Zniknął GRUB od razu ładuje Windows

Witam,

 

w sumie nie wiem jak nazwać tytuł.

 

W skrócie:

-był Win 10

-doinstalowałem Ubuntu 16.10 (oba na GPT)

 

Ostatnio uruchomiłem Live USB z Solus OS 2017 (ma możliwość instalacji tylko na MBR)

 

Po ponownym uruchomieniu nie włącza się GRUB tylko od razu Win 10. 

Po wciśnięciu F10 (Samsung) można wybrać dopiero Ubuntu. 

Ma ktoś pomysł jak przywrócić aby wyświetlał się GRUB z możliwością wyświetlenie listy systemów bez konieczności wciskania F10?

 

:slight_smile:

Witam,

Zainstaluj program grub-customizer i po problemie :wink:

http://tipsonubuntu.com/2016/10/15/install-grub-customizer-ubuntu-16-10/

 

Pozdrawiam serdecznie.

A to F10 to przypadkiem nie jest do wyboru dysku startowego? Jeśli tak, wejdź do BIOSu (zapewne DEL albo F2) i na stałe ustaw właściwą kolejność.

Jemu chodzi po prostu o przywrócenie GRUB.

@GForceproponowany przez Ciebie program potrafi reinstalować Grub do MBR, a wyraźnie Ci napisał Mikrej, że oba systemy ma postawione na GPT, więc sposób przywracania grub dla MBR nie ma sensu, ponieważ nie instalujemy GRUB w bootsektorze tylko na partycji EFI, to jest zasadnicza różnica.

 

@mikrejMówiłeś, że Ubuntu możesz zbootować poprzez F10, więc sytuacja jest prosta, bo system montuje Ci partycję EFI i wszystko, co potrzebne przy starcie, więc nic nie trzeba będzie chrootować.

Wystarczy, że po uruchomieniu Ubuntu w terminalu wpiszesz:

Powinno pomóc :slight_smile:

grub-install: błąd: /usr/lib/grub/boot/efi/EFI/ubuntu/modinfo.sh doesn't exist. Please specify --target or --directory.

niestety taki błąd wyskakuje

polecam:

https://linuxiarze.pl/boot-repair/

Skoroo robi to przez boot menu to niech porostu wejdzie w BIOS zakładka Boot(lub o podobnej nazwie i ustawi dysk z Ubu na wyższe miejsce niż ten z win???

Wpisz z Ubuntu tę komendę będąc zalogowany do roota lub poprzez sudo, jeśli jesteś dodany do sudoers:
„grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg na domyślnym systemie który chcesz żeby się uruchamiał bez wybrania”
I jeśi nie wybierzesz, a na pewno nie zdążysz, bo w ułamku sekundy znika i nie widzisz go, to uruchomi Ci Ubuntu, lecz moim zdaniem, można było mieć na wirtualnej maszynie windowsa, a na normalnym Ubuntu lub odwrotnie i nie byłoby takiego problemu.

Na pewno z 5 lat przesiedzieli na Windows XP-10 w oczekiwaniu na twoją poradę.

Tym niemniej jest to irytujące, że takie archiwalne tematy pozycjonują się jako nowe, gdy tylko ktoś coś dopisze.
Kiedyś już się na to skarżyliśmy, była całkiem rozbudowana dyskusja.
Postulowaliśmy, aby archeologia była specjalnie oznaczana, ale chyba przerasta to możliwości programistyczne zespołu…

Mi wrzuca czasem archiwalny temat, mimo iż nikt w nim niczego ostatnio nie napisał. Potem ja wrzucam poradę.