Znikający pakiet danych - router z modemem 3G - Huawei B683

Cześć, zakupiłem Internet mobilny z dosyć sporym pakietem danych. Wedle moich wstępnych kalkulacji wynikało, że miesięcznie nie będę zużywał więcej niż 16 GB, ale wolałem założyć pesymistycznie - 20 GB. Pakiet danych był jednak znacznie większy, co mnie ucieszyło, bo wiedziałem, że będzie duża rezerwa. Moja euforia była jednak zbyteczna, bo jak się okazało - po 7 dniach zużycie danych pakietowych wyniosło ponad 28 GB. Jest to o tyle zastanawiające, że bardzo pilnowałem, aby w ciągu dnia nie były pobierane żadne pliki (pakiet zapewnia Internet bez limitu od 0-8). Aktualizacje też powyłączałem, filmików na Youtube (oraz innych serwisach) nie oglądałem. Tylko i wyłącznie strony w wersjach lite, sporadycznie jakieś forum, czy strona normalna z małą ilością obrazków. Dodam jeszcze, że w przeglądarkach mam włączonego Adblocka. Nie używam w ciągu dnia klienta poczty, ani komunikatorów.

Jedyne racjonalne wytłumaczenie jak dla mnie jest takie, że router sam z siebie się łączył w ciągu dnia (nawet jak nikt nie korzystał z Internetu). Ale ta idea jest również dosyć niepewna, ponieważ używam równolegle Internetu udostępnionego przez WiFi z telefonu z androidem, gdzie mam zainstalowaną aplikację “3G Watchdog” i przy takim samym korzystaniu rzadko kiedy przekroczę 100 MB dziennie. Zazwyczaj jest to w okolicach 50 - 70 MB, z czego około 20 się nie liczy z uwagi na pakiet społecznościowy.

Powiem szczerze, że jestem wysoce zaniepokojony zaistniałą sytuacją. Wiem o tym, że w sieci, w której mam wykupiony Internet mobilny bywały przypadki, że ludzie płacili setki złotych za rachunki, które same się im nabijały, ale to dotyczyło tylko telefonów komórkowych. Od dobrych 10 lat, jak nie więcej, mam do czynienia z routerami i były one całą dobę zawsze wlączone. Czy tutaj tkwi mój błąd - router każdorazowo należy odłączyć od zasilania, czy wina stoi po stronie operatora za bezpodstawne naliczanie?

Od paru dni używam NetWorxa w celu monitorowania zużycia danych na komputerze, gdy korzystam z Internetu z komórki i pokazuje on takie prawie takie samo zużycie, jak 3G Watchdog. Czy znacie jakieś programy, które mogłyby zapobiec takim ekscesom? Płacę solidne pieniądze za rachunek, a dobrze byłoby z Internetu normalnie korzystać bez obaw o przekroczenie transferu :wink:

Bellow86 ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.