Zmniejszenie opóźnienia obrazu widoczne na TV podłączonym do laptopa

Witam

jak moge zmniejszyc opoznienie obrazu widoczne na telewizorze podlaczonym do laptopa?
Czytalem duzo np o kablach hdmi jednak nie jestem w stanie nawet sprawdzic jaki mam kabel o jakiej przepustowosci - bralem jeden z drozszych, napisane jest tylko
BETTER TRADE MEDIA CE HIGH SPEED HDMI CABLE WITH ETHERNET.
W tv mam wybrany tryb komputera wiec powinno byc ok.
Nie da sie grac np bo jest zauwazalne opoznienie.

Ktos cos spodpowie?

Wg mnie kabel nie ma na to wpływu.

Może model TV z tabliczki znamionowej?

Sprawdź czy nie ma trybu “gry” (‘konsolowe’) lub “sport” (szybkie sporty)?

Kabel nie ma na to wpływu.
Bardziej mnie ciekawi jak się ten lag objawia.

TV to philips 50PUS6162/12

Tak ma ustawione tryb sport wlasnie - jest tylko asniej i wiekszy kontrast szybkosc ta sama
@daras28-82 daras28-82* objawia sie to w tym, ze jest opoznienie, jak te sama myszke powiedzmy obsluguje ten sam laptop i przelacze na obraz z lapka to ruch jest mega plynny tak samo gry, natomiast jak przelacze na tv to widac opoznienie, rusze myszka i dopiero za chwile jest ruch - oczywiscie nie jak w windows 95 czy cos ale zauwazalnie to przeszkadza nawet podczas zwyklej pracy, to opoznienie jest wkurzajace bo nie moge poprawnie trafiac w punkt
wszystkie strowniki oczywiscie najnowsze wiec to raczej nie problem

A laptop jaki?

A to jakies znaczenie? Dobry gamingowy Dell 7577 z gtx1060MaxQ

Gejmingowy nie znaczy dobry.
Zapewne poza tą 1060 masz integrę, która grafika działa gdy podłączysz TV?
HDMI 2.0 powinno bez problemu uciągnąć 4k 60Hz ale może to być faktycznie wina kabla, dorzucam ci tabelę, kable podobnie jak złącza mogą się różnić.

1 polubienie

niewiele mowi ta tabela
jak sie odpala to chodza 2 i jak wlaczam gre to dodatkowo pokazuje, ze w tv zostal wlaczony tryb hdr

Kabel czy laptop nie ma nic do input lagu na monitorze. Autor musi poszukać w ustawieniach trybu gry, lub innego bezpośrednio wyświetlającego obraz bez skalowania, aby możliwie najbardziej odciążyć procesor telewizora.

Prawdopodobnie masz ten sam problem co ja. Mimo ustawionej rozdzielczości FHD telewizor włącza 4K, gdzie jego maksymalne odświeżanie może być niższe niż 60hz. W wielu telewizorach w opcjach jest od tego specjalne ustawienie w guście “superrozdzielczość”.

W moim przypadku był ciężki orzech do zgryzienia. W ustawieniach Intela trzeba pobawić się skalowaniem obrazu i któreś ustawienie powinno zaskoczyć. Sprawdź też czy lepiej to wygląda przy klonowaniu obrazu czy przy rzucaniu obrazu tylko na ekran zewnętrzny. Ewentualnie zostaje granie w oknie bez ramki. Wtedy telewizor nie próbuje skalować. Na niepocieszenie dodam, że ten problem występuje głównie w laptopach z dwoma kartami graficznymi.

Na stronie producenta jest aktualizacja oprogramowania z listopada poprawiająca m.in.

TPM177E_012.004.070.051 (Date published:2020-11-10)

  • Latency setting not remembered in Game and monitor picture style after TV wakes up from standby;

ps.

Zaawansowane ustawienia obrazu
Komputer(Dom) > Ustawienia > Obraz > Zaawansowane > Komputer
Ustaw pozycję Wł., aby włączyć ustawienie obrazu idealne w przypadku wykorzystania telewizora jako monitora komputerowego.

