Zmienność mhz procesora

Cześć

Mam prolem z moim procesorem.Co chwila zmienia mhz.Raz jest np 364 a raz np 797 mhz.A gdy wbiłem do biosu ukazała mi się notka ,że mój procesor może mieć max speed 1600 mhz.Więc już kompletnie zgłupiałem.Co zrobić by system poprawnie po każdym odpaleniu kompa wykrywał mhz mojego procka?System to xp professional,bios phoenix,procek amd athlon xpproxesor.Bardzo prosze o pomoc.

Ok, masz AMD Athlon XP, ale jaki? Chodzi mi o oznaczenie czterocyfrowe, po którym występuje +, np. 1500+, jeśli nie wiesz, pobierz program cpuz, zrób screena i pokaż go nam.

PS. Jaki posiadasz zasilacz (marka, model, moc)?

Być może szwankuje FSB. Resetowałeś ustawienia BIOSu? Tak jak pisał poprzednik, pokaż lub przytocz info z cpu-z.

płyta główna do wymiany ( wyschnięte kondensatory elektrolityczne przy procku ) płyta ma pewnie koło 6 - 7 lat.

Nie wzięliście pod uwagę tego ze AMD ma opcje zwaną cool’n’quiet która przetaktowywuje procesor? Wyłacz ją w biosie a zawsze będziesz miał max mhz…

Nie wpadłeś na to, że Athlon XP nie obsługuje Cool’n’Quiet?

Athlon XP nie posiada technologii Cool’n’quiet. Pojawiła się w dopiero Athlonach 64.

Ewentualnie może ma jakiś program odpalony do regulacji mnożnika, jeśli ma procka z odblokowanym.

W każdym bądź razie pewnie to wyschnięte kondensatory. Sprawdź ich stan i jeśli faktycznie są spuchnięte, to czeka cię ich wymiana :slight_smile: Chyba, że nie masz żadnych zdolności manualnych -> wymiana płyty. Co z kolei nie jest zbyt opłacalne i tak dalej…

AMD Athlon XP nie dało rady regulować mnożnika,zmianę mhz można było robić wyłącznie zworką albo programami(sam nie znam programu pod Windowsa,ale pod Linuxem takowy miałem:)),lecz nie dawały funkcji autoregulacji,czyli jak wspomnieli koledzy Cool’n’quiet.

kijek

Screen o który prosiłeś:

http://img715.imageshack.us/img715/4073/cpuj.jpg

Eee,nie widzę nigdzie opcji dzięki ,której mogę sprawdzić jaki mam zasilacz.Może dlatego ,że zapomniałem dodać ,że to nie jest stacjonarny pc tylko laptop…A szukałem info w everest home edition.

flaszer

Nie, a jak to zrobić w laptopie?

Sorry,że nie dodałem wcześniej ,że to laptop… xd

Screen jest okropnie mały, tak mały że ledwo co widzę logo procesora.

http://yfrog.com/eucapture5jzj

mam nadzieje,że teraz będzie bardziej widoczny.

Niby jest na screenie 1598mhz ale tylko dzieki speedsweetchxp.Tak to procek dostaje głupawki w postaci ciągłej zmiany mhz.

Normalne że XP-M będzie zmieniać taktowanie, to proc mobilny to ma odblokowany mnożnik i jak nie trzeba 1600mhz to odpala się funkcja PowerNow i mnożnik spada.

http://pl.wikipedia.org/wiki/PowerNow!

Aha okej niech będzie ,że jest to normalne.A czy można zmusić procka by cały czas pracował na full’a ?

PS:Przepraszam modów za odkopywanie tematu ale problem dotyczy tego samego laptopa.

ale w jakim celu? skoro nie potrzebuje pracować na pełnych obrotach to niech nie pracuje, szkoda zajeżdżać procek i akumulator :wink:

Laptop przymula przy odpalaniu programów,np openoffice .I w ogóle jakiś taki wolny jest.