Zmienienie pojemności partycji

Witam!

Dostałam nowego laptopa z pracy i mam pewien problem. Dysk mam podzielony na dwie partycje C i D. Na C(400GB, NTFS) jest system,a na D(30GB, FAT32) nic nie ma. Czy mogły ktoś mi wytłumaczyć, jak przenieść większość pojemności z dysku C na D? I czy mogę utracić przez to system i Worda? I czytałam, że lepszy jest NTFS, niż FAT32, więc czy dałoby radę przemienić dwa na NTFS?

Pozdrawiam!

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html Tym zrobisz zmianę partycji.C powinna mieć ok.40 GB.reszta dane.Operacja niebezpieczna dla nie zaawansowanych.Może masz firmowgo informatyka.

Są programy, pozwalające manipulować partycjami (wielkością, położeniem itp itd) bez utraty danych zapisanych na tych partycjach. Np. BootIT NG, GParted itp. itd.

A na marginesie:

Nie chcę się wtrącać w nie swoje sprawy, no i prawie zupełnie nic nie wiem o tym konkretnym przypadku, ale… skoro to służbowy lapek, to może lepiej nic przy nim nie dłubać? :-). Może ktoś gdzieś tam wysoko nad tobą postanowił (i może nawet wie dlaczego tak ma być :slight_smile: ), że dysk ma być podzielony tak a nie inaczej i że jedna z tych partycji ma być FAT32?

Ten laptop to bardziej nagroda :slight_smile: Zainstalowali mi system i Worda i mogę sobie robić z nim co chcę.

A moglibyście mi wytłumaczyć dokładnie jak to zrobić?

http://www.tricks.com.pl/zmiana-rozmiar … -vista-xp/

Sprawdź przy okazji czy ta partycja 30GB FAT 32 to nie jest recovery i lepiej jej nie ruszać a utworzyć jeszcze jedna bądź dwie partycję nowe.

  1. Trochę dużo jak na recovery :roll: U mnie to ~~1.5GB

  2. Recovery są ukryte.

Jeśli postępują według instrukcji to nie powinno być problemu.

Udało mi się :slight_smile:

Tylko jest pewien problem. Odinstalowało mi sterownik od touchpada i komputer wolniej się uruchamia. Dźwięk uruchomienia jest gdzieś po 15-20 sekundach od pokazania się pulpitu. Sterownik już zainstalowałam, ale nie wiem czemu wolniej chodzi. Czy komputer musi się “przyzwyczaić” do nowych dysków?

Teraz zrób mu defragmentację na wszystkich partycjach http://www.dobreprogramy.pl/Auslogics-D … .html.Należało ją zrobić przed zmianami partycji,nobody perfect.Możesz przeczyścic system Ccleanerem…łącznie z rejestrem.