Znalazłem pracę, jak zrezygnować z obecnej

Witam.

Jak w temacie. Jak najszybciej rozwiązać umowę gdzie jest termin wypowiedzenia, tak żeby pracodawca się zgodził.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

czytaj

http://prawopracy.fr.pl/12.php :slight_smile:

Nie można skrócić terminu wypowiedzenia umowy, chyba że strony uzgodnią co innego. Jeśli szef się nie zgodzi to nic nie możesz zrobić.

Możesz postarać się o dyscyplinarkę - wtedy z miejsca odchodzisz, ale pewnie nie o to chodzi :lol:

to niech zrobi tak żaby się zgodził :smiley:

idź do niego i powiedz:

  • 3, 15, 17, 21, 45, 48

  • co?

  • to że mi to teraz lotto

będzie myślał że wygrałeś w lotka i nie masz nic do stracenia i od razu podpisze papiery :smiley:

Jeśli znalazłeś dużo lepszą pracę, po prostu przestań przychodzić do starej (jeśli szef nie chce się zgodzić na skrócenie okresu wypowiedzenia) i idź od razu do nowej. Po paru dniach idź do swego “byłego” pracodawcy i poproś o świadectwo pracy. W świadectwie pracy jako powód rozwiązania będzie “rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika”.

Co ty mu radzisz za głupoty , wiesz co to mieć w papierach porzucenie pracy ?

Tu się wszyscy narzekając ze niema pracy a tu bieda z rezygnacją ehhh

co do wątku, chorobowe :slight_smile:

Olej powyższe porady typu nie przychodz czy chorobowe. Pogadaj z szefem/kadrami. W umowie możesz mieć okres wypowiedzenia, ewentualnie powiedz, że zależy Ci na rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron w trybie natychmiastowym. Szef i tak nie będzie miał z Ciebie pożytku więc powinien się zgodzić

Pewnie ze masz racje i opcja porozumienia stron jest najlepsza, ale bywa tak że pracodawca chce zrobić na złość i robi problemy :frowning:

Teraz nie ma czegoś takiego jak “porzucenie pracy” … jest “rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika”.

"Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy ustanie stosunku pracy może nastąpić poprzez jego rozwiązanie bądź poprzez jego wygaśnięcie. Do roku 1996 funkcjonował w przepisach prawnych trzeci przypadek ustania stosunku pracy – porzucenie pracy, czyli inaczej bezprawne zaprzestanie pracy (na mocy art. 1 ustawy z dnia 2 lutego 1996 r. (Dz. U. 96.24.110) zmieniającej Kodeks pracy, art. 64 został skreślony).

Porzucenie pracy to faktyczne zaniechanie wykonywania pracy, bez prawnego uzasadnienia, które objawia się po prostu zaprzestaniem przychodzenia do zakładu pracy. Jakakolwiek by nie była przyczyna takiego zachowania pracownika (niechęć do pracy w danym miejscu, otrzymanie oferty ciekawszej pracy, wyjazd za granicę do pracy), warto próbować rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron z ustaleniem korzystnego dla obu stron terminu ukończenia pracy. Jeżeli próby negocjacji z pracodawcą w tym zakresie nie powiodą się, zgodnie z prawem, pracownikowi zostaje do wyboru, bądź rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, bądź rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Porzucenie pracy upoważnia pracodawcę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika (na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy jest to możliwe w przypadku ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracy, a takim naruszeniem jest niewątpliwie niepodejmowanie pracy). O tym fakcie pracodawca powinien zawiadomić pracownika (najczęściej za pomocą listu poleconego), jak również dostarczyć mu świadectwo pracy.

Skutkiem rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, jest dla tego ostatniego fakt, że jeśli nie podejmie pracy przez pół roku, nie będzie miał prawa do zasiłku dla bezrobotnych (zgodnie z przepisami ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). A także fakt, iż rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło na podstawie art. 52, zostanie odnotowany w świadectwie pracy pracownika, co może spowodować w przyszłości trudności z zatrudnieniem u innych pracodawców."

Tyle w temacie.

Edit:

Możesz zastosować jeszcze mało elegancki ale skuteczny sposób rozwiązania stosunku pracy i natychmiastowego podjęcia pracy u innego pracodawcy, otóż … wypowiadasz stosunek pracy, dostarczasz pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres wypowiedzenia i … podejmujesz pracę u nowego pracodawcy.