Znikające TV i radio

Witam.

Mieszkam na osiedu w pewnym mieście. Mam zestaw Orange - Neo TV, Internet, Telefon.

Ostatnio TV zaczęło nawalać. To znaczy niektórych kanałów (TVP1, TVP Info czy TVN24) nie da się obejrzeć w ogóle albo w marnej jakości i z zacinaniem się co chwilę. Zadzwoniłem do Biura Orange - odpowiedzieli, że oni nic o tym nie wiedzą, może mam zepsuty dekoder. Dekoder jest sprawny, resetowałem go i nadal nic. To tylko te trzy kanały tak działają, no może czasami Polsat i TVN, ale bardzo rzadko. Spytałem sąsiadów, ale lwia część ma DVB-T i nie mają zakłóceń, a jeśli jakieś się pojawią to nie są dokuczliwe i mijają po kilku sekundach.

Drugi problem to radio. Po wjechaniu w obrzeża mojego osiedla zaczyna masakrycznie szumieć. RMF FM, czy Zet w ogóle odbierać się nie da bo szum jest wielki. Odleglejszych stacji takich jak Czwórka czy Planeta da się słuchać na akceptowalnym poziomie. I to nie tylko ja tak mam. Radio odbieram z przestrojonej “JOWITY” polskiej produkcji i z radia w samochodzie(jakieś Sony). Poszedłem do sąsiada, on miał jamnika i takie przenośne radio do kieszeni. W obu był szum i w/w objawy. Co ciekawe, gdy przełączę “JOWITĘ” na fale długie (225khz) odbiór jest czysty.

Proszę o radę, bo mnie dziwi ta sytuacja. Dzieje się to tylko na osiedlu(całym). Cała sytuacja zaczeła się jakiś miesiąc temu. Przedtem wszystko było OK. Spotkał się ktoś z taką sytuacją?

Telewizję odbierasz w technologii satelitarnej czy IPTV?

Jak w satelitarnej, to sprawdź ustawienie anteny i czy nie ma przeszkód na drodze sygnału.

Jak wygląda ten szum? Możesz go nagrać?

Fale długie (a raczej modulacja AM jaka jest tam stosowana) są bardziej wrażliwe na wszelkie zakłócenia niż UKF (modulacja FM).

Może jest jakieś bliżej nieokreślone lokalne źródło zakłóceń, ale dziwne że nie ma ich na Jedynce na długich.

Co to za miejscowość? Czy po wyjściu poza osiedle odbiór jest już dobry? A jak jest na skraju osiedla od strony nadajnika? Może to po prostu taki “dołek” (niekoniecznie dosłowny), gdzie sygnał jest generalnie słaby.

Ad. 1 Wolę nie pisać gdzie mieszkam :slight_smile: Mogę tylko napisać, że to typowe osiedle z blokami na 11 pięter.

Ad. 2 Szum jak szum, obawiam się, że nagrać nie mogę, bo nie mam cyfrowego dyktafonu(tylko na kasety). To jest taki normalny szum bez zakłóceń, przydźwięków, jeśli o to Ci chodzi.

Ad. 3 Satelitarna. O co chodzi z tym przeszkodami? Antenę ustawiali panowie od TV, oni chyba znają się na tym.

Ad. 4 Poza osiedlem jest OK. No nie, tak zaraz, tylko po prostu stopniowo zanikają szumy.

Ad. 5. Gdzie jest nadajnik? :smiley:

No to niech przyjdą i poprawią jej ustawienie. Bo wszystko wskazuje na to, że coś jest nie tak. Może czegoś nie dokręcili i się rozregulowało?

Nie powiedziałeś gdzie mieszkasz, to skąd mam wiedzieć? :slight_smile: Na http://www.radiopolska.pl znajdziesz wykaz wszystkich nadajników radiowych w kraju, razem z częstotliwościami na jakich nadają.

Ale skoro to zwykły szum, to najwyraźniej po prostu osiedle tak tłumi sygnał, a do nadajnika daleko.

Ale przedtem (przed miesiącem jakoś) wszystko było OK! To jak się zepsuło? Dziś nie będę sprawdzał bo o tej godzinie nie wychodzę już z domu. Ale jutro dam znać. I dzięki za tą stronę.

A z tą anteną to po poniedziałku zadzwonię tam to może coś pomogą.

To już nie mam pojęcia. Może robią jakąś modernizację stacji nadawczej i nadają okresowo z mniejszą mocą? Ale to musiałbyś wiedzieć, z jakiego nadajnika odbierasz radio i czy wszystkie stacje z którymi masz problem nadawane są z tego samego obiektu.

Np. stacje nadawane z Łodzi miały kilka lat temu zmniejszoną moc, ponieważ malowany był komin, z którego są one nadawane.

Miejmy nadzieję, że jest jak piszesz. Bardzo lubię słuchać radia wieczorami i nagrywać audycje. Pomyśleć, co mnie ominęło…

Dodane 02.09.2013 (Pn) 19:00

Nie rozumiem. Dziś była awaria prądu i wziąłem od sąsiada to radyjko na baterie i zaskoczenie - wszystkie stacje magicznie zaczęły działać :o Po włączeniu prądu- znowu nic nie działa.

Z TV żadnego postępu. Jak nie działało tak nie działa, a goście od ustawiania mają przyjść za tydzień.