Zmniejszenie prędkości pracy silnika w okapie kuchennym

(tomasko) #1

Witam

Nie dawno kupiłem sobie nowy okap do kuchni (taki troche lepszy) i wszystko fajnie tyle że jak stoję pod włączonym okapem więcej jak pól godziny to dostaję bólu głowy z hałasu jaki wytwarza.

I tak sobie pomyślałam że może dałoby się trochę zmniejszyć obroty silnika a tym samym powinien ten hałas być mniejszy.

Zdaję sobie sprawę że przez to będzie słabiej wciągał , ale wole to niż ten hałas.

Mi wpadł pomyśl żebym na przewodzie do okapu zamontować jakiś pocentometr żeby zmniejszyć obroty na silniku.

Co wy o tym myślicie?

Silnik w okapie na maksymalnych obrotach (ma 3 prędkości) pobiera 200 wat.

(Cedar) #2

Zmniejszenie na mniejszy bieg nie wystarcza?

(tomasko) #3

Opisałem problem przy pracy na pierwszym biegu.

Na 3 biegu to rozmowa w kuchni przestaje być prawie możliwa z powodu dużego hałasu.

Chodzi o normalna rozmowę bez zwiększenia tonu.

(Cedar) #4

Co to za okap? Podłączony jest do przewodu wentylacyjnego, jeśli tak, to za pomocą odpowiedniego typu rury?

Hałasuje silnik czy słychać tłoczone przez niego powietrze?

(tomasko) #5

Ten nie przyjemny hałas robi chyba tylko powietrze…bo silnika w ogóle nie słychać.

Okap kominowy Bise,firma Focus

Sprawdziłem dokładnie wnętrze okapu i nie znalazłem nic co mogło by robić jakieś dziwne dźwięki.

Zasada jest prosta powietrze jest wciągane przez jakies wiatraki na silniku i dalej już tylko idą do komina…po drodze jest jescze jakiś filtr węglowy (albo coś takiego) dokładnie sprawdziłem i ten filter nie może wydawać żadnego nie przyjemnego hałasu.