A jeżeli podłączymy HDMI1,3?
Obraz zostanie wyświetlony w 30Hz.
Może to dać odczucia które można nazwać lagiem.

U mnie w pracy, u jednego użytkownika, jest dokładnie ten sam problem. Jak tam u niego siadam, bo np. jest coś do zrobienia, to mnie szlag trafia. :wink:
Już wolę połączyć się z nim przez pulpit zdalny, bo wtedy jest ok, niż na tym jego TV/monitorze coś robić. Albo odpinam ten duży TV i działam na samym laptopie.
Laptop to Lenovo ThinkPad x230i połączony przez HDMI z TV LG (teraz modelu z pamięci nie podam).
Lag jest okropny, ja przesuwam myszką w lewo, a na monitorze idzie w prawo, bo wcześniej przesuwałem w prawo. A TV dopiero to wyświetla.
Na moje oko, to ok. 0,6 - 0,7 sekundy opóźnienia.

Tak więc takie rzeczy faktycznie się dzieją…

One mają Display port a więc jest to adapter do HDMI, ciężko je dostać w wersji wyższej niż HDMI 1,4.
Jeżeli TV jest 4k takie niskie adaptery czy kable mogą mieć problem.

Tak, jest przejściówka. A raczej była. :wink: Bo ten użytkownik kupił sobie inną, tym razem z D-SUB na HDMI. Ten laptop ma wyjście D-SUB, ale telewizor ma tylko HDMI, więc myślał, że może tak będzie lepiej. Nie jest, jest dokładnie to samo.
Za to na innym telewizorze LG, dość starym, plazmowym 42", podłączanym przez kabel HDMI i tę przejściówkę z mini displayport na HDMI działa idealnie, nie ma opóźnień.
Tak więc winy szukałbym raczej w samym TV, no ewentualnie sprawdzę jutro (albo w najbliższym czasie) jaką ma ustawioną rozdzielczość.

Nawet gdyby chodziło o odświeżanie to różnica byłaby 1/30 sekundy do 1/60 sekundy więc raczej tylko wrażenie płynności, a nie widoczne opóźnienie. Moim zdaniem sprawa rozchodzi się o tryb bezpośredniego wyświetlania obrazu, bez skalowania i różnych ulepszaczy (podbijanie fps, wygładzanie, wyostrzanie, odszumianie etc.) które zajmują czas procesora i mogą powodować widoczny input lag.
Przeważnie taki tryb w telewizorach to komputerowy/gry i podobne, ale możliwe, że w jakimś telewizorze te tryby odpowiadają tylko za ustawienia kolorów, czy kontrastów i nie mają nic wspólnego z bezpośrednim wyświetlaniem - kwestia implementacji przez producenta.
Spróbowałbym jeszcze ustawić natywną rozdzielczość wyświetlacza na komputerze, żeby tv nie próbował skalować.

Można to potwierdzić wymuszając rozdziałkę 1080p.

aktualizacja byla i tryb komputera oczywiscie tez, pisalem:) ale dzieki za poswiecony czas
faktycznie ra roznica jest niewielka ale naprawde te 0.5sek robi masakrycznie pod gorke

@anon741072 zrobilem jak mowiles i masz racje w natywnej jest z szybkoscia o niebo lepiej jednak wtedy musialbym siedziec 10m od tv, zeby oka “ni razily” wszedobylskie piksele

znalazlem nanjakiejs ruskiej stronie, ze ten tv ma czas reakcji 20ms-moze to jest przyczyna?

Za wszelkie duże opóźnienia są odpowiedzialne UPŁYNNIACZE stosowane w telewizorach a nie żadne kablo voodoo. Należy wyłączyć funkcję motion plus a jeśli TV ma tryb GRA należy go włączyć (wtedy sygnał nie będzie traktowany wszelkimi zamulającymi procesami obróbki sygnału).