Zmiany w konfiguracji komputera

Witam. Dzisiaj mam do Was pytanie, co zmienić w moim sprzęcie?

Płyta główna: Asus P5B

Procesor: Intel Pentium Dual Core E2180 (chłodzenie oryginalne)

RAM: 2x 1024MB Goodram DDR2 800MHz CL6.0

Zasilacz: Chieftec GPS-450AA-101A 450W

Dysk: Seagate Barracuda ST3160815AS (160GB, SATA/300, NCQ)

Pytam, ponieważ ostatnio włączanie gier czy programów, komputerowi sprawia trudność, nieraz tylko reset pomaga, a system nie był tak dawno instalowany - zaledwie pół roku temu. Wszystkie czyszczenia systemu wykonywałem dość często :wink:

Myślałem nad podkręceniem procesora (i tu pytam czy na takim osprzęcie da się), do tego dokupienie 2GB ramu na 4GB, co za tym idzie zmiana systemu na 64bit i zrobienie macierzy dyskowej RAID 0. Co o tym sądzicie? Może sami mi coś doradzicie? :wink:

Nie sądzisz, że to trochę dziwne, że rzeczy, które do tej pory nie były problematyczne dla tego kompa nagle takie się stały? Wątpię aby to był wina za słabego sprzętu, który wcześniej jakoś dawał sobie radę z tym samym.

Poza tym podstawowa kwestia - ile pieniędzy możesz przeznaczyć na rozbudowę?

Fakt, może jest to trochę dziwne, ale wcześniej także zdarzało mu się czasem zawiesić, że nie dało się nic zrobić. Choć może nie tak znacząco… Ale zostawmy to w spokoju. Chodzi mi tylko o to, co mógłbym zmienić w kompie. Co do pieniędzy to najlepiej jak najmniej :stuck_out_tongue:

Co do procesora to sie nie wypowiem, bo się nie znam.

Co do pamięci RAM to Twoja płyta obsługuje:

4 x DDR2 800 / 667 / 533 MHz, Dual Channel

max. 8 GB, ECC, non-ECC, niebuforowana

Czyli dokup jeszcze dwa takie moduły, jak masz teraz t.j. 1024MB Goodram DDR2 800MHz CL6.0 i będziesz miał 4GB.

Chociaż nie, teraz zauważyłem że jest coraz gorzej.

System wczytuje się ponad 40sek, gry się wieszają i tylko reset pomaga. Co mam zrobić? Przeinstalowanie systemu coś da? O ile to w tym tkwi problem… Co ciekawe na drugim komputerze w sieci także sypie błędami np. podczas otwierania Moich dokumentów. Czy może być tu mowa o wirusach w sieci LAN? Co prawda w trzecim komputerze niczego podejrzanego nie zauważyłem.

Mogą to być wirusy, może to być zasyfiony system lub awaria sprzętowa…

Spróbujmy zdiagnozować problem.

Na początek pełny skan antywirusem (jakiego masz?). Może być skaner online.

Do tego Malwarebytes Anti-Malware.

Poza tym zastosujto:

optymalizacja-odchudzanie-windowsa-opis-krok-kroku-t76580.html

http://www.searchengines.pl/Optymalizac … t5989.html

wszystkim-najistotniejsze-optymalizacja-cyba91-cz1-t390938.html

wszystkim-najistotniejsze-optymalizacja-cyba91-cz2-t391043.html

Ponadto odkurzanie kompa wewnątrz oraz test dysku (smart) programem HDTune - podaj screen zakładki Health.

Ok, skanowanie na wszystkich kompach nic nie wykryło. Najwyraźniej optymalizacja mogła coś pomóc, bo teraz komputer wczytuje system normalnie. Do środka komputera nie dawno zaglądałem i wszystko przeczyszczałem. Wcześniej także dysk programem HDTune i nic nie wykrył.

Na drugim komputerze też co ciekawe nie pojawiają się już błędy… :wink:

Czyli wystarczyło zoptymalizować… wykonywałeś wszystkie podpunkty z linków? (pytam z ciekawości). Domyślam się, że dużo dała defragmentacja :wink:

Tak wszystkie podpunkty, co do defragmentacji to wątpię, bo wykonywałem ją min. raz na miesiąc :wink: