jednego systemu a dlaczego nie masz do drugiej wersji? Klucz był wydrukowany na naklejce, którą dostaje się razem z nośnikiem (płytą CD) Aby odczytać ten co masz obecnie użyty w systemie ściągnij program SIW http://www.dobreprogramy.pl/System-Info … 13062.html i w zakładce “Licencje” go odczytasz.

Zmiana jest spowodowana tym, że XP Pro był instalowany kiedyś przez mojego kolegę i nie mam płyty instalacyjnej do tego systemu ani też klucza produktu. System XP Pro nie działa prawidłowo (to klilka problemów, ale mniejsza z tym), stąd konieczność reinstalacji.

Płyta instalacyjna Win XP Home jest oryginalna, zakupiona jakieś 3-4 lata temu na firmę, którą wtedy prowadziłem, ale przez nieuwagę naklejka z kodem produktu zagineła i nie mam możliwości jej odnalezienia. Nie mam już ani tamtego komputera ani klucza produktu.

  • Czy można w takim razie przeprowadzić format systemu bez płytki instalacyjnej z (chyba ghost disk czy coś…)??

  • jak sprawdzić kto jest producentem płyty głównej??

  • czy połączenie kablem ethernet będzie możliwe??

Formatowanie a nie format, do tego dysku a nie systemu, bo to czynność a nie rzecz :wink: Przecież masz płytkę instalacyjną, w czym problem?

Program SIW, CPU-Z i wiele innych.

Tak, połączyć fizycznie możesz ale bez sterowników z płyty CD/strony producenta na 99% działać nie będzie.

Mam płytę instalacyjną WinXP HOME a na kompie jest XP PRO. Chcę zainstalować XP HOME. W razie czego będę miał płytę do ponownej instalacji. Z drugiej strony nawet jeśli odczytam klucz produktu z obecnego systemu WinXP Pro to rozumiem, że bez płyty nic z reistalacji??

  • jakie podstawowe sterowniki są potrzebne do funkcjonowania w “wersji minimum”??

Nie ma “minimum” - zawsze wgrywasz komplet sterowników, który jest wymagany przez producenta sprzętu.

Klucz od Prof może będzie, może nie będzie pasował do Home - jednak z legalnością nie będzie to miało zbyt wiele wspólnego, do tego nie jestem pewien czy ten Twój obecny Prof jest legalny.

Bez jakiej płyty? Chyba chodziło Ci o naklejkę z kluczem?

Ok, czyli jak już dowiem się kto jest producentem płyty głównej, to ze strony owej firmy ściągnę wymagane sterowniki, tak??

  • “bez płyty instalcyjnej”- chodzi mi o to, że np.: na laptopach jest taka opcja, że można zrobić reinstalację dysku systemowego bez udziału płyty z danym systemem (np.: Win XP)- czy to samo można zrobić na kompie stacjonarnym??

A ten Win XP PRO jest najprawdopobniej nielegalny…

Czy można w takim razie przeprowadzić naprawę systemu Windows??

Najczęściej tak.

To tylko w laptopach i w niektórych komputerach składanych przez firmy np. Dell, HP, itp, W Twoim przypadku nie.

Jeśli to jest pirat i nie masz klucza do legalnego Home…? Odpowiedz sobie sam.