Zmniejszenie prędkości wentylatora na cpu

Cześć. Temperatura CPU wynosi 35/37 stopni, więc ok. Jednak, wentylator troszku głośno pracuje, pomimo przeczyszczenia. Czy ktoś orientuje się, jak w biosie zmniejszyć prędkość wentylatora cpu tak, by ciszej chodził? Załączam screena z BIOS’u opcji CPU:

25294747708821372567_thumb.jpg

jeśli bios reguluje prędkość wentylatora to pewnie tak ale na foto nie widzę regulacji wentylatora wyłącznie procesora, 

jeśli procesor obsługuje speedstepa a bios reguluje prędkość zależnie od temperatury to wystarczy zmienić profil zasilania w systemie na “przenośny laptop” i podziała - pośrednio rozwiąże problem,

jeśli starszy procesor(słabszy niż Core 2 Duo) to RightMark CPU Utility, 

 

jeśli masz 10zl to kup przejściówkę z rezystorkiem wpina sie między wentylator a płytę(przelotka) i na stałe zmniejszysz prędkość wentylatora 3 pinowego(moge wystawić bo mam takich kilka)

jeśli masz wentylator pwm - 4 pinowa wtyczka to bios powinien mieć możliwość regulacji a na płycie powinien być regularor -  zainstaluj program speedfan

Jeśli masz wiatrak z cztero-pinową wtyczką to możesz korzystać z automatycznej/ręcznej kontroli obrotów. W innym przypadku jak pisze kolega wyżej regulator obrotów lub wpiąć na stałe do np: molex`a pod +5V.

 

EDIT:

 

Nie zauważyłem że kolega wspomniał też o odpowiednim złączu 4pin (możliwości kasowania postów brak). W sumie wiesz wszystko co powinieneś wiedzieć.

Okej dzięki za info. Chce sprawdzić opcję “przenośny laptop”, jak kolega stasinek napisał. Mam Windows 8.1. Gdzie znajdę taką opcję?