Znikające dyski i partycje z mojego komputera

Witam

Mam taki problem z dyskami/partycjami w moim laptopie Asus Rog Strix GL503V z windowsem 10
Piszę dyskami/partycjami bo sam już nie wiem czy to były dyski twarde czy partycje, tak czy inaczej problem jest taki.


Po włączeniu laptopa i wejściu do mojego komputera, mam dostęp do Dysków C, E(wcześniej był jako D) i F


Ale po chwili dyski E i F znikają, tak po prostu znikają, mimo to w opcji Zarządzenia Komputera są widoczne

Po restarcie laptopa niby wraca do normy ale i tak znów znikną, jak mam coś z tych dysków usunąć aby zwolnić trochę wolnego miejsca jak mi znikają?!

Zamieszkam logi z FRST
https://filebin.net/hfgk3kkikj9xfcvs

Wiem że dyski są zapchane ale czy to jest powód żeby mi znikały?
Jakoś nie raz miałem zapchane dyski na windows 7 i nic takiego się nie działo, Albo mam jakiś wirus albo coś w systemie skopało ale nie wiem co. Jeszcze w ostatni poniedziałek wszystko było na miejscu.

Pokazałeś obrazek Zarządzania dyskami tylko z jednym dyskiem i partycją C.
Pokaż zrzut z Zarządzania dyskami, gdy widoczne są partycje E i F. Napisałeś, że są widoczne, to pokaż ten stan.
Ponadto podaj ile fizycznie dysków twardych masz zamontowanych w laptopie?

Możliwe, że po prostu dysk znika.

Rozmiar partycji wskazuje, że w komputerze są zamontowane dwa dyski. Jeden (zapewne SSD), na którym założona jest partycja C oraz inne systemowe. Na drugim dysku 1TB są partycje E i F. Opisana sytuacja wskazuje, że może dziać się coś z tym drugim dyskiem albo z jego fizycznym podłączeniem. Sprawdź wartości parametrów SMART tego drugiego dysku jakimś programem np. HD Tune albo Victoria, najlepiej zrób screena i wrzuć go na forum. Jeżeli SMART nic nie wykaże to warto sprawdzić samo połączenie dysku - czyli wyjąć dysk z laptopa, przeczyścić styki SATA i zasilania odłączonego dysku np. alkoholem izopropylowym. Przedmuchać gazem sprężonym gniazdo SATA i gniazdo zasilania dysku, zamontować dysk ponownie i czekać czy problem ustąpił.

Nie można wykluczyć, że dysk dokonuje żywota - a co za tym idzie warto pilnie wykonać kopię ważnych danych z tego dysku w chwili gdy będzie on działał.

No właśnie mam tutaj problem, chcę odpalić Crystal Disk Info gdy jeszcze dyski są widoczne, ale programik nie włącza się natychmiastowo a gdy dyski już znikną to program się uruchamia ale wyświetla się tylko dysk C co jest w porządku.

OK Jakoś udało mi w końcu odpalić Crystal Disk Info

Nawet nie wiem co jest powodem uszkodzenia.

…z którego wynika, że dysk Toshiba 1 TB jest dyskiem złomowym.

1 polubienie

Więc nic się nie da już niego odzyskać?

Żeby odzyskać, trzeba widzieć jego zawartość!
Jeśli nie widzisz zawartości w samym systemie, to pozostaje posłużyć się jakimś programem opartym na Linuxie. Ja, przykładowo, posługuję się programem dr Web LiveDisk w taki sposób:

Odzyskiwanie zasobów użytkownika

  • pobrać, np. z DobrychProgramów, program “dr Web LiveDisk” dla USB lub CD;
  • wykonać nośnik (pendrajw lub płytę CD) z tym programem;
  • zbootować komputer z tego nośnika;
  • potwierdzić licencję i kliknąć “Continue”;
  • zamknąć okno skanowania antywirusowego (lub przy okazji warto użyć!);
  • kliknąć ikonę “File Manager” > potem po lewej “win”;
  • odszukać napęd (folder), z którego należy skopiować potrzebne dane na inny dysk, partycję lub inny nośnik, w ten sposób je zabezpieczając;