Zmieniamy Maskę sieci i... co się stanie

Witam :wink: poszukuję teorii na temat zmiany maski sieci ;D

a mianowicie:

w mojej sieci komputery mają jedną maskę…

W komputerze A zmienię maskę

A)

dodam jedną jedynkę

i co się stanie… czy komputer w sieci będzie widziany ??;>

czy będzie widział wszystkie komputery w swojej oryginalnej sieci?

oraz czy będzie miał dostęp do internetu? :wink:

B)

zmniejszę o jedną jedynkę

i co się stanie… czy komputer w sieci będzie widziany ??;>

czy będzie widział wszystkie komputery w swojej oryginalnej sieci?

oraz czy będzie miał dostęp do internetu? :wink:

W każdej książce o sieci jest to napisane. Przecież masz dostęp do internetu to zobacz czy zmieniając maskę podsieci to będziesz miał net i czy (jeśli nie jest blokowane) widzisz komputery w otoczeniu sieciowym swojego dostawcy.

jak byś chciał wiedzieć to nie w każdej … nie znasz odpowiedzi to nie spamuj

a ja niestety nie mogę tego sprawdzić … ponieważ mam IP dynamicznie przydzielone … i nie mogę mieć statycznego

arahneus mylisz pojęcie dynamicznego/stałego z zewnętrznym/wewnętrznym ip

Maska służy do tworzenia podsieci logicznych. Dynaczmiczne ip się zmienia co jakiś czas, stałe jest takie same cały czas, zewnętrzne ip jest widoczne w internecie, a wewnętrzne tylko w sieci lokalnej.

Będziesz widział tyle komputerów, ile będzie w tej samej podsieci (zera z maski to podsieć) wszystkie inne będą poza bramą sieciową(router łączący się z netem). Maska nie ma wpływu na dostęp do internetu. Jednak jeśli ip strony będziesz miał w podsieci danego komputera, on będzie jej szukał w podsieci a nie za bramą, co może się różnie skończyć. To tak jak byś przypisał w podsieci jakiemuś komputerowi ip jakie miałoby np google, wtedy są problemy z dostępem, jednak nic uciąć sobie za to nie dam bo nie testowałem :slight_smile:

dobrze tylko moja topologia sieci w domu wygląda tak, że ja mam tylko dostęp do neta … a nie mam sieci :wink:

ta odpowiedź była do “qwerty0101” ale już znam odpowiedź

zaś znalazłem już odpowiedź na moje pytanie

a) jak z maski /24 przerobie ja na /25 to wtedy tak jak bym znajdował się w pod sieci, czyli widzę komputery ze “swojej podsieci” ale te co naleza do sieci /24 a nie nalezą do twojego /25 nie widzisz - sygnal dajesz na bramę

b) jak zamiast /24 dasz /23 to wtedy jestes w nad sieci czyli widziesz wsyzstkie komputery z sieci, a nawet więcej bo widzisz ich w sieci 2 razy wiecej niz ich na prawde jest, wiec jesli bedziesz chcial napisac do kogos z “intenetu” mojacego adres nie z /24 ale w /23 to sygnał nie pojdzie na brame a bedzie krazyl po sieci - czyli nie znajdzie go

Chyba, że się mylę … to niech ktoś mnie poprawi :wink: