Zmieniająca się jasność ekranu w MSI Wind u100 plus Linux-ubuntu

(MSIjacuś) #1

Witam!
Jest to mój pierwszy post na forum. Posiadam problem z systemem Linux Mint 18 na laptopie MSI u100 plus. Mianowicie chodzi mi oto, że podczas korzystania z systemu linux nie zależnie od tego jaka jest to dystrybucja linuxa po ok. 10 minutach po odpaleniu systemu zaczyna mi się cały czas zmienia jasność ekranu w najmniejszą i nie da się jej zmienić na większą. Niestety podczas tego zdarzenia pokazuje się okienko z paskiem stanu jasności. Ten problem nie występuje natomiast na systemie Windows XP home z service pakiem 3. Proszę o pomoc w tej sprawie. Jeśli też nie podałem jakiejś ważnej informacji do rozwiązania tego problemu to proszę o informację :smiley:

Jeśli umieściłem swój problem na złym forum proszę o przeniesienie na inne odpowiednie forum. Pozdrawiam !

(Domker) #2

Na tym lapku problem jest znany i dotyczy on ACPI tegoż laptopa.
Spod terminala wpisz:
sudo chmod u-w /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
… i powiedz, czy pomogło - jest to rozwiązanie oczywiście tymczasowe działające do restartu systemu.

Problem związany jest z:
The U100 is embedded with the LED power-saving backlight technology in providing ...
, a więc mocno niestandardowym zarządzaniem podświetleniem matrycy poprzez ACPI.

Może też pomóc dodanie acpi_backlight=vendor do GRUBa.
Dokładnie wpis należy dodać w pliku /etc/default/grub
Będziesz miał tam taką linijkę:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
zmień ją na taką:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="acpi_backlight=vendor quiet splash"
Zapisz zmiany i potem polecenie w konsoli:
sudo update-grub

Po ponownym uruchomieniu może być już ok.

(MSIjacuś) #3

Pierwsza opcja, która działa do momentu restartu działa. Chciałbym jednak aby ie musieć przy każdym uruchomieniu znów jej wczytywać. Próbowałem z edycją grub’a lecz nie mam uprawnień do zastąpienia pliku. Jestem nowym oraz “zielony” użytkownikiem linuxa. Proszę Cię op poinstrułowanię mnie krok po kroku jakie komendy mam wykonać aby a edycja była możliwa. Pozdrawiam!

(marcin82) #4

Otwórz plik do edycji w taki sposób:
sudo pluma /etc/default/grub
LUB
sudo gedit /etc/defautl/grub

(Domker) #5

Możesz też wyedytować bez użycia edytora :wink:
(pod warunkiem, że w pliczku linijka wygląda dokładnie tak:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash”)

sudo sed -i.BAK 's/quiet splash/acpi_backlight=vendor quiet splash/' /etc/default/grub

(poza tym utworzy Ci się kopia o nazwie grub.BAK z oryginalną zawartością i jak coś to prosto będzie można przywrócić)

Pamiętaj tylko po edycji o regeneracji grub.cfg poleceniem sudo update-grub

(marcin82) #6

Domker

Pa jakie fajne :smiley:

sed 's/^GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="\(.*\)".*/GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="\1 acpi_backlight=vendor"/' /etc/default/grub

(MSIjacuś) #7

Dzięki! Wszytko działa. Jest tylko jeden problem, ponieważ od momentu edycji gruba nie mogę podjaśnić sobie matrycy. Czy jest np, jakaś możliwość aby zablokować jasność tej matrycy np trochę jaśniejszym stopniu ? Jeśli się da to proszę o instrukcję jak to zrobić.

(Domker) #8

Wpis, który dodałeś wyłącza w ogóle możliwość ingerowania w jasność matrycy z poziomu systemu. (w niektórych laptopach, gdzie jasność jest regulowana przyciskami na klawiaturze poprzez hardaware nadal można ją regulować)

Spróbuj tymczasowo usunąć wpis, który dodałeś przy uruchamianiu (bootowaniu) w menu GRUB wciśnij “e” następnie usuń “acpi_backlight=vendor” i wciśnij Ctrl+X ustaw żądaną jasność i uruchom ponownie komputer. (wpis usuwany jest tylko jednorazowo w przypadku takiej edycji).
Powinno zapamiętać jasność ustawioną poprzednio.

Ewentualnie można zamiast wyżej wspomnianego wpisu użyć acpi.brightness_switch_enabled=0, co całkowicie nie wyłącza acpi zarządzania jasnością matrycy, lecz tylko jej automatyczne zarządzanie - ręcznie nadal w takim przypadku powinno dać się regulować jej jasność skrótami na klawiaturze.

Pytanie tylko brzmi, czy drivery udostępniają możliwość ustawiania wspomnianego parametru. Można o tym jedynie się przekonać w momencie jeżeli uruchomisz system bez “acpi_backlight=vendor” i sprawdzisz poleceniem: ls /sys/module/video/parameters, czy widoczny jest wpis brightness_switch_enabled

(MSIjacuś) #9

OK . Spróbuję z alternatywą i dam znać czy pomogło :grinning:

(MSIjacuś) #10

Przepraszam, że tak długo nie dawałem znaku czy działa lub nie działa. Wszystko działa doskonale! Dziękuje wszystkim za pomoc :wink: Pozdrawiam.