Zmniejszenie pojemności jednego dysku kosztem drugiego

Witam. Mam świeżo zainstalowany Windows 7 i na nim ma dyski - C i D. Chcę zwiększyć sobie pojemność dysku D, czyli krótko mówiąc - zabrać jakąś część dyskowi C i włożyć ją w dysk D.

 

2jb8f1z.jpg

 

 

 

 

Na dyskach nie ma żadnych plików oprócz systemu, także utrata danych mi nie grozi.

Szukałam trochę na internecie, zainstalowałam program EaseUS Partition Master 10.5 ale nie widzę w nim opcji przydzielania nieprzydzielonej partycji. Jak mogę tego dokonać? Dziękuję z góry za wskazówki i porady.

http://plom.pl/jak-zmienic-rozmiar-partycji-windows-7/

O ile to partycje na jednym dysku - ściągnij gparted live cd, zdefragmentuj dysk po czym zmniejsz rozmiar partycji c i zwiększ d.

O ile to rzeczywiście dyski, musiałbyś utworzyć macierz raid0 i z tej macierzy utworzyć dwie partycje (nie znam innego sposobu na łączenie dysków twardych), Wtedy jednak miałbyś pojemność 2x większą niż pojemność mniejszego dysku.

@madus - Idąc Twoim poradnikiem który przesłałeś mi w linku system wypluł mi błąd.

 

 

 

 

 

@drobok - to o czym mówisz to jakaś wyższa szkoła jazdy i nie wiem czy się na to zdecyduje… 

Pokaż zrzut z programu EaseUS Partition Master.

Proszę :

 

Co, całego zrzutu nie chciało się pokazać?  :-k 

Chwilowo nie miałam dostępu do komputera.

 

Tutaj cały zrzut :

To jest jeden dysk zawierający 2 partycje. Nic prostszego zmniejszasz partycję C i wolne miejsce dodajesz do partycji D.

A jak mam to zrobić dysponując tym programem ?

Ok już pomagam, musiałem pobrać ten program.

 

Klik PPM na partycję C>Zmniejsz rozmiar partycji>Zostaje nieprzydzielone miejsce. Dodajesz je do partycji D i tyle.

Masz już wszystko napisane powyżej teraz czekasz czy może ktoś za Ciebie to zrobi. oglądałeś instrukcję pod linkiem, który podałem powyżej?

 

Na dolnym pasku “złap” myszką za partycję C i przesuń ją tak aby miejsce nieprzydzielone znalazło się obok D, następnie kliknij na prawym klawiszem myszki na D i wybierz - “Zmień rozmiar/przenieś partycję” W nowym okienku, które się pojawi w jego górnej części rozsuń (powiększ) partycję D o miejsce nieprzydzielone i kliknij OK, następnie na górnym pasku głównego okna programu kliknij na “Zastosuj zmiany” i módl się aby nie wyłączyli prądu.

 

Po chwili program “zapyta” czy może zresetować komputer i następnie zacznie się przed ponownym rozruchem przenoszenie danych oraz zmiana rozmiaru partycji. Operacje te mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin przy dużych wieloetapowych zmianach na dużych, zapełnionych dyskach. 

W czasie tych zmian pod żadnym pozorem nie wyłączaj komputera!

 

Pobrałeś program i nie do końca dobrze “poradziłeś”

Oglądałeś zrzut, który podał?

Po co ma zmniejszać skoro już ma miejsce nieprzydzielone?

Do tego podajesz komendy, które nie występują w tej wersji programu oraz jest duża szansa że miejsce nieprzydzielone powstanie po nieodpowiedniej stronie partycji C.

Akurat wersja jest odpowiednia, najnowsza. Przeczytałem ostatni post w którym było jak w tym programie to zrobić i tyle. W takim razie już się nie wtrącam, chociaż to jest najprostsza rzecz.

https://www.youtube.com/watch?v=oAg9f_RgHXQ

Dziękuję za instrukcję, zrobiłam jak mówiłeś, teraz czekamy na efekty.

A nie słyszał Pan o LVM? :wink: