Znikający Ram (?)

Dzień dobry.

W mój spokój użytkownika komputera wdarła się pewna nieścisłość, dysharmonia. Otóż na płycie głównej mam zainstalowane 3 GB pamięci Ram - bios je widzi, Windows też, ale kiedy uruchamiam Photoshopa (7.0 lub CS4) i wchodzę w preferencje w okienku wyraźnie pokazuje, że jest dostępne nieco ponad 1,5 GB Ramu, to samo BySoft Free Ram wskazuje, że jest wolne tylko 2 GB pamięci. Czy mam się tym martwić, czy wszystko jest w porządku? Kilka miesięcy temu bawiłem się w ręczne ustawianie pamięci wirtualnej Windows, miałem wtedy 2 GB, później dokupiłem jeszcze jeden GB, czy może to mieć wpływ na takie objawy? A może nie powinienem się w ogóle przejmować? Poradźcie proszę.

Uruchom menedżer zadań i w zakładce wydajność jest sekcja pamięć fizyczna a tam wartość “razem” która podaje ilość zainstalowanej i widzianej przez system pamięci ram.

Raczej nie masz się czym martwić. Ja mam 4 GB, a w photo pokazuje mi 3,25. Pewnie photo i inne programu odrzucają pamięć która jest potrzeba systemowi do poprawnej pamięci. Wszystko jest ok. Jeżeli chcesz się upewnić, że masz te 3 GB ramu, to tuż po włączeniu kompa będzie pisało ile masz. Jak zdążysz przeczytać to git, jak nie to naciśnij pause/break i przeczytaj na spokojnie.

No dobra, tu wszystko jest w porządku - w zaokrągleniu 3 GB, ale czy jest możliwe, że programy z jakiegoś powodu nie mają dostępu do całej pamięci? U mnie np. Photoshop CS4 zaraz po starcie systemu pokazuje: dostępna pamięć Ram 1680 MB. Mam Windowsa XP i niemożliwe, aby zjadał on prawie 1,5 GB Ramu.

Dodane 14.10.2011 (Pt) 14:21

Dzięki za odpowiedzi. Wcześniejszego posta pisałem oczywiście w odpowiedzi na posta anqu, a tu taka szybka reakcja. Dziękuję

Już Ci odpowiadam.

W ustawieniach Photoshopa jest tak funkcja ja przydzielenie pamięci. Ustawiasz tam dostępna pamięć dla grafiki. Dlatego tak masz i to jest normalne. Poczytaj sobie w instrukcji, którą miałeś w pudełku :frowning: .

W 32 bitowym systemie pominno być widziane dokładnie 3,25 GB. W 64-bitowym całość.

Nędzny sterownik do karty grafiki potrafi sobie rezerwować pamięć dla grafiki. I to niezależnie od tego, że grafika jest niezintegrowana i posiada własną pamięć. Taki narzut na technologię HyperMemory lub TurboCache.