Zmniejszona wydajność laptopa i praca podczas zamknięcia pokrywy

Cześć,

system od jakiegoś czasu długo się uruchamia, często się zacina - reasumując jest mniej wydajny. Zauważyłem także, że zdarza się laptopowi sporadycznie uruchamiać gdy jest zamknięty (słychać uruchamianie wentylatora i dysku).

Załączam logi z FRST.

Dziękuję.

Addition.txt (32,1 KB) FRST.txt (114,5 KB) Shortcut.txt (35,3 KB)

Witaj.

  1. Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST, tzn. C:\Users\rados\Desktop
    fixlist.txt (2,9 KB)
    “Plik naprawczy, tylko dla Ciebie, został wykonany w FiRST Editor 1.09b © ijuliusz.pl”
  2. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  3. Po restarcie wklej plik wynikowy.
  4. Pobierz ADWCleaner, uruchom z Uprawnieniami Administratora, uruchom skanowanie i oczyść, wklej plik wynikowy.
  5. Pobierz i zainstaluj MalwareBytes MBAM , Po uruchomieniu rozpocznij skanowanie, po przeskanowaniu oczyść to co znajdzie, wklej plik wynikowy.

Dziękuję za odpowiedź,

oto wyniki:

AdwCleaner[C00].txt (3,7 KB) Fixlog.txt (7,9 KB) Malwarebytes.txt (1,3 KB)

Ostatni skan nie wykrył żadnego niebezpieczeństwa.

Dziękuję.

Dziękuję za wyniki skanów.
Jeśli System odzyskał sprawność, zastosuj DelFix Zaznacz Remove disinfection tools i kliknij Run.
Zaznacz post, który rozwiązał Twój problem. Wystarczy jeden :wink:
obraz

W razie kolejnych kłopotów z komputerem, pisz :+1:

Dziękuję za odpowiedź,

z początku odniosłem wrażenie, że jest lepiej, ale niestety się przeliczyłem. Responsywność w trakcie użytkowania jest co najmniej słaba. Czy to może być kwestia sprzętowa?

Zastosowałem DelFix i odinstalowałem Avasta. Może po tym zabiegu system przyspieszy.

Dziękuję!

Ogólnie sprzet masz dobry, machnij jednak HDTune zdrowie +wykres prędkości. Może tak być, ze dysk wyjątkowo powolny / zużyty i muli :wink: Wtedy podmianka na SSD/nowy model. Patrząc, ze komputer masz chyba sprzed 5 lat może być cos na rzeczy (czyściłeś kiedyś w środku?).

Dziękuję za odpowiedź,

po machnięciu HDTune mamy taki wynik:

image

Latem przedmuchiwałem wentylator sprężonym powietrzem, co dało pozytywny efekt w postaci zmniejszenia grzania laptopa.

Dziękuję!

a dałbyś radę jeszcze z live CD lub na innym komputerze?
Masz trochę spadków do 0 na koniec" dziwny skok", ale ogólnie dysk jest bardzo odstający od współczesnych standardów i pewnie sporo spowalnia. Jeżeli masz możliwość wrzuć jakieś budżetowy 240SSD a ten na magazyn.

Hej,

A możesz napisać, co to dokładnie za laptop? Bo zastanawia mnie ten dysk - niby jest to dysk SSHD (hybryda) - ale HDTune widzi go jako dysk ATA. Czyżby w BIOS’ie ustawiony był w trybie Legacy ATA? Możesz pokazać na screenach co pokazują w HDTune zakładki Info i Health?

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

Mimo szczerych chęci nie mam możliwości na jakiekolwiek dokładanie sprzętu do tego laptopa. Jednakże dziękuję za poradę!

Dimatheus, użytkowany przeze mnie laptop to Lenovo Z500, kupiony kilka lat temu.

Jak sprawdzić ustawienie w BIOS’ie i na jakie ono powinno być?

Poniżej screeny z HDTune:

image

image

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Jesteś w stanie sprawdzić prędkości transferu dysku na systemie LIveCD, o czym pisał @anon7248146?

To powinna być opcja w stylu SATA Mode - i do wybory AHCI i Legacy (ATA). Ale w sumie patrząc po dane w HD Tune, skoro NCQ jest aktywne, to dysku musi działać w trybie SATA. Aczkolwiek wart sprawdzić dla pewności.

Możesz jeszcze pokazać na screenie stan dysku z programu CrystalDiskInfo?

Nie do końca wiem jak się za to zabrać. Nie mam żadnej płyty aby uruchomić ją poprzez bootowanie - popraw mnie jeżeli się mylę. Może jest taka możliwość z pendrive?

Podaję poniżej info z CrystalDisk oraz BIOS (w biosie oprócz AHCI jest Compatible).

Dziękuję.

Tak, jak najbardziej można system Live CD uruchomić z bootowalnego pendrive-a. :slight_smile: Jak? Myślę, że pomoże poniższy tutorial.

Czyli tutaj jest jak najbardziej oki - ma być AHCI, które umożliwia korzystanie z zaawansowanych funkcji dysku, między innymi NCQ.

Co do stanu dysku to co prawda nie ma na nim uszkodzonych i przeniesionych do puli rezerwowej sektorów, ale status błędów pozycjonowania wskazuje na jakieś problemy z odpowiednim ustawieniem głowicy w dysku bądź dostępem do danych na przykład na zewnętrznych kresach dysku. I trochę potwierdza to wykres prędkości odczytu z HD Tune. Bo pojawianie się nienaprawialnych błędów (w ilości jednego) czy wystąpienie upływu czasu dla komendy (5 wystąpień) to raczej nieistotne błędy - przynajmniej na razie.

Dobrze by więc było sprawdzić prędkości odczytu poza systemem, żeby wykluczyć wpływ jego procesów na takie zwolnienia odczytu w niektórych miejscach.