Zmienna częstotliwość odświeżania filmów

Witam.

Nagrywałem filmy smartfonem LG K10 i po zgraniu ich na komputer chciałem zmontować z nich film.
W programie Shotcut przy dodawaniu klipów filmowych pojawił mi się taki komunikat
“This file is variable frame rate, witch is not reliable for edyting. Do you want to convert it to an edit-frendly format?
If yes, choose a format below and then click OK to choose a file name. After choosing a file name, a job is created. When it is done, double-click the job to open it.”
czyli
“Ten plik ma zmienną częstotliwość odświeżania, która nie jest wiarygodna do edycji. Czy chcesz przekonwertować go na format edycji-frendly?
Jeśli tak, wybierz poniższy format, a następnie kliknij OK, aby wybrać nazwę pliku. Po wybraniu nazwy pliku tworzone jest zadanie. Po zakończeniu kliknij dwukrotnie zadanie, aby je otworzyć.”

Jeśli go ignoruje mogę normalnie edytować film ale po eksporcie gotowego projektu widać że jakość obrazu jest gorsza.

  1. Jak nagrywać smartfonem by nie było zmiennej częstotliwość odświeżania filmów?
  2. A może problem leży gdzieś indziej (ustawienia w smartfonie lub w programie Shotcut trzeba zmienić)? Bo nie zawsze miałem ten komunikat a nie chcę za każdym razem konwertować tych klipów bo to bardzo długo trwa.

bladf