Zmieniająca się jasność ekranu w MSI Wind u100 plus Linux-ubuntu

Witam!
Jest to mój pierwszy post na forum. Posiadam problem z systemem Linux Mint 18 na laptopie MSI u100 plus. Mianowicie chodzi mi oto, że podczas korzystania z systemu linux nie zależnie od tego jaka jest to dystrybucja linuxa po ok. 10 minutach po odpaleniu systemu zaczyna mi się cały czas zmienia jasność ekranu w najmniejszą i nie da się jej zmienić na większą. Niestety podczas tego zdarzenia pokazuje się okienko z paskiem stanu jasności. Ten problem nie występuje natomiast na systemie Windows XP home z service pakiem 3. Proszę o pomoc w tej sprawie. Jeśli też nie podałem jakiejś ważnej informacji do rozwiązania tego problemu to proszę o informację :smiley:

Jeśli umieściłem swój problem na złym forum proszę o przeniesienie na inne odpowiednie forum. Pozdrawiam !

Na tym lapku problem jest znany i dotyczy on ACPI tegoż laptopa.
Spod terminala wpisz:
sudo chmod u-w /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
… i powiedz, czy pomogło - jest to rozwiązanie oczywiście tymczasowe działające do restartu systemu.

Problem związany jest z:
The U100 is embedded with the LED power-saving backlight technology in providing ...
, a więc mocno niestandardowym zarządzaniem podświetleniem matrycy poprzez ACPI.

Może też pomóc dodanie acpi_backlight=vendor do GRUBa.
Dokładnie wpis należy dodać w pliku /etc/default/grub
Będziesz miał tam taką linijkę:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
zmień ją na taką:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="acpi_backlight=vendor quiet splash"
Zapisz zmiany i potem polecenie w konsoli:
sudo update-grub

Po ponownym uruchomieniu może być już ok.

Pierwsza opcja, która działa do momentu restartu działa. Chciałbym jednak aby ie musieć przy każdym uruchomieniu znów jej wczytywać. Próbowałem z edycją grub’a lecz nie mam uprawnień do zastąpienia pliku. Jestem nowym oraz “zielony” użytkownikiem linuxa. Proszę Cię op poinstrułowanię mnie krok po kroku jakie komendy mam wykonać aby a edycja była możliwa. Pozdrawiam!

Otwórz plik do edycji w taki sposób:
sudo pluma /etc/default/grub
LUB
sudo gedit /etc/defautl/grub

Możesz też wyedytować bez użycia edytora :wink:
(pod warunkiem, że w pliczku linijka wygląda dokładnie tak:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash”)

sudo sed -i.BAK 's/quiet splash/acpi_backlight=vendor quiet splash/' /etc/default/grub

(poza tym utworzy Ci się kopia o nazwie grub.BAK z oryginalną zawartością i jak coś to prosto będzie można przywrócić)

Pamiętaj tylko po edycji o regeneracji grub.cfg poleceniem sudo update-grub

Domker

Pa jakie fajne :smiley:

sed 's/^GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="\(.*\)".*/GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="\1 acpi_backlight=vendor"/' /etc/default/grub

Dzięki! Wszytko działa. Jest tylko jeden problem, ponieważ od momentu edycji gruba nie mogę podjaśnić sobie matrycy. Czy jest np, jakaś możliwość aby zablokować jasność tej matrycy np trochę jaśniejszym stopniu ? Jeśli się da to proszę o instrukcję jak to zrobić.

Wpis, który dodałeś wyłącza w ogóle możliwość ingerowania w jasność matrycy z poziomu systemu. (w niektórych laptopach, gdzie jasność jest regulowana przyciskami na klawiaturze poprzez hardaware nadal można ją regulować)

Spróbuj tymczasowo usunąć wpis, który dodałeś przy uruchamianiu (bootowaniu) w menu GRUB wciśnij “e” następnie usuń “acpi_backlight=vendor” i wciśnij Ctrl+X ustaw żądaną jasność i uruchom ponownie komputer. (wpis usuwany jest tylko jednorazowo w przypadku takiej edycji).
Powinno zapamiętać jasność ustawioną poprzednio.

Ewentualnie można zamiast wyżej wspomnianego wpisu użyć acpi.brightness_switch_enabled=0, co całkowicie nie wyłącza acpi zarządzania jasnością matrycy, lecz tylko jej automatyczne zarządzanie - ręcznie nadal w takim przypadku powinno dać się regulować jej jasność skrótami na klawiaturze.

Pytanie tylko brzmi, czy drivery udostępniają możliwość ustawiania wspomnianego parametru. Można o tym jedynie się przekonać w momencie jeżeli uruchomisz system bez “acpi_backlight=vendor” i sprawdzisz poleceniem: ls /sys/module/video/parameters, czy widoczny jest wpis brightness_switch_enabled

OK . Spróbuję z alternatywą i dam znać czy pomogło :grinning:

Przepraszam, że tak długo nie dawałem znaku czy działa lub nie działa. Wszystko działa doskonale! Dziękuje wszystkim za pomoc :wink: Pozdrawiam.