Zmniejszenie partycji systemowej w easeus pm free, proszę o poradę

Witam

 

Chcę za pomocą EASEUS Partition Master free zmniejszyć partycję systemową i uzyskane miejsce przydzielić do innej partycji niesystemowej oddalonej o kilka liter(od systemowej).

Tego, że operacja na partycjach zakończy się ZAWSZE sukcesem nie zagwarantuje nikt.

 

Czyszczenie systemu plików np. CCleaner i defragmencja jest wysoce zalecana, żeby na dysku nie było po prostu zbędnych śmieci.

 

Nie wiem jakie ten program ma opcje, ale dobrze by było wykonać kopię tablicy partycji i głównego rekordu rozruchowego.

Oczywiście, nic do końca nie może być zagwarantowane. Jednakże używam tego programu już wiele lat, dziesiątki razy, na różnych systemach i sprzętach.

NIGDY mnie nie zawiódł! Ale rozsądku nigdy za wiele i dla osób podchodzących z rezerwą program po wstępnym ustaleniu opcji zmian, zanim “ruszy”

w dalszą drogę ZAWSZE proponuje użytkownikowi zrobienie kopi bezpieczeństwa. I robi to doskonale.

 

  1. Zaznacz partycję którą chcesz “odchudzić”

  2. Wybierz jaką przestrzeń ma docelowo zajmować

Program nie wykona sam z siebie niczego, musisz wszystkie zmiany przemyśleć pod kątem własnych oczekiwań.

Możesz wszystko  i w każdej chwili zmienić lub anulować. Dopiero, gdy jesteś ABSOLUTNIE pewien, że o to Ci chodzi

  1. Zleć wykonanie ustalonych działań klikając na “ptaszek”.

 

Jeśli będziesz zmieniał wielkość partycji, na której jest zainstalowany system, program wykona restart komputera

ale i tak wcześniej zapyta Ciebie o zgodę. Potwierdź i spokojnie czekaj. Zadbaj, aby komputerowi “nie zabrakło prądu”

podczas wykonywania tych operacji. Po ponownym restarcie:

  1. Uruchom program ponownie

  2. Przypisz wolnej przestrzeni nazwę i literę partycji

  3. Potwierdź ptaszkiem.

 

Gotowe.

 

Polecam ten program. Wg mnie jest najlepszy. I po polsku.

easeus pm nie potrafi kopiować całych partycji na pendrive - jakim programem da się to zrobić? Czy linuksowy parted magic to potrafi?

 

Kiedy zrobić defragmencje, czy przed wszystkimi operacjami jakie mają być wykonane(zmniejszanie partycji, przesuwanie miejsca, powiększanie itp)?