Znaczny spadek fps w grach win 8

(Oskarrus24) #1

witam,męczę się z tym dosyć długo , świeżo po zakupie laptopa z win 8 zainstalowane gry działały dobrze, płynnie jakoś po aktualizacji do 8.1 zauważyłem znaczny spadek płynności w każdej grze jaką miałem na dysku,większość po prostu klatkowała że nie dało się grać, w ustawieniach karty graficznej w opcji zasilania i antylasingu wszystko ustawiłem na maksymalną wydajność , było wszystko pięknie , każda gra chodziła "ultra-płynnie" , lecz po ponownym uruchomieniu wróciło wszystko do tego klatkowania,czyściłem ccleanerem , próbowałem z najnowszymi sterownikami grafiki.

(rgabrysiak) #2

Cześć,

Sprawdzałeś czy sprzęt się nie przegrzewa?

Sprawdzałeś czy gry przypadkiem nie uruchamiają się na zintegrowanej karcie?

(Oskarrus24) #3

temperature normalnie mam 61stopni po włączeniu far cry 3 (który oczywiście strasznie mi klatkuje) 15min gry i temperatura podskoczyła o 3 stopnie, biosu nie bardzo wiem jak włączyć ponieważ przy włączeniu lapka pojawia mi się logo lenovo i logowanie do systemu.przyciskami typu f12 , f1, del nie działa. a gdyby tak w menedżerze  odłączyć zintegrowaną kartę?

Nie kąbinowałbym z odłączeniem zintegrowanej karty. Podzespoły przegrzewają Ci się po 15 minutach gry, więc stąd masz znaczny spadek fps. Czasami efektem też jest “zamulająca” się gra na 2,3 sec w skutek przegrzania się podzespołów.

(Oskarrus24) #5

czyli potrzebne by było jakieś czyszczenie systemu chłodzenia?dodam że ten problem mam tuż po aktualizacji systemu z win 8 do win 8.1, aktualizowałem 2dni po zakupie laptopa w sklepie.było to już parę miesięcy temu i dopiero teraz postanowiłem się za to wziąć tak na poważnie.Czy mam też brać pod uwagę zajęty dysk? z 892GB całkowitego miejsca na partycji wolne mam 351GB na której również jest system na drugiej mniejszej partycji (25GB) są zainstalowane sterowniki

Tak, dobrze by było, jakbyś przeprowadził konserwacje windowsa programem TuneUP Utilities  http://www.tuneup.pl/

(Oskarrus24) #7

podstawkę chłodzącą mam już od początku chociaż nie zawsze ją włączam bo nie zawsze gram gdy mi tak klatkuje, ccleanerem już próbowałem, szukam combofixa na win 8 ale też nie wiem czy pomoże , słyszałem że wirusy mogą zamulać nieźle , zrobiłbym formata ale nie mam płytki z systemem , system już był na lapku

ja bym podejrzewał też wirusa który gdzieś siedzi i nie wiem jak go zwalczyć , mimo że mam antywira mcafe z licencją na rok, był wielokrotnie narażony na wirusy,z pendriva od kolegi na którym był rootkit , ale miałem ten problem dużo wcześniej, na większej partycji mam system i wszystko inne gry zdjęcia wszystkie pliki może to też ma jakiś wpływ ale zauważyłem te spadki fps w każdej grze dopiero po aktualizacji do wersji 8.1 i nie miałem wirusów, na win 8 wszystko było ok grałem w far cry 2 na ultra i hulało pięknie, bf3 na medium również ,cod mw2 na ultra , saint row 4 na średnich bez problemu, po aktualizacji dopiero wszystko mi się cięło, jedyne w co dało się grać to splinter cell blacklist ale na low grałem.nie wiem gdzie szukać problemu ,nie wiem czy to przez chłodzenie, w sklepie radzili mi radeona zamiast nvidii bo niby lepsze chłodzenie ma , sam już nie wiem gdzie jest problem , a do win 8 nie wrócę bo nie pomyślałem o kopii zapasowej i przywracaniu systemu, teraz już za późno no mam opcję przywrócić ustawienia fabryczne jak w każdym sprzęcie tego typu i nie wiem czy też tego spróbować

dzięki za jakiekolwiek pomysły bd próbował wszystkiego

(bart86) #8

po co tyle aplikacji do czyszczenia wystarczy sam CClener a tuneup to gniot, kiedyś też miałem te wszystkie programy i manie na czystość systemu ale jednak za dużo pracy a efekt taki sam, tuneup nawet potrafi dodatkowo zmulić system a nie przyspieszyć

zmieniałeś sterowniki graficzne a to błąd bo nie wszystkie są prawidłowe i nie wszystkie będą poprawnie działać, nalezy pobrać i zainstalować najnowszy sterownik ze strony producenta laptopa

Podstawą  spadków fps w grach jest też właśnie zaśmiecony komputer z różnych plików. Warto przeskanować programem do konserwacji i pousuwać pliki zbędne. Ściągnij jeszcze Antywirusa http://www.dobreprogramy.pl/avast-Free-Antivirus,Program,Windows,13266.html i przeskanuj go całego. Również przeskanuj komputer programem Malwarebytes http://www.dobreprogramy.pl/Malwarebytes-AntiMalware,Program,Windows,13117.html

(bart86) #10

jakoś miałem 2GB danych usuwanych przez CClener i gry chodziły dobrze

jedyne co to śmieci mogą zrobić to zmulić trochę dysk, proponuje w usługach systemowych wyłączyć windows search

prawidłowo ustawionym CC się wyczyści wszystko i nic więcej nie potrzeba, polecam też revo uinstaller aby dokładnie odinstalować zbędne aplikacje i to wystarczy

(Oskarrus24) #11

co do sterowników wspomnę że po tej feralnej aktualizacji systemu stery od radeona były niepoprawnie zainstalowane, ściągałem różne wersje ze strony producenta ,najnowsze również i nie pomagało , jedyne co to ustawienie wszystkiego na wysoką wydajność i wszystko hulało idealnie aż do ponownego uruchomienia i spowrotem problem

(Oskarrus24) #12

a może directx  ma też na to wpływ?mam wersję beta diretx 11

(bart86) #13

Dx11 Windows ma już w sobie i jaka beta nie ma czegoś takiego Win8 ma DX11.1

(JeyJey) #14

Podczas aktualizacji usuwane są co poniektóre sterowniki, do grafy przede wszystkim

Ściągnij odpowiednie do swojego laptopa, dedykowane pod 8.1

(Oskarrus24) #15

stery do grafy ściągałem ze strony producenta ale to nadal nie pomaga.może siedzi jakiś wirus, gdzieś na forach widziałem o skanie przez OTL ale nie znam się na tym za dobrze

(JeyJey) #16

Daj screena z GPU-Z dla każdej z kart z osobna

I strzelam, że masz tylko prawidłowo zainstalowaną kartę Intela i na niej gry ci odpalają, natomiast AMD leży odłogiem, a wtedy -> http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=388630

(Oskarrus24) #17

chyba mam winowajcę problemu, podejrzewam że to trojan w folderze temp mi tak spowalnia granie, malwarebytes pomaga , usuwa te wirusa i można grać ale co jakiś czas pojawia mi się znowu ten wirus i przez malwarebytes usuwam go i tak kilkakrotnie robiłem, sposób działa, ale nie kiedy gdy chcę zagrać to muszę najpierw zrobić skan i dopiero po wyczyszczeniu problemów moge normalnie grać jak trzeba.Tylko nie wiem jak się pozbyć tego trojana z folderu temp a kolego JeyJey GPU-Z prawodłowo rozpoznaje obie karty