Zmniejszenie hałasu wentylatora na CPU

Cześć.

Nie tak dawno wymieniałem chłodzenie na CPU. Kupiłem coś takiego http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-pro-he924-spc081-518093/ Chłodzenie sprawuje się świetnie, ale jednak słychać go, chociaż powinien być cichy. Wentylator wykonuje 2009 obrotów na minutę. Czy idzie wyciszyć jeszcze wentylator bez utraty na prędkości, która uważam, że jest prawidłowa? Na internecie wyczytałem, że coś z pinami od wentylatora trzeba pokombinować, i to też może pomóc, tylko nie mam pojęcia o tym. Czy w biosie też można wyciszyć wentylator? Chłodzenie mam od niedawna, bo od może dwóch miesięcy.

może w biosie ustawiło sie na full  wiec trzeba ustawic na auto

W biosie ustaw automatyczną kontrolę obrotami i powinien zwolnić zależnie od temperatury procesora.

 

Chłodzenie i pastę masz założone poprawnie? To też może być przyczyną wysokich obrotów wentylatora. 

Tak, pastę też nie tak dawno zmieniałem. Co się okazało, że w biosie jednak miałem ustawione obroty na maksymalne. Zmieniłem profil na “silent mode” i jest okej. Wyczytałem na necie, że silent mode ma to w sobie, że automatycznie będą się regulować obroty wentylatora w zależności od tego, co robimy. Jakoś nie jestem do tego jeszcze przekonany. Ile w tym prawdy?

Tak właśnie działa ta funkcja. 

No to świetnie. Dzięki.