Znikające GB po formatowaniu dysku

Dzień dobry!

Od dłuższego czasu nurtuje mnie taka oto sprawa: kilkanaście tygodni temu formatowałem(opcja dokładny format) dysk C z partycją NTFS celem wgrania świeżego systemu(xp Profesionall Sp2) i zauważyłem że, z dysku 80GB zrobiło się jakieś 75GB. Bardzo mnie to zdziwiło!Przyznam że, wcześniej kilka razy formatowałem dysk po niecnych zabawach moich dzieci ale nie zwróciłem uwagi na ten fakt. Teraz to mnie nurtuje. Co z tym zrobić? Może jest jakiś sposób aby odzyskać tą przestrzeń na dysku?

A może to są tzw. Bad Sektory?

Dzisiaj zrobiłem czyszczenie systemu, sprawdziłem CHKDSK dysk( także w opcji odzyskiwania utraconych sektorów) oraz defragmentację ale sytuacja nie uległa zmianie. Dodam że kiedyś miałem 2 partycje ale podczas ostatniego formatu i zgrania systemu zlikwidowałem partycję D. Chciałbym jeśli to możliwe odzyskać utracone miejsce na dyku, tak więc proszę o radę lub wskazówki jak ten stan zlikwidować.

Mój dysk SEAGATE 80GB SATA.

Pozdrawiam!

Poczytać i zastosować:

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=94892&

Aju…już to cztałem kiedyś…może troszkę się niezrozumieliśmy albo ja nieprecyzyjnie napisałem o co mi chodzi…Może prościej będzie tak: mój dysk po ostatnim formacie zchudł z 80 GB do 74,5 GB i tak na tej wartości stanęło. Nic nie znika mi podczas startu systemu czy w trakcie pracy, śmieci czyszczę na bieżąco Odkurzaczem i w ogóle pełna konserwacja co jakiś czas. Mój F-secure nie znajduje żadnych szkodników(skan na full), Spyboot też nie, TrendMicro-HauseCall on-line też pokazują że, czysto.

Interesuje mnie poprostu gdzie podziało się te 5 GB po ostatnim formacie i czy jest sposób na ich odzyskanie bo w końcu kupiłem dysk 80GB a nie 74,5GB.

Mój błąd - nie zrozumiałem.

Ale linka i tak nadal dam :mrgreen:

:arrow: http://www.pcformat.pl/forum/archive/in … -2559.html

jest wszystko w porządku, tylko może wcześniej nie zwróciłeś na to uwagi,

1 GB=1024x1024x1024 Bajty=1073 MB / w przybliżeniu 1,073 GB /. Gdy podzielisz owe 80GB przez 1,073 GB otrzymasz 74, 55 GB. Chodzi o to, że 1 B=1024bity, / nie 1000 / 1 MB=1024x1024=1048576 bity / nie 1000x1000 /, a potocznie rozumie się krotności bitów, bajtów jako dziesiętne, setne tysięczne

I tak ma być:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 571#370571

Dzięki, dzięki:-)Teraz mam jasność sytuacji…Poczytałem sobie wskazane przez Was linki. A swoją drogą produceńci dysków przyjęli faktycznie ciekawą strategię marketingową…no ale póki co to najwazniejsze że, wszystko jest Ok:-)

Dzięki za pomoc i pozdrawiam!