Znane loga, slogany,tekst we własnym portfolio

cześć wam. Mam małe pytanie do was. Interesuje się grafiką, fotografią na szczeblu reklamowym. Wiadomo,że podstawą jest portfolio aby dalej iść w zawodowym kierunku. Czy w własnych projektach można (legalnie) wykorzystywać slogany, loga itp znanych reklam?. Projekt lepiej się prezentuje jeśli jest kompletny w text, napis, slogan itp. I nie wiem czy jest to zgodne z prawem… Jakby nie patrzeć nie jestem autorem np. znanego loga i ktoś mogłby posadzić mnie o kradzież licencji.

ktoś coś wie na ten temat?

nie

plagiat, naruszenie praw autorskich, naruszenie praw do znaków towarowych

jak sama nawa wskazuje portfolio to zbiór/prezentacja/próbka własnej twórczości i dokonań.

idąc Twoim tropem, potencjalny partner mógłby odnieść wrażenie, że to Ty jesteś autorem pracy, więc: wprowadzasz go w błąd (okłamujesz) tracąc zaufanie już “na dzień dobry”; naruszasz prawo podpisując się pod czyjąś pracą/twórczością/pomysłem.

tym samym stajesz się odtwórczy, a nie twórczy co poniekąd przeczy kreatywności tak cenionej w tego typu branżach

wiesz co… tak napisałeś nie jasno odpowiedź, że nie wiem czy takie coś można zrobic czy nie…

Wszystkie prace w portfolio muszą być Twoim dziełęm. Portfolio to zbiór Twoich prac, a nie cudzych. Slogan to bardzo ważna część projektu, i nie można go ot tak sobie przywłaszczyć. Jeśli szukasz pracy w reklamie i chcesz przedstawić komuś swoje portfolio, to raczej nie będzie on chciał rozmawiać z osobą, która zaprezentuje mu nie swoje prace, tylko jakieś znane i ogólnie dostępne logotypy innego autorstwa. Taka prezentacja to właściwie antyreklama Twojej osoby, i świadczy o tym, że jesteś żielony w temacie.