Znacznik <code> w html - po co?

Może mi ktoś wyjaśnić po co istnieje znacznik code w html, skoro gdy wkleję do niego jakiś kod np. html to nic nie wyświetla ?

to co podałeś to ogólno przyjęty znacznik na forach itd (silnik parsuje ten tag na div o danym stylu), jeśli chodzi ci o to jest to mało popularny znacznik. Jeśli chcesz wyświetlić html na stronie użyj

``

No właśnie ! pre… Dlaczego ja na to nie wpadłem ? Dzięki :slight_smile:

Dodane 15.07.2013 (Pn) 13:07

Jakiś tekst [/code]

Na stronie wyświetla tylko ‘‘Jakiś tekst’’…

Bo

używamy, jeśli nie chcesz, aby przeglądarka ignorowała białe znaki. Jeśli chcesz wyświetlać tagi html, musisz używać < zamiast < i > zamiast >.

To dużo z tym roboty… ;/

Funkcja PHP htmlspecialchars robi to automatycznie.

należy do grupy znaczników semantycznych, tzn. takich, które nie określają tylko wyglądu tekstu, ale też jego znaczenie (ważne jest to m.in. dla robotów wyszukiwarek internetowych).

A co do

, to mimo wszystko < i > muszą być zamienione na odpowiednie encje.

I nie ma z tym wiele roboty, nawet w zwykłym windowsowym notatniku masz Edycja\Zamień… :wink:

Najpierw zamieniasz & na & (gdyby w kodzie znajdowały się już inne encje, koniecznie jako pierwsza zamiana), potem < na < i > na >, możesz jeszcze opcjonalnie zamienić " na " (ważne jeśli chcesz fragment kodu wstawić jako wartość atrybutu).

Możesz też pójść krok dalej, i jak kodujesz w PHP to użyć funkcji highlight_string, która nie dość, że zakoduje zarezerwowane znaki HTML, to jeszcze Ci pokoloruje składniowo tekst.

Dzięki Pablo, jesteś moim mistrzem :wink: