Zmienienie pojemności partycji


(Szymonhul) #1

Witam!

Dostałam nowego laptopa z pracy i mam pewien problem. Dysk mam podzielony na dwie partycje C i D. Na C(400GB, NTFS) jest system,a na D(30GB, FAT32) nic nie ma. Czy mogły ktoś mi wytłumaczyć, jak przenieść większość pojemności z dysku C na D? I czy mogę utracić przez to system i Worda? I czytałam, że lepszy jest NTFS, niż FAT32, więc czy dałoby radę przemienić dwa na NTFS?

Pozdrawiam!


(stalesz) #2

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 12861.html Tym zrobisz zmianę partycji.C powinna mieć ok.40 GB.reszta dane.Operacja niebezpieczna dla nie zaawansowanych.Może masz firmowgo informatyka.


(goomish) #3

Są programy, pozwalające manipulować partycjami (wielkością, położeniem itp itd) bez utraty danych zapisanych na tych partycjach. Np. BootIT NG, GParted itp. itd.

A na marginesie:

Nie chcę się wtrącać w nie swoje sprawy, no i prawie zupełnie nic nie wiem o tym konkretnym przypadku, ale... skoro to służbowy lapek, to może lepiej nic przy nim nie dłubać? :-). Może ktoś gdzieś tam wysoko nad tobą postanowił (i może nawet wie dlaczego tak ma być :slight_smile: ), że dysk ma być podzielony tak a nie inaczej i że jedna z tych partycji ma być FAT32?


(Szymonhul) #4

Ten laptop to bardziej nagroda :slight_smile: Zainstalowali mi system i Worda i mogę sobie robić z nim co chcę.

A moglibyście mi wytłumaczyć dokładnie jak to zrobić?


(stalesz) #5

http://www.tricks.com.pl/zmiana-rozmiar ... -vista-xp/


(zielony nowicjusz) #6

Sprawdź przy okazji czy ta partycja 30GB FAT 32 to nie jest recovery i lepiej jej nie ruszać a utworzyć jeszcze jedna bądź dwie partycję nowe.


(McDracullo) #7

  1. Trochę dużo jak na recovery :roll: U mnie to ~~1.5GB

  2. Recovery są ukryte.

Jeśli postępują według instrukcji to nie powinno być problemu.


(Szymonhul) #8

Udało mi się :slight_smile:

Tylko jest pewien problem. Odinstalowało mi sterownik od touchpada i komputer wolniej się uruchamia. Dźwięk uruchomienia jest gdzieś po 15-20 sekundach od pokazania się pulpitu. Sterownik już zainstalowałam, ale nie wiem czemu wolniej chodzi. Czy komputer musi się "przyzwyczaić" do nowych dysków?


(stalesz) #9

Teraz zrób mu defragmentację na wszystkich partycjach http://www.dobreprogramy.pl/Auslogics-D ... .html.Należało ją zrobić przed zmianami partycji,nobody perfect.Możesz przeczyścic system Ccleanerem..łącznie z rejestrem.