Zmniejszenie rozmiaru mp3

Poszukuję programu dzięki któremu będę mógł zmniejszyć rozmiar mp3 bez znacznej utraty jakości (lub też zmienić format na mp3). Wiele utworów zajmuje ok. 10 MB przy czasie trwania zaledwie ok. 4-5 minut. Do tej pory korzystałem z programu JetAudio, ale denerwuje mnie jego interfejs (za każdym uruchomieniem pokazuje się na dole ekranu pasek i przestawia mi wszystkie ikonki na pulpicie, a autorozmieszczania też nie chcę używać).

Najlepiej żeby dodatkowo miał opcję przycinania nagrań.

Znacie programy tego typu? Jeżeli JetAudio jest jedynym tak funkcjonalnym programem to jest chociaż rozwiązanie problemu tego paska?

Mam nadzieję, że dacie radę pomóc.

Nie da sie zmniejszyć rozmiaru mp3 bez utraty jakości.

Format mp3 jest bowiem formatem kompresji stratnej tzn. jeśli zmniejszymy bitrate utworu pogorszy się jego jakość ale wielkość pliku się zmniejszy.

Format ogg natomiast zachowuje dobrą jakość przy znacznie mniejszej wadze pliku. Ewentualnie zainteresuj się formatami bezstratnymi np. FLAC.

A bitrate mp3 o dobrej jakości może wynosić min 192kbps max 320. Pliki z 128kbps i mniej brzmią już dużo gorzej - i nadają się raczej do odsłuchu w telefonie itp choć niekoniecznie.

Do przycinania nagrań polecam darmowy Audacity, MP3 direct cut (bez dekompresji) lub komercyjny Adobe Audition, Adobe Soundbooth lub Sony Soundforge.

Także polecam sprawdzić wpierw jakie bitrate posiadają Twoje pliki - ja preferuję 320 ale wówczas tak jak piszesz - u mnie utwory 6-8 min zajmują 17 - 20 MB.

P.S. Jeśli dokonamy konwersji utworu mającego 128kbps na np.192kbps nie poprawimy w ten sposób jego jakości. Format kompresji stratnej działa tylko w jedną stronę pogarszając jakość naszego utworu.

Wiadomo, że coś na pewno straci na jakości, ale u mnie na głośnikach jest to nieodczuwalne a JetAudio konwertuje utwory, żeby zajmowały mniej więcej tyle ile trwają (np. 4 minuty zajmuje ok. 4 MB) przy bitrate 128kbps.

-użyj http://www.dobreprogramy.pl/FormatFacto … 13295.html i bez problemu uzyskasz to o co pytasz. Pozdrawiam.

Jest jeszcze taki programik (dostępna wersja bodajże shareware) CD-DA Audie Extractor i program służu m.in. do zgrywania ścieżek CD Audio do mp3 i innych formatów audio, do konwersji i nagrywania na CD i DVD.

Jakiego byś programu nie użył do konwersji to raczej efekt będzie ten sam.

Ustawiając parametry audio np. 192kbps ustaw sobie jako VBR (Variable bit rate) - czyli ze zmienną wartością danych przypadających na jedną sekundę- tam gdzie w utworze będzie “cisza” bitrate będzie minimalne a tym samym plik będzie mniejszy.

Ja polecam Constant ale to wymaga moja praca nad projektami i doskonała jakość pliku wynikowego nawet w mp3.

Koronas , masz zapewne pliki mp3 w jakości 320kbps. Przekonwertuj do 160 kbps programem AIMP2 Audio Converter

jedynie aac lub vqf by zmniejszyć , pliku bez większej straty jakości, jako alternatywa to mpc dla mp3

Dodane 12.07.2010 (Pn) 22:07

Nie jest jedynym, jednak jak masz go już zainstalowany to po prostu można go używać :stuck_out_tongue:

Zainstaluj inną “skórkę” ewentualnie zmień aktualną.

Jak tego dokonać: Alt + S —> wybierasz inną skórkę —> OK lub PKM —> Skórka —>wybierasz inną skórkę —> OK

Ewentualnie użyj opcji Pobierz więcej skórek z internetu.

Skórki: http://www.jetaudio.com/forums/forumdisplay.php?f=116

oraz w wielu innych miejscach w internecie. Przykładowe słowa kluczowe dla google " jetAudio skins", etc.

Podaję też przykładowy temacik z forum gdzie masz linki do tutoriali dot. obsługi proponowanych wcześniej mp3directCut oraz Audacity :arrow: program-wybierania-fragmentu-muzyki-t228115.html?hilit=mp3directcut