Znika miejsce na dysku - windows 7

Problem jest taki, że ciągle ubywa miejsca na dysku C, wszystkie programy, muzyke i inne rzeczy wrzucam na dysk D. zauważyłem, że miejsce się pomniejsza gdy oglądam jakiś filmik w necie, słucham muzyki albo cokolwiek odtwarzam przez internet, to wygląda tak jakby filmik który oglądam na youtub się buforował i ściągał mi się na dysk a potem był odtwarzany, w chwili obecnej nic nie moge odtworzyć na necie bo moje miejsce na dysku = 0 a miałem 74GB na dysku C. zobaczcie tu:

http://imageshack.us/f/851/ce2.jpg/

Gdy wejde w dysk C zaznacze wszystkie pliki i sprawdze ich rozmiar to system pokazuje, ze jest zajete 30GB, zobaczcie:

http://imageshack.us/f/12/ce1a.jpg/

I ja się pytam gdzie jest moje 44 GB ?

Szukałem rozwiązań w necie i piszą ludzi, że coś z przywracaniem systemu zrobić i powiem, że próbowałem to zrobić ale ciągle wyskakuje, że nie da się tego zrobić bo jest za mało miejsca na dysku … a ja juz nic z dysku C nie moge usunąć bo tam zostały juz same pliki systemowe ( tak mi się wydaje)

Prosze was dobrzy ludzie o pomoc.

Możesz zawsze przeinstalować system, trochę to pracochłonne, ale pomaga. Spróbuj też przeczyścić dysk c programem CCleaner, lub innym tego typu. Możesz tez spróbować zrobić defragmentację (najlepiej nie przez system, tylko jakimś programem dostępnym tutaj - niestety nie znam żadnego).

Aha, w CCleanerze masz tez inne fajne funkcje np. Wyczyść rejestr, usuń dane z wolnej przestrzeni dyskowej (wymazywanie dysku) < to wszystko oczyszcza dysk, zwalnia miejsce. Możesz też jeszcze w opcjach folderów włączyć pokazywanie ukrytych plików i folderów, tam są dokumenty aplikacji, czy jakoś tak, i przy tej opcji włączonej wielkość plików przy wszystkich zaznaczonych będzie bliższa tej prawdziwej :wink:

Pozdrawiam

Kilerek

Dodane 04.05.2011 (Śr) 11:32

Aha przeskanuj też kompa antywirem, bo może jakim złośliwy wirus zapycha dysk jakimś syfem (z darmowych programów antywirusowych to polecam Ci avasta, a jak masz jakiś kupiony to jeszcze lepiej)

Dodane 04.05.2011 (Śr) 11:35

Aha możesz jeszcze za pomocą CCleanera usunąć stare punkty przywracania, bo każdy waży kilka GB

Podrzucę Ci linka, miałem podobny problem i jest tu sporo ciekawych rozwiązań, jednak mi się nie chciało z nimi bawić i przeinstalowałem system

Oto link: stale-zmniejszajaca-sie-pojemnosc-dysku-systemowego-t429463.html

Powodzenia z kompem :wink:

Kompa skanowałem antywirusem, nic nie wykazał, dzięki za ten program, skorzystam z niego.

Ale ja chce odzystać te 44Gb i chce aby ten problem się nie powtarzał. I w ogóle dlaczego tak jest, że to co oglądam przez neta ściaga mi się na dysk i miejsce zawala ? Musze się tego pozbyć

A może by tak zacząć od wyczyszczenia cache przeglądarki i folderów plików tymczasowych…

Pamiętaj też że jak masz zainstalowanego jakiegoś antywirusa to on w swoim folderze na dysku c (nawet jak jest zainstalowany na innym dysku) składuje swoje bazy danych które z każdą aktualizacją się powiększają.

Jak to zmienić ?

Hmm… tak musi być xD pliki jak się buforują to zapisują się w plikach tymczasowych, jednak po przerwani sesji powinny się usunąć. Zobacz może czy nie masz jakiś dziwnych ustawień w przeglądarce. A co do programów, to w tym linku co ci dałem na samym dole masz 2 bardzo dobre, jednak za darmo (i legalnie) są tylko triale, ale jednak warto sprawdzić, sam potem je zainstaluje i przetestuje. 44 GB nie odzyskasz, bo pliki na dysku zazwyczaj zajmują mniej miejsca niż jest zajętego, ale jak się z tym pobawisz, to możesz sporo odzyskać. Żeby ten problem się nie powtarzał to zrób ustawienia domyślne w przeglądarce (jednak nie jestem pewien czy to jej wina), lub przeinstaluj przeglądarkę. Żeby szybko nie tarcic miejsca, co jakiś czas, np raz w tygodniu czyść kompa jakimś programem. W CCleanerze możesz dodać katalogi z których dane będą automatycznie usuwane przy czyszczeniu, to tak jak by się nie udało Ci się poradzić z plikami pobieranymi z neta.

Za dużo nie mogę Ci pomóc, bo słabo się na tym znam, miejmy nadziej, że wpadnie tu ktoś po informatyce i Ci pomoże :wink:

ccleaner wymiata, zajemo mi to 15sek i zobaczcie co sie stało :

http://imageshack.us/f/828/ce3l.jpg/

Moze 44GB nie odzyskałem ale za to 41GB płakał nie będe :wink:

Dzięki za ten program gościu, pomogłeś mi i masz u mnie piwo

Scipter1 właśnie zajmują się tym programy, które wyżej wymieniłem, a co do baz danych antywirusa, to nie ma tragedii, nie są aż tak wielkie, ja bym u nic nie zmieniał, bo rozwalając antywira będziesz miał więcej syfu na dysku przez wirusy niż zajmują te bazy danych.

wachu90 zobacz też dane z folderu C:\Windows\Prefetch nie wiem jaką masz wersję windowsa, ale tu są plik potrzebne do szybkiego uruchomienia aplikacji, taki gotowizna na start, żeby komp nie musiał jej wytwarzać. Jest taka opcja w CCleanerze, żeby usuwał stare. Wiem, że niekiedy ten folder zajmuje bardzo dużo jednak w moim przypadku jest to tylko 50+MB, więc np. u mnie nie warto tego usuwać.

Dodane 04.05.2011 (Śr) 12:04

Zobacz też usuwanie danych z wolnej przestrzeni dyskowej w narzędzia> wymazywanie dysku w CCleanerze, odzyskasz jeszcze więcej.

Owszem ale bywają one nadgorliwe, nieraz już się zdarzyło że komuś taki program nadgorliwie usunął coś czego nie powinien a potem jakiś program zaczął się dziwnie zachowywać bo znikły jakieś istotne dla niego pliki.

Dlatego lepiej najpierw ręcznie wyczyścić foldery tymczasowe standardowymi mechanizmami windowsa (np. w xp prawym klawiszem na ikonie dysku -> właściwości -> oczyszczanie dysku; w win7 pewnie też jest w podobnym miejscu) a dopiero potem jak nie da to oczekiwanego efektu sięgać po dodatkowe narzędzia.

Otwórz eksplorator Windowsa ( 7 x64) - PPM i wyświetl właściwości dysku C - wybierz oczyszczanie dysku - dalej wybierz więcej opcji - Przy zakładce Przywracanie systemu i kopie w tle wybierz oczyść.

Przy tak małej wolnej przestrzenie niemożliwa może być tylko defragmentacja, a nie rezygnacja z przywracania systemu.

Używając poleconego przeze mnie programu jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, żeby usunął mi coś potrzebnego… Naprawdę, trzeba tylko wiedzieć, co zafajkować do usuwania, albo nie ruszać ustawień domyślnych, bo są dobre. A systemowe oczyszczanie dysku mało daje, bo pliki które zaśmiecają kompa są “potrzebne”… Po różnych aplikacjach zostaje mnóstwo syfu, którego komp nie rusza…

No i właśnie dochodzimy do sedna: trzeba wiedzieć co się robi.

Problem w tym że 90% ludzi nie zna się i nie wie co robi lub co gorsza wydaje im się że się znają i że wiedzą co robią (ci drudzy sieją najwięcej zniszczeń bo nie mają zahamowań i grzebią przy wszystkim i jeszcze dają innym idiotyczne porady w stylu “podłącz bolec z gniazdka pod kaloryfer”) a potem się skarżą serwisantowi lub w pomocy technicznej jakiegoś programu że to program zły bo “on wie lepiej niż fachowiec”.

Moim zdaniem jest w CCleaner jedna niebezpieczna opcja i aż się dziwię jak można było coś takiego wymyślić.

Problemy—>Integralność rejestru—>Nieprawidłowe rozszerzenia plików.

Program uznał, że np. rozszerzenie .pas jest nieprawidłowe, a także kilka innych które są używane przez programy jakie mam zainstalowane na komputerze. Radził bym każdemu odznaczenie tej opcji chyba, że dokładnie wiemy jakich rozszerzeń używają programy jakie mamy zainstalowane.

Tak tylko w celu wyjaśnienia…

Co do przywracania systemu, w Windows 7 domyślnie ta wartość jest ustawiona na 5% (w Viście było to 12% pojemności partycji…) Czyli w Twoim przypadku byłoby to 3,5 GB może z hakiem ale nie więcej niż 4GB, Z tego płynie jeden wniosek, nie przywracanie było Twoim problemem.

W Twoim przypadku źródła problemu szukałbym w “Konfiguracji kopii zapasowej”, wygląda na to że Windows wykonuje backupy na Twojej partycji systemowej :wink: Ccleaner ma opcję czyszczenia tych plików, sprawdź sobie ustawienia “Tworzenia kopii zapasowej”.