Znacznik <code> w html - po co?


(jacko1998) #1

Może mi ktoś wyjaśnić po co istnieje znacznik code w html, skoro gdy wkleję do niego jakiś kod np. html to nic nie wyświetla ?


(Drobok) #2

to co podałeś to ogólno przyjęty znacznik na forach itd (silnik parsuje ten tag na div o danym stylu), jeśli chodzi ci o to jest to mało popularny znacznik. Jeśli chcesz wyświetlić html na stronie użyj

``


(jacko1998) #3

No właśnie ! pre… Dlaczego ja na to nie wpadłem ? Dzięki :slight_smile:

Dodane 15.07.2013 (Pn) 13:07

Jakiś tekst [/code]

Na stronie wyświetla tylko ‘‘Jakiś tekst’’…


(B.Andy) #4

Bo

używamy, jeśli nie chcesz, aby przeglądarka ignorowała białe znaki. Jeśli chcesz wyświetlać tagi html, musisz używać < zamiast < i > zamiast >.

(jacko1998) #5

To dużo z tym roboty… ;/


(B.Andy) #6

Funkcja PHP htmlspecialchars robi to automatycznie.


(Rolek0) #7

należy do grupy znaczników semantycznych, tzn. takich, które nie określają tylko wyglądu tekstu, ale też jego znaczenie (ważne jest to m.in. dla robotów wyszukiwarek internetowych).

A co do

, to mimo wszystko < i > muszą być zamienione na odpowiednie encje.

I nie ma z tym wiele roboty, nawet w zwykłym windowsowym notatniku masz Edycja\Zamień… :wink:

Najpierw zamieniasz & na & (gdyby w kodzie znajdowały się już inne encje, koniecznie jako pierwsza zamiana), potem < na < i > na >, możesz jeszcze opcjonalnie zamienić " na " (ważne jeśli chcesz fragment kodu wstawić jako wartość atrybutu).


(Pablo_Wawa) #8

Możesz też pójść krok dalej, i jak kodujesz w PHP to użyć funkcji highlight_string, która nie dość, że zakoduje zarezerwowane znaki HTML, to jeszcze Ci pokoloruje składniowo tekst.


(jacko1998) #9

Dzięki Pablo, jesteś moim mistrzem :wink